100 g fazolí mungo
1 větší cibule nakrájená na drobno
300 ml vody
1 lžička soli
1/2 lžičky kurkumy
1 neplná lžička kmínu
Vše dáme do papiňáku, necháme cca 8 min vařit, pak 30 min odpočívat. V případě vaření v hrnci večer předem namočíme. Druhý den přidáme ostatní ingredience a vaříme do potřebné měkkosti fazolek. Podáváme s rýží a dušenou zeleninou jako guláš, nebo necháme víc vody a trochu fazolky rozvaříme jako polévku.
Recept od indického ájurvédského lékaře poslala Květoslava.
Tak jsem chvíli přemýšlela, co je to vedle těch fazolí. Nedřív mi přišlo, že je to kuskus, až potom jsem si přečetla, že je to rýže. A co je tot zelené? Dušené okurky snad ne, nebo jo?
Brokolice.
Tak tu jsem fakt nepoznala, ale budiž mi omluvou, že fakt blbě vidím. Ale moje parketa to teda není, já fazole jako salát, jako kaši s uzeným, nebo v poblivce. A pokud jako fazolový guláš, tak bez dalších příloh, maximálně s kouskem chleba.
Ono to moc jako fazole nechutna. A ja se priznam …. nikdy jsem to nezkusila v tepelne uprave, jen klíčky.
Mě neoslovily ani ty klíčky a to dá se říct, že můžu zeleninu i luštěniny v jakékoliv formě a množství.
Mně přijdou mungo chuťově blíž čočce, než fazolím. Nemusejí se vařit tak dlouho, jako běžné fazole. Prostě nám to chutná 😉
Když to sem dala Květule, tak to dobrý musí bejt – vrchní ochutnavač to jistí!🐻
No byla s tím legrace. Munga jsem měla doma, díky Hadérce, za účelem klíčení. Pak mi pan doktor dal (mimo jiné) tenhle recept. Když jsem je prvně vařila, chlap přemýšlel, co jako by si k té rejži dal, protože ta divná kombinace…. Nakonec se snažil oblíznout si i ucho. Další mungo už se vařilo na jeho výslovné přání. Jak chutnají čerstvé mungo klíčky dodnes nevím (ale že vařené mungo je vynikající jo)😋 😁
No tak je to jasné . My mlsné to chceme taky 😀
mungo fazole můžu, chutnaj mi v salátech, takže tohle zkusím, brokolici máš krásně zelenou…a rejža s kurkumou má pěkně zlatavou barvičku…já bych teda ještě trošku čílila 😀 ..podle ajurvédské kuchařky vaří moje krmící kočičí kámoška, co mi hlídá kočky a jídla jsou to dobrá….
Nádhera, tu brokolici bych si dala hned 😋😋😋
Jinak pravil ten východní MUDrc, že na správnou vyváženou stravu má být 50% sacharidů (rejže), 25% bílkovin (mungo), 12,5 % zeleniny a 12,5% tepelně upravené ovoce. Jelikož vařené ovoce nemáme v oblibě ani jeden, zvýšila jsem podíl zeleniny.
Hm..a kde máš tekutiny? (Kafe, alcahool, v pířpadě nouze voda)..
Ty už jsou vypitý😁
Hááá, trefááá! Mungo u nás jede v klíčkách už léta a fakt celkem nedávno jsem si řikala, že se budu muset kouknout po nějakým jiným receptu. Díky za ušetření práce.
Taky už tady pár let laboruju s tím, jestli vám mám předložit svou oblíbenou přílohu, čočku s rejží. Nějak se mi zdálo, že byste to mohli pojmout jako splácávání zbytků. Tak dneska vám to říkám, protože Květino jídlo je podobný, na indickým základě. 🙂
Tak to mne zajímá. Pošli Hadérce poměr, jak a co….😉
Dej to sem! Čočka s rejží neni nic zbytkovyho..to je výborný jidlo…
S fazolemi mungo nemám vůbec žádnou zkušenost a u dnešního receptu si říkám, že to budu muset v dohledné době napravit. Květulka má výborné recepty a když si o to navíc mužský sám říká, tak to je nejlepší doporučení. :-)) Díky.