smetanový jogurt řeckého typu, 10%
sůl
koření
Na 1 kg jogurtu vmícháme 1 čajovou lžičku soli a necháme vykapat přes plátno. Cca dva dny. Ze vzniklé hmoty tvoříme kuličky. Ty je možné posypat paprikou, zátarem apod. Takto vydrží v lednici asi týden. Pro delší uchování vložíme do sklenice a zalijeme slunečnicovým olejem.
Čerstvé je to podobné Lučině. V oleji to je podobné sýrové náplni v papričkách, které vidíme v obchodech.
Poslala Francizska: „Labne jsem vždy milovala, chodila jsem si pro něj do arabských obchodů.
Zkusili jsme ho vyrobit. Papričky nemám, tak vypadá jako labne, které jsem si občas koupila.“
(A já dodám, pro ty, kdo neví: zátar je kořenící směs celého blízkého východu a severní Afriky, jehož základem je tymián, sumah a sezam, v jiných variantách třeba ještě oregáno a římský kmín.
Zátar se používá k okořenění hummusu, kuskusu, tvarohu, zeleninových salátů, karbanátků, koftů, pizzy a polévek. Tradičně se zátar servíruje v misce a koření se jím chléb namočený v olivovém oleji, tvarohu nebo jogurtu.)
No vida, hned recept pro mě. Plněné papričky miluju, ten sýr je skvělý a teď si to můžu připravit doma. Tak to teda určitě vyzkouším a dík i za návod k naložení, protože jsme s manželem sami, tak jasně že nesníme vše naráz. Parádní inspirace 🙂
Nello, vítej zpět. Jsem ráda, že se ti recept líbí.
Zajímavé je, že v oleji vždy ještě trochu ztuhne.
Zatar kupuju u arabských obchodníků…blízko Mostecké věže…pita máčená v oliváči a pak oplácaná v zataru stejně tak zatarem posypaný zeleninový salát..to je dobrota veliká…a sumah si kupuju samotnej, přidávám ho do jogurtu,zakysanky, k jehněčímu,na kuře….
Já si ho dávám na opečené tousty, ale kupuji jen ty dobré, potřené slaným máslem či pokapané olivovým olejem. A dávám si ho i na míchané vajíčka, vaječnou omeletu. A stejně jako ty i na zeleninový salàt.
Mám ho moc ráda. Těm, co zátar neznají, doporučuji vyzkoušet.
a o víkendu prubnu Labne, v akci mají u nás řeckej kilovej jogurt…
Nikdy jsem neviděla , neslyšela . Určitě vyzkouším , ale s tím kořením budu muset opatrně . Bezva i jako dárek 👍
Ty plněné papričky mám strašně ráda. Labne vůbec neznám a ani to koření.
Recept ukládám snad ho někdy vyzkouším.
Já používám při výrobě poměr dva díly jogurtu a jeden díl zakysané smetany. Kapat nechávám venku 24 hodin. Ze vzniklého polotovaru se dá dělat mnoho , kupříkladu rozhuda či jiné pomazánky.
Ano, to je podobné jako recept na domácí lučinu – a asi by z toho nešly ukoulet kuličky, ne? Bude to méně kompaktní…
Proč by to mělo být méně kompaktní? Když to důkladně vykape, musím to někdy na pomazánku i ředit. Ale asi jsem zapomněla napsat, že ta smetana je 16-18%, naši miláčkové jinou nežerou. Mám stále v lednici, protože na jídelní tác vedle masíčka a granulí nutně patří i talířek se zakysankou…
Právě kvůli tučnosti bych se bála, že z toho kuličky neuhňahňám.
Já to dělám i z 3% jogurtu, myslím, že důležité se zbavit té syrovátky. Bývá jí opravdu hodně. Já na to mám speciální nádobí, myslím, že už se zaplatilo
Inko, asi si sedím na vedení – granule u nás dostávají kočka a pes, ale zakysku jim nedávám – jak jsi to myslela? 🙂
Jinak kupuji stejně, třeba 12 – 14 % zakyska mi přijde kyselá, ale stejně to mám s jogurtem – nízkotučné vůbec nekupuju.
Já mám asi bujnou fantazii, ale hned se mi před očima objevili kočičí gurmáni. Žádné hltající kočky, ale čičinky, kterým Inka předloží jídelní tác, ony decentně pojídají masíčko, přikousnou granuli a líznou smetany.. 😻
🤣🤣🤣🤣
Květule, trefa do černého, dost jsi mne pobavila. Taky jsem o tom přemýšlela a představovala si. Jsi lepší.
Franci, tak to je krásná práce 👍
Úsměvko, díky za pochvalu. Mně nepatri, tvořil manžel. A pochvalu jsem předala autorovi.