brambory
vajíčko
mouka
sůl
Nastrouháme brambory podle velikosti formy, kterou chceme naplnit. Autorka chtěla koláčovou, tak 3 velké. Přidáme jedno vajíčko, malou hrst mouky, sůl – těsto je stejné, jako na bramborák, jen bez česneku a majoránky.
Pečící papír potřeme olejem a rozprostřeme tenkou vrstvu bramborového těsta. Poklademe půlenými švestkami a pečeme asi 15 minut při 220 °C dozlatova.
Recept poslala Věra: „Kdybyste nedaly jako já pečící papír, mohly byste mít více opečené okraje a také jsem dala více švestek, než je obvyklé. Tohle pekla moje mamka i maminka Věrky Veverky. Věrka Veverka dává i majoránku. Na to já nemám nervy. Ke švestkám nee.“
Krásně to vypadá! To udělám .Už se těším. Díky Věrko
Omlouvám se za ten letecký snímek a vypadá to dost vysušeně. Opak je pravdou , proto jsem pak napsala , že těch švestek bylo asi moc . Šťavnaté a výborné.
Fotka je dobrá, taková sluníčková.
Dělám trochu jinak: švestky nedávám na půlky, ale krájím na malé kousky a zamíchám do těsta. A tu majoránku klidně dávám, dá tomu úplně jinou chuť a taky výbornou. A teď docela přemýšlím, že to vyzkouším i jako cukeťák se švestkami. ale se sušenými.
Malinký příklad : nikdy jsem nevařila a ani nejedla Škubánky. Nedovolila bych si radit někomu , kdo to celá staletí vařil , jak to má vařit .
Prostě tady recept a tak se to dělalo a dělá asi dodnes .
Milá Věrušjko, jak víš, tak tady dáváme i jiné varienty receptů, u kterých se může stát, že je vaříme jinak. Prostě to tak je. Jestli se ti to nelíbí, je to tvůhj problém. Já to holt dělám jen trochu jinak a že ho peču také již mnoho let je fakt. Nejsi jediná….
Já jsem dala recept domácí , jak se tady v těšínskych Beskydách dělá stovky let .
Kobzole s troškou mouky a vajíčkem , nahoře Švestky .
A babička neměla plech , tak to pekla vždycky v brutvaně . To je vysoký pekáč s uchama .
Když se Švestky “upečou” a nevypadají syrové , tak je hotovo. Bramborák pod nima už je OK . Necukruje se , nic . A těsto slané jako normálně .
Majoránku možná nedávám jen proto , že mi nechybí ani v normálním bramboráku .
Když je totiž hodně majoránky a nedejbože salám , tak už jsem u stánku na náměstí a nemá to s domácím bramborákem nic spol .
Hele, já se včera dívala i na jiné recepty – ono je to fakt „místní“ – jinde se to sladí moučkovým cukrem, někdo dává cukr i do těsta. Já to bohužel neochutnám – kombinaci bramborové těsto-švestky nesnáším (a když je na tom ještě mák, tak hbitě prchám), ale kdo má tuhle kombinaci rád, určitě to ocení.
Jo, a bramborák bez majoránky si vůbec neumím představit.
No vidíš . Prostě co region , jiný recept . Tohle se OPRAVDU necukruje
Něco podobného (dávno tomu) kdesi zveřejnil Ondřej Suchý – nazýval to vyplišťák a hrozně to vychvaloval. Bylo to na plech a sypané navíc krystalovým cukrem. Zkusila jsem, ale za mně nee 🙁
Vyplišťok – pod ním to tady traké je – recept č: 859, jen bez té majoránky, ale já ji začala dávat, protože mi to přijde chuťov výraznější.
tohle jídlo je i v nějaké knížce pro děcka…mám ji doma, jen si vzpomenout…je to tam přesně popsané, když pásli husy nebo krávy,tak si toto na strništi vařili-pekli na ohníčku,na starým tálu…a byl tam popsanej celej recept…a nějak tomu říkali..no já to najdu,slibuju!!!
Nemusíš hledat – jmenuje se to vyplišťok a je to tady už dřív (859).
Ahaaaa, proto jsem to nenasla, ja hledala bramborak. A furt mi vrtalo v hlave, ze uz jsem to tu videla…
Já trošku nechápu , proč tu říkáte úplně jiné recepice .
Prosím , trošku respekt k našim babičkám.
A svoje pocukrované tady dejte zítra .
Nejseš trochu mimo? Promiň – ale pod mnoha recepty se v diskuzi objevují další jiné varianty a z toho pak vznikají VZK – trochu tě nechápu. A už vůbec nechápu, jak jsi z toho vydedukovala nerespektování tradic vašich babiček.
Myšleno určitě dobře. Respekt myšleno např. Jako že nedám do Kysela cukr . Nic ve zlém . Jen ten recept respektovat .
Je takový .
Tak se Pekl , tak se jedl .
Věruško, to, že někdo napíše, že to dělá jinak, neznamená, že ten tvůj recept haní. Ale měli bychom respektovat i recepty obměněné, podle kterých se jinde vaří taky třeba už po několik generací.
Jako hanu to vůbec neberu .
Jen říkám , že je takový .
A ani nevím , zda babička a mamka dávaly majoránku . Možná jo .
Myslela jsem – jindy . Rozhodně respektuji vaše řazení receptů a jsem vděčná za to, co děláte
Moje babička to taky pekla – bez čenseku a marjánky, necukrovala. A byla od Perníkova🙂 když je něco dobrý, tak se to pochválí napříč světem..
Takhle na tenoučké placce to neznám…
No švestky už asi nebudou, ale dnes jsme byli u sadařů , tak už mám čerstvá místní jablíčka a hrušky . Jo, i oni podražili – nejlevnější jablka za 20,- Kč (loni 16,- – 18,-) 😕
Švestky ještě jsou, byli jsme předevčírem a přivezli kýbl krásných švestiček na sušení, dokonce na jednom stromě ještě ne úplně zralé. Co se týká cen, to jste ještě na tom hodně dobře, u nás nejlevnější 34,-.
Jo a myslím, že vyplišťok by šel udělat i z hrušek, oloupat, nakrájet na silnější plátky….
Šiš, tak ten určo zkusím. Musí být vynikající 👍👍