(206) Palačinky pro začátečníky

1/2 l mléka
20 deka mouky (chcete-li teninké, tak hladkou, lze i polohrubou)
1 vejce
špetka soli

Všechny ingredience smícháme, rozšleháme (pokud není šlehač, propasírovat přes cedník, aby nebyly žmolky) a lijeme naběračkou v tenké vrstvě na horkou pánev, obracíme  – na teflonu můžete dělat na sucho, jinak máznout olejem nebo sádlem (vynikající!).

Výhoda tohoto těsta je, že není sladké – náplň je  tedy zcela na vaší libovůli. Marmeláda, džem, tvaroh, Nutela  – ale také špenát (Jano, promiň), dušená zelenina nebo třeba masová náplň jako do tortill.

Autorka receptu: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 komentářů: (206) Palačinky pro začátečníky

  1. Ivana P. napsal:

    My zásadně děláme palačinky nesladké a z dvojité dávky. polovina se zapeče na slano s tím, co lednice dá – většinou houbová nebo zeleninová směs, a druhá polovina je na sladko jako moučník. Většinou pečema na dvou pánvích na jednou – větší na slanou variaci a malé na sladko. Pánev vymazáváme slabě olejem silikonovou mašlovačkou.

  2. lida.f napsal:

    Já moc sladké nemusím, tak taky dělávám naslano. Jako náplň dávám špenát, dušená játra nebo houbovou směs. Když byl syn malý, měl rád palačinky s nutelou.
    Když jsem ještě studovala v Ostravě, chodívala jsem s kamarádkou na pařížské palačinky do cukrárny Monika. Protože na sladké moc nejsem, dávala jsem si poloviční porci. Byly úžasné. Bohužel tato cukrárna už není.

  3. Václav Macůrek napsal:

    … palačinky? Buď nasladko nebo se špenátem. A dvojnásobné množství. A rozhodně nejlépe na smaltu nebo na „železe“ – na oleji. Na sucho moc dobré nejsou. A teflon také žádná zvláštní výhra není – navzdory všeobecně nepřilnavému povrchu, se docela rychle ničí bez ohledu na kvalitu provedení.

  4. krutopazout napsal:

    a v sobotu budou na snídani:-)

  5. Jana Macůrková napsal:

    Haderach, omlouvat se nemusíš, já špenát moc ráda, ale ne ten listový. Až budu dávat recept na knedlo, vepřo, špenáto – dám recept, jak ho dělala moje tchýně a ten moc ráda a právě do palačinek.

  6. jarybarka napsal:

    Palačinky na sladko se šlehaným tvarohem zarulované a pokapané medem.Já tak 2 jako dezert a naše cácorky se nezřízeně cpou jak na závodech jedlíků.
    Na slano jsem je nikdy nedělala.prosím Ivanu.P o přibližný návod ?Díky

  7. Haderach Kwisatz napsal:

    Václav Macůrek – už nejde vlákno: když měla dcera mononukleózu, byla jsem vděčná za teflonovou pánev a teflonovej kastrol. To není o omezení tuku – to je nula tuku. A jak dlabala palačinky z odstředěnýho mlíka udělaný nasucho na teflonový pánvi!

  8. francizska1 napsal:

    Já na sladké nejsem, takže taky raději palačinky slané. Jednou jsem je dělala dětem a dostala jsem na ně taky chuť. Neměla jsem moc času – dala jsem bokem trochu těsta a do toho rozmíchala špenát – ten rozmixovaný. Hotovou palačinku jsem posolila.Nebylo to špatné. Asi to znovu zkusím. Jinak máme problém v rodině – dcera se s manželem vždy dohaduje – jak se sladké palačinky balí – do ruličky anebo na trojúhelníček. Nevíte někdo jaký je v tom rozdíl? Já jsem zvyklá na ruličky, zeť na trojúhelníčky. Zajímavé je, že ty trojúhelníčky mi tolik nechutnají, i když těsto je stejné. Zvyk je asi železná košile.

  9. Devětapadesátka napsal:

    Těsto na palačinky dělám podlevoční, ale dávám na litr mléka aspoň 4-5 vajec a tak dvě lžíce rozpuštěného másla. Všechno dělám v mickéru – umickuju vejce se špetkou soli, máslem a cukrem, přiliju mléko a přisypávám mouku. Důležité je nechat těsto odstát aspoň půl hodiny. A smažím na přepuštěném másle. Momentálně u nás jede borůvkový a broskvový džem. Mňam.

    • Vera M. napsal:

      Láďa Hruška to třepe v petce (láhvi od minerálky). Popravdě se mi to zdá jako dobré využití Petek, protože trpím, když tady v okolí lidé „netřídí“. Buch plasty mezi normální odpad, mě to mrzí. Tak si říkám, že možná budu třepat a ušetřim vodu atd…

      • Jana Macůrková napsal:

        My petky používáme na přivezení mléka ze statku. A jednou za měsíc je u nás velký svoz plastů a za to dostává obec nějaký, i když ne velký peníz. Tak proč ne, mám venku pytel, do kterého jdou jen plasty. A jednou za měsíc někdy i za dýl, protože toho zase tolik nemáme, to odvezu do vsi, postavím na určená místa a v poho.,

        • Vera M. napsal:

          Je to smutné, když vedle kontejneru na Směsny odpad mokvá v dešti krabice od vysavače a o nejvíce 200 m dále jsou dva kontejnery na tříděný odpad ???. Ta od vysavače se jim tam nevešla a ještě by museli krabici trošku roztrhat… Zlatý pořádek na dědinách. Takovéhle věci tam neuvidíte. Jinak v okolí parku, takže proč nechci mít před domem pěkně? Fakt tomuhle nerozumím.

          • Jana Macůrková napsal:

            Tomu se ani rozumět nedá. Ale i na vsnicic může být binec. My jsme teď řešili problém, kdy psi jednoho stálého obyvatele chodili do popelnic na „pamlsky“. Až je někdo vyfotzil a dal na web obce. V ten okamžik bylo uklizeno. Ale jaký binec dovedou udělat u popelnic lufťáci, to bych ti taky mohla napsat. Popelnice celkem prázdné, ale vedle kupa tašek s odpadky. Dojedou k popelnici, ale protože na ni z auta nedosáhnou, tak to mrsknu vedle….

    • Vera M. napsal:

      Tenhle banner na mě vyskočil na Seznamu a říkám si, Ok, proč ne. Jinak, děcka, já Láďu opravdu nesleduji. Ale při zmínce o mickováni mě napadlo to třepání.

  10. kvetula.v napsal:

    Jelikož jsem se naučila palačinky ještě jako dívka školou povinná, jsou také podlevoční. Stejně jako Devětapadesátka 4 vejce na litr mléka jen postup jiný – pouze hrnec a vařečka . Do hrnce příslušné velikosti klepnu vejce, špetku soli a trochu cukru (nebo bez cukru v případě slané úpravy) , míchám a přisypávám hladkou mouku dokud nevznikne hustá hladká kaše, pak pomalu přimíchávám mléko až je kaše řídká a ještě jednou zahustím. Následně se opětným přiléváním mléka doředí do potřebné konzistence (zkouším sběračkou jak hezky už se lije). Potřené džemem a srolované se na talíři dozdobí zakysankou s vanilkovým cukrem . Smažím na oleji. Nedávno jsem se v lese na borůvkách dala do řeči se dvěma mladými dívkami které debatily nad způsobem jak připravovat palačinky aby je jejich společný známý jedl. Prý přimíchat trochu oleje přímo do těsta a smažit na suché pánvi. Pak prý nejsou ani suché, ani mastné a já se rozhodla, že to při první příležitosti na troše těsta zkusím. Vždyť se můžu přiučit i od mláďátek, no ni?

  11. BOYE napsal:

    I já dělám podlevoční (to je tak krásný slovo, že pomalu opouštím své oblíbené voko-ruka). Léta jen kvedlačkou. Aby nebyly žmolky, naleju nejdřív mléko a rozkvedlám vejce, pak vsypu mouku, ale kvedlačka musí zůstat potopená v tekutině. Mouka se pak zakvedlává postupně odspodu a cucky nevzniknou, což se stane pokaždé, když kvedlajdu prostrkávám kopečkem mouky do nádoby. A na litr mléka dávám jen dvě vejce. I s jedním už to mockrát prošlo 🙂 Peču nejvíc na sucho, jak se dá – to podle pánve – a tenké „jako papír“. Plním slaným, sladkým… Nikdy se u nás nechytil palačinkový dort, tedy více vrstev.
    Někdy dávám do těsta houby. Čerstvé, dost nadrobno pokrájené a obdělané jako na smaženici, sušené nalámané nadrobno a povařené, mírně osolené. Kořením podle chuti, většinou kmínem. Ty je dobré nechat na teple chvilku odležet, aby se houby rozvoněly. Pak je často jen kápnem máslem, nebo plním slanými pochoutkami.
    Jindy přimíchám do těsta špenátový protlak. Prostě tu zmrzlou kostku nechám úplně rozpustit v nádobě a když teče (špenát, ne nádoba), osolím, okořením a dále se chovám, jak kdyby tam ta zeleň nebyla. Už jsem do těsta nastrouhala i kus buřta… Jen všechno, co do něj přidám, musí umožnit to tenoučké pečení. Tenkost je pro mě znakem palačinek (stejně jako kynutost značí lívance). Od určité tloušťky jde o placky. Ty taky můžem, ale nejsou to palačinky…
    Ještě poznámka k míchání těsta: Na popud televizních kuchtíků se snažím čím dál častěji používat k míchání a kvedlání metlu. Často to funguje líp, než mé zajeté starorituály. A moje máma palačinky zadělává v mickéru. Sype mouku do kapaliny podlevočně při zapnutém stroji a v určitou chvíli toho nechá. Mně se to nikdy nepovede. Buď to přeženu a ředím, nebo peču placky, nebo musím dosýpat… Tak já raději ručně 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..