(2326) Lečo s mochyní dužnoplodou

Mochyně dužnoplodá, fialová (tomatillo) se pěstuje podobně jako rajčata. Plody této odrůdy mají ve zralostí více či méně fialový nádech. Ačkoli u nás  není příliš známá, v Mexiku měla kdysi významnější postavení než rajče. Její plody jsou součástí omáčky Salsa Verde. Mají vysoký obsah pektinů, takže dobře želírují a hodí se k přípravě džemů a marmelád. Nejčastější je tepelná úprava vařením. (Zdroj: Permasemínka)

Vše podle požadovaného množství pokrmu:
olej nebo máslo
cibule
zeleninová paprika
rajčata
dužnoplodá mochyně
sůl
pepř
uzenina – nemusí být
vejce – nemusí být

Plody mochyně zbavíme zaschlé tobolky a omyjeme v teplé vodě,  abychom je zbavili lepkavého povrchu. Papriku, rajčata a mochyni použijeme v poměru 1:1:1. Na tuku zpěníme nakrájenou cibuli, na ni dáme na kousky nakrájená rajčata a očištěné papriky na proužky, osolíme a dusíme, až je paprika poloměkká. Pak přidáme mochyně nakrájené podle velikosti na čtvrtiny až šestiny, případně pokrájenou uzeninu a společně dodusíme. (Mochyně je měkká velmi brzy.) Jsme-li zvyklí dělat lečo s vejci, přidáme je k udušené zelenině, necháme je srazit, pokrm opepříme a podáváme, ale i bez vajec je toto lečo velice chutné.

Recept poslala Fialka, aby byla fotka, vařila jsem i já – foto před dokončením, aby vynikly mochyně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Experimenty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 komentářů: (2326) Lečo s mochyní dužnoplodou

  1. blahovka.h napsal:

    To jsem si všimla, že jsou mochyně jak od medu. Některé začínají fialovět. Ale zítra je v plánu zeleninový pekáček a tak je tam zkusím přidat. Ačokča už je vzata na milost, tak zkusím i mochyni ;-).

  2. Vera M. napsal:

    V centru Ov v řeznictví prodávají takové kyblíky naložené zeleniny . Chuť vynikající sladkokyselá. Koupila jsem jen jednou – kdysi před 4 lety. Ta mochyně tam byla to nej

  3. Haderach Kwisatz napsal:

    Já se omlouvám – ale teď sem tu mochyni budu rvát trochu pod tlakem, ačkoliv chápu, že k ní nemáte přístup. Ale lidi zvenku třeba ano a nejsme tu jen pro sebe navzájem, že. A mně, Božence a Bláhovce se urodilo, takže… pardon, no. Zas na druhou stranu, třeba to některou zaujme a latifundie vlastnící si na příští rok objednají semínka. Roste to jak blbý, nevyžaduje to žádnou extra péči a nežerou to slimáci.

  4. bozena.fialova napsal:

    Zkusila jsem naložit skleničku menších plodů do sladkokyselého nálevu jako okurky a sterilizovat. Plody zůstaly pevné, slupka poněkud tužší, ale hodně profialovělé mochyně jsou sladší, doporučuji maličko ostřejší nálev. Chuťově nejsou špatné, obzvláště menší by se mi líbily na jednohubky. Celkově budou zajímavým doplněním obložených mís, chlebíčků, studených pečení apod.

  5. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Moje mamina pěstuje mochyně, ale květ, takový oranžový, ten se určo jíst nedá.
    Vypadá nádherně v aranžmá květin podzimních i zimních.
    Tak jí zase něco nového řeknu a ona bude ráda, že se má na jaro na co těšit. Jinak už 15 let vyhrožuje, že do švestek 🤦‍♀️
    Díky

  6. BOYE napsal:

    Lečo – má vášeň. Nejradši bez vajec a rozhodně bez uzeniny. Tedy pokud ho dělám já. A dneska jsem zase ve stavu, kdy je třeba umýt lednici, tak jí vyjídám. A lečo bylo dneska. Ovšem bez mochyně, zato tři druhy paprik, dva druhy rajčat a navíc jedna malá posmutnělá cuketa. Jojo, mooooc dobrý.

  7. kvetula.v napsal:

    Pěkně prosím, mohl by mi někdo alespoň trochu připodobnit mochyní chuť? Ačokču znám, kdysi jsem ji pěstovala (teď není kde). Myslím, že mochyně na truhlíkové pěstování nebude a v superhyper kupovaný kuličky asi nejsou to pravý ořechový🤔

  8. Vera M. napsal:

    Já vůbec neumím říct . Ty moje zelené kuličky jsem Jedla jen z toho kyblíku. Malý dužnatý plod lepší než okurka , lepší než cuketa , něco mezi tím – vynikající . Možná tak chutná malilinký nakládaný patizon ?

  9. Haderach Kwisatz napsal:

    Mirne nakysla, trochu korenena jsou t zeleny. Zrale, fialove, jdou do sladka a da se z nich udelat i dzem. A daji se pestovat i ve velkem venkovnim kvetinaci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..