… aneb dršťková z masáků podle Makové panenky
asi 500 g masáků (mohou být i holubinky nebo kotrč)
1 + 1 polévková lžíce sádla
2 polévkové lžíce polohrubé mouky
1 malá mrkev
1 malá petržel nebo menší kus celeru
1 středně velká cibule
3 stroužky česneku (i víc, dle chuti)
mletá sladká i pálivá paprika
sůl a kmín
majoránka a petrželka
Na velké lžíci sádla osmažte drobně pokrájenou cibuli do sklovata. Přisypte k ní dvě lžíce polohrubé mouky a usmažte růžovou jíšku. Kořenovou zeleninu nastrouhejte, přidejte k jíšce a spolu chvíli opékejte. Nakonec přidejte vrchovatou polévkovou lžíci sladké mleté papriky, čajovou lžičku kmínu a 2,5 l vody. (Zdá se to moc, ale není.)
Polévkový základ přiveďte k varu, snižte teplotu a nechte bez pokličky zvolna vařit alespoň půl hodiny. (Když se jíška dostatečně dlouho provaří, mouka víc nabude – hustota se navíc upraví odpařením vody.) Když je konzistence polévky přiměřená, osolte, přidejte lžičku ostré papriky, trochu mletého pepře, prolisovaný česnek a hrst majoránky. Sundejte ze sporáku.
Masáky nakrájejte na proužky a poduste na druhé lžíci sádla, až houby ztratí na objemu.
Polévku znovu přivedu k varu, nasypte do ní podušené houby a ještě asi deset minut vařte. Dochuťte solí a petrželkou.
Díky za recept, sama mám trochu jiný a je záhodno vyzkoušet další. Polévka vypadá báječně. Z dalších lesních hub vřele doporučuji na proužky nakrájené hřiby (hřibovce) dutonohé nebo ryzce, také nikdy nezklamou.
Ryzce miluju na másle a na kmíně, jen kdyby jich bylo. Na kokořínsku skoro nerostou.
Ó, když pustí do másla růžovou šťávičku, špetku drceného kmínu, k tomu stačí kousek pečiva a blaho se rozlívá v ústech i v útrobách. :-))
Boženko, tohle číst před obědem, je horší jak středověké mučení . Loni jsem našla po letech slovy dva kousky 😕
Ale tu chuť , ryzců na másle jsem ani po 15ti letech (kdy jsem je sbírala pod smrky, jež lemovaly dvě strany veliké zahrady) nezapomněla. 😋😋
Koleda, koleda, co? Mám hlad a vy takovéí chutě! Já bych jen potřebovala někoho, kdo mi potvrdí mé nálezy. Když pořádně neznám, netroufnu si vzít.
Fialko, Ty to umíš tak krásně popsat …… já si pamatuji na másle a kmínu kominíčky, ale ty jsem už hodně dlouho neviděla.
Co jsou kominíčci?
Ryzec černohlávek.
My jednoho našli minulý týden, ale kde vím, že rostou poměrně hodně jsou Zbraslavice u rybníka.
Předevčírem jsme jich několik našli, ale všechno starší červavé. Bohužel. Vlastikje má rád v octě.
Mňam! U nás konečně popršelo, takže za pár dní by se mohlo dát jít do lesa. Masáky miluju. Jen aby se podhoubí probudilo.
Mám obavy, že po tak dlouhém suchu toho nenapršelo dostatečně 🤔
Ale co, dokud nezačne mrznout, šance je 😉
Jo, tohle můžu. Jen malou vychytávku k paprice: je lepší ji krátce osmahnout na tuku (jen zapěnit, aby nezhořkla a zalít troškou vody), líp tak vynikne její barva, chuť i vůně 🙂
Já si o takové ňamce můžu nechat jen zdát..snad něco přinese snachha🥺
Dutonožky u nás nerostou, ty jsem tu našla za celou dobu jen jednou a to v množství, které by na polévku určutě nestačilo. Masáci rostou, mám v mrazáku nasyslenou dvou a půl litrovou krabici. Vybírám si ty velké pevné a krájím na větší kusy, aby to v poblivce vypadalo jako dršťky.
To je otázka zvyku – já krájím masáky na nudličky, aby připomínaly dršťky, protože i dršťky krájím na nudličky. 🙂 Velký kusance drštěk v poblifce nerada. 🙂
Větší kusy – nohy na délku na nudle, hlavy od kraje ke středu větší trojúhelníčky.
No, to je na mě moc velký, já fakt nudličky, max půl centimetru široký. Pižlat takhle ty dršťky je dost opruz.
Tak u nás dršťky trochu větší – cca 1×3-4 cm – i to se dá krájet… Houby v polévce mám ráda taky tak nějak velké.
No, já právě nerada v polifce nic velkýho, v žádný – i knedlíčky dělám pidi a ještě si je půlím.
Dělávala jsem ji trošku jinak, ale vyzkouším. 😋Teď už jen ty masáky a jdeme na to! U nás se mraky rozdělujou, je dost sucho – budeme muset popojet do deštivější oblasti. 🍄
😎
Koleda, koleda, co? Mám hlad a vy takovéí chutě! Já bych jen potřebovala někoho, kdo mi potvrdí mé nálezy. Když pořádně neznám, netroufnu si vzít.
Tak z kotrče, toho si nemůžeš splést. Nebo – teoreticky bys to mohla poplést z oříšem, ale ten je jednak vzácnej a druhak taky jedlej, takže nebezpečí nehrozí.
Kotrč jsme našli loni poprvé v životě a byla z něj vynikající dršťkovka. Masáky sbírám – jako jedinou lupenitku. Myslím si, že poznám i dost jiných druhů lupenitek, ale to je co říkám – aspoň jednou bych potřebovala někoho k sobě, aby mi to potvrdil. Jinak hřibovité poznávám bezpečně.
Tak – návod na sběr holubinek už jsem tu, tuším, psala…. Je to bezpečné. 🙂
Já mám taky jeden: spojit duhu do kruhu a udělat čáru mezi červenou a fialovou a mezi žlutou a zelenou. Co je od zelené do fialové, je jedlé. A v případě pochybností ochutnat. Nejedlá je vždycky pálivá.
Choroš oříš, ten jsem našla 2x, vždycky pod jilmem, lépe řečeno na jilmovém dřevě už truchnivějícím. A je to asi 3 roky, ho našel tady známý, hned kousek od baráku, taky pod jilmem, ale tenhle oříš vážil asi 3 kg. Volal na mne přes řeku, ať mu to jdu určit, a samozřejmě se o kusrozdělil. Oříš je snad ještě vzácnější než ten kotrč.
Komentář se mi tu objevil dvakrát – asi nějaký šotek nebo co…
Šotlík jak říkala vnučka
Jejda já teď přijela od bývalé kolegyně. Byla jsem si natrhat rybíz 9,5kg!
Hlady šilhám a Hela sem dá takovou ňamku.
Houby nemám a v lednici asi 7 cuket.
Na ty se taky těším.
Jdu dělat oběd.
U nás ráno opět sprchlo.
Tak to je skvělá polévka. Jen ty houby nemám.
Dát k tomu chleba, tak je to místo omajdy. Určitě to musí být syté.
Vypadá to nádherně ….. jen ty lesy nám tu vykáceli, tak těžko jít do lesa na houby. A že tady prší tento týden víc než dost.
Taky to tak bylo…
Polévka má nádhernou barvu, myslím, že na ni každý dostane chuť. 🙂
Stojím za tebou , ale sbírám jen , co má mech v kloboučku. Těch žáber se bojím a klobouk dolů před všemi , kdo to znají , že to vaří