vepřová kýta nebo libová krkovička
sůl
smetana ke šlehání
houby
olej
polohrubá mouka
hladká mouka
drcený kmín
mletý pepř
Maso podle potřeby očistíme a osušíme. Nakrájíme na plátky a jemně naklepeme. Naklepané plátky osolíme, opepříme, okmínujeme a lehce zaprášíme hladkou moukou.
Na plotně si rozehřejeme pekáček a v něm olej. Vložíme plátky masa a z obou stran je zprudka orestujeme. Přidáme houby a vložíme do rozpálené předehřáté trouby, pečeme asi 40 minut.
Zatím si ve šlehačce rozmícháme polohrubou mouku. Vyjmeme pekáč z trouby, vyndáme maso, přilejeme smetanu a přivedeme k varu. Vrátíme maso do omáčky a na plotýnce povaříme asi 10 minut. Je-li omáčka příliš hustá, zředíme ji mlékem.
Jako příloha se hodí houskové knedlíky.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Tak teď jsem zareagovala přesně jako liška Bystrouška, když si před norou pohladila tlapkou břicho a povzdechla si: „Ach, to by se to žralo!“ 🙂 Maso, houby a smetana, tenhle triumvirát nikdy nezklame. Už mi je jasné, jak skončí miska čerstvých namodralých holubinek…..
Kapku mimo mísu:
Kdysi dávno jsem na PŽ narazila v diskuzi na recept „Krůtí prsa na ostružinách“ -někam jsem si ho založila a najít nemůžu 🙁 – strejda Gůgl nepomůže a v archivu PŽ už nic není 🙁 – nemáte některá zkopírovaný? PROSÍM 🙁
Na krůtí ne, mám odtamtud tohle:
Hovězí maso na ostružinách
Na 4 porce potřebujete:500 g hovězího zadního, 150 g ostružin, 2 lžíce ostružinového džemu (můžete použít i džem s lesním ovocem), 6 šalotek, 250 ml kvalitního červeného vína, 200 ml hovězího vývaru, sůl, pepř, trochu oleje na smažení, lžíce cukru
Postup: Hovězí maso nakrájejte na stejně velké kostky, osolte a opepřete. Na pánvi rozpalte olej, kostky na něm ze všech stran zprudka opečte a dejte je stranou do hrnce nebo pekáče s víkem. Do stejné pánve přilejte trochu oleje a opékejte šalotky nakrájené na čtvrtky. Když zesklovatí, zasypte je cukrem a promíchejte, aby byly všechny trochu obalené, a přidejte je k masu. Pak maso zalejte vínem a horkým vývarem, přidejte ¾ ostružin a džem.
Celý pekáč dejte do trouby pečte asi 2 hodiny na 170 °C. Když máte dopečeno, přisypte zbylé ostružiny, podle chuti přidejte sůl, pepř nebo víno a pečte ještě půl hodiny. Podávejte s bramborovou kaší nebo pečivem.
Děkuju, i když to není ono, tak tohle taky určitě vyzkouším. Hlídala jsem tetě minulý týden zahradu a měla jsem za úkol si všechno zralé otrhat. Ostružin bylo hodně a haranti je odmítli … jejich škoda, čekají na mrazáku (ty ostružiny) na svoji příležitost.
Chcete recept na super ostružinovou zmrzlinu? Tu haranti neodmítnou 🙂
Sem s ní, děkuju předem 🙂
Vypadá to úžasně, jak v tom pekáči, tak na talíři, jen kdyby rostly ty houby. Tady je zatím jen vedro, takže nic nebude. Toto by chtělo fakt houby čerstvé. Za mne 1*
V původním receptu jsou sušené, z čerstvých je to lepší. Tady TAKY nerostou, tohle byl nějaký výkřik přírody … a upřímně řečeno, byla to miska sameťáků a jeden kovář.
Vepřové na hříbkách je epes. Já ale nedávám smetanu a podávám s brkaší jak už jsem taky psala a foto posílala?
Čuník už od malinka ví, že na houbách mu to rozhodně bude slušet, proto vyhledává lanýže, ne?
Ať už varianta se smetanou a knedlíkama, nebo bez smetany s brkaší, obojí ve mně vyvolává pocity libé. Jen ty houby…
Vnuci právě dorostli do věku Aboriginců (domy v keřích, objevné výpravy v bezových houštinách…) a „Bááábičko, přinesli jsme ti náklad hub!“ S nadějí lomcující celým tělem jsem otvírala balík z totálně zpraseného trika. Opravdu náklad hub! Třicet žampionů zápašných a dva choroše. Tak jsme zase utřeli. Budu jim muset ukázat nejbližší les (4 km) a zakázat jezdit tam na kolech. Počítám, že brzy přivezou něco ušlechtilého. Tedy pokud jsou aspoň trochu po mně a dědečkovi.