1 ks vatovec (pýchavka obrovská)
vejce
hladká mouka
strouhanka
sýr na strouhání
olej
Na domácí tatarku: majolka, cibule, kyselá okurka, sůl, pepř, cukr, nálev z okurek, sardelka
Pýchavku nakrájíme cca na dvoucentimetrové plátky a oloupeme slupku. Obalíme v trojobalu mouka, vejce, strouhanka. Protože vatovec trochu chuťově připomíná smažený sýr, je dobré přidat nastrouhaný sýr do mouky. Může to být eidam, ementál a klidně i niva. Smažíme na na oleji z obou stran dozlatova a podáváme teplé s bramborami nebo hranolky.
Přidáme domácí tatarskou omáčku: 6 vrchovatých PL majolky smícháme se třemi KL cukru, 1/2 KL soli, 2 KL nálevu na okurky, špetkou pepře, nastrouhanou cibulí a kyselou okurkou a rozetřenou sardelkou.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
PS: Nerostou, ale soused má vatovce na zahradě a podělil se 🙂
Já měla do loňského roku ve škole chlapce, který mi občas také vatovce donesl. Ono se dá koupit podhoubí (spíš výtrusy na nějaké živné půdě), to se rozhází na zahradě, kde máte trávník pravidelně sekaný a když máte kliku, tak vám možná nějaký vyroste.
Ale je to prý dost buď-anebo. Jinak v přírodě jsem našla vatovce pouze jednou a to na Hněvíně v Mostě, byl asi 1,5 kg těžký, ale část byla tak ožraná od slimejšů, že nebyla k použití.
Tak toto jen tiše závidím. Taky jsem našla jenom jednou asi tři menší, dvakrát jsem dostala. Chuťově mi trochu připomíná žampion. Ale vyzkoušela jsem ho zamrazit – nakrájený a smažila v zimě, bylo to beze změny na kvalitě.
Já domů nosím i různé druhy jiných pýchavek – kyjovky – ty jsou jakoby na vyšší nožce, obecné – ty jsou jen kulaté a tatínek jim říkal býčí pytlíčky. Všechny druhy pýchavek jsou totiž jedlé a tak nejen na smažení ale i do polévky – jsou hodně aromatické, je sbírám a používám.
Taky je sbírám, ale ty mi vzácné nejsou. Mimo jiné jsou dobré usušit, rozdrtit a používat jako koření.
Jako kořeni je nejlepší pestřec, ale to vlastně není pýchavka, i když tak vypadá.
Tak to děkuju za rozšíření obzorů, vždycky jsem myslela, že je to stará pýchavka … už si to budu pamatovat, že není 🙂
P.S. ostružinová zmrzlina harantům taky nejela, ale oni jsou někdy s jídlem vážně na zabití 🙁
Vzhledem k tomu, že je mírně jedovatý, je nutné sbírat velice mladé plodnice, které jsou uvnitř ještě bílé nebo jen lehounce nafialovělé.
Mimochodem patří do stejné skupiny jako pýchavky, tedy mezi houby vřeckovýtusné.
Odpověď pro ADALU: taky jsem zmrzlinu dělala,ale nám teda chutnala, a do jedné jsem přidala jogurt, ten tomu dodal možná lepší chuť.
Když jsem byla malá,tak jsme je pravidelně sbírali u sousedky na zahradě…..nejedla je. Pak přišel nový majitel, nenechal kámen na kameni a bylo po houbách….ale byly skvělé…
Ad pestřec: ale ať je jak chce přezrálej, nezapráší!