Do komentů Boye napsala: „Vždycky je květáku víc, než hub. Nakrájené houby se dusí na cibulce, když jsou skoro hotové, přihodí se nadrobno rozebraný květák. Dusí a smahne se spolu tak dlouho, až jsou houby hotové a květák tak akorát, lehce al dente (prostě aby nebyl na maděru). Zalije se vejci a ty se nechají ztuhnout tak, jak kdo rád. Samozřejmě sůl, kmín, kdo chce, tak pepř… Možno přihodit nějaký zelený blbinky, máma dělávala i s kapií, kterou přihodila k houbám. Taky to nebylo špatný. Květák se předvařuje podle odrůdy. Některý vůbec, některý se blanšíruje, ale třeba Bretaňského prince je třeba normálně chvíli vařit. Dá se to i posypat sýrem a zapéct. Jo a na másle je to nejlepší, samozřejmě.
S bramborama, chlebem…“
A Květa se toho chopila: „Nechala jsem zesklovatět cibuli, na ni dala trochu povolené mražené houby (mám je trochu podušené) a hned k nim přidala i posekaný květák, přidala drcený kmín a pepř a spolu dusila do skoroměkka květáku. Posolila, klepla 3 vejce, nechala je srazit. Bejlí momentálně žádné nemám, ale i tak to bylo olaláááá. Bylo toho pro dva moc, já bez přílohy, mužskej prostě musí aspoň něco málo do ruky, tak 2 opečené toustíky.“
tak tohle jojo..to bude dobrota…
A velká! Musím prohrabat mražák, někde by tam houby ještě měly být.
Tohle musí být fantazie , jakto , že mi uniklo ?
Kdo to vymyslel , klobouček .
A proč mám o 4 kg více , to už nechám na vás 😳😭😱
Tohle bude stašně dobrý ale taky dietní, krom vajec tam není nic závadného. Houby nemaje , ukládám. Sice jsem po obědě a bylo i kafíčko, ale slint, slint
Věruš, uniklo Ti to proto, že tam Lucka jen napsala, že na Šumavě se dělá květák s houbama… No a já si u ní soukromě vyprosila recept. Pak už jsem jen čekala, až bude ten květák (houby čekaly v mrazáku) , protože to už bylo po květákové i houbové sezoně.
Věrko,než vylezeš znova na váhu,odlož tu tašku s husou a orchidejí…. 😉
Díky , jsi tak laskavá 🤣🤗
Květák a houby patří mezi mé oblíbené sezonní poživatiny, u kterých se mi dost špatně říká „už dost!“. Nedokázala jsem si ale jejich kombinaci představit. Květák byl sic v akci, ale dovozový, čili vhodný pouze k úpravě „s něčím“, tak jsem to riskla. Byla to moc dobrá a zároveň rychle hotová večeře 😋 Tímto děkuji Lucii za poskytnutí receptu💐
Lidl má teď krásný květák za 59,90. Když si spočítám, že z něj udělám tři různá jídla
a že je půl února, tak mi to nepřipadá nijak moc. A hub mám nasysleno hodně, takže
tuhle směsku udělám brzy. S petrželkovými brambory, už se na to těším. 🙂
Souhlasim….i tak prijde kilo kvetaku levneji, nez kilo masa.
Nevim, jake provenience je tentokrat, ale minule byl vynikajici, jako cerstve utrzeny, skoda ho s necim kombinovat.
Jaja, květák s něčím… Učím jednoho Bangladéšana a ptala jsem se ho, co má rád. Rybu, brambory, květák, rýži… Vyplynulo, že ne každé zvlášť, alébrž dohromady. Připadalo mi to šílený, tak jsem to zkontrolovala rovnou u paní Bangladéšový. Moc mi to nevysvětloval a, což pochopí každý, kdo někdy slyšel bangličtinu. Prostě mě pozvala na oběd… Ježkovovoko, to byla taková lábuž, že to nedovedu popsat! A i jejich rodina se dost bavila. Tradičně se u nich jí rukama. Zkuste si to. Aby to vypadalo elegantně. Můj student mě utěšoval: „Učitelko, budeš klidnej. Když já učil rukama jíst, taky jako prase.“
U nás děti jedí nejdřív rukama, pak přijde lžíce. U nich začínají lžící a když dorostou, přejdou na ruce. No, prostě vopačnej konec zeměkoule, že jo.
Musím z ní dostat přesný recept. Sice mi ho prozradila, ale způsobem, jakým bych já jí předávala recept na bramboračku: Voko, ruka, šup šup a hotovo. Už jsem to zkoušela, ale nebylo to ono. Sice dobrý, ale ne ta mana nebeská… Tak někdy. Zatím si kupte kapra a karfiol.
Páni, to je krásné říkání, Luci! A taky bych se ráda pozvala k „paní Bangladéšový“ na tu manu nebeskou.
Když oni mají na to vaření svý postupy (skoro rituály). Ono se to nezdá, ale tu chuť to mění. Já byla loni pozvaná na marokánský kuskus. Vařila marokánka asi 2 hodiny… různá zelenina, pečené kousky kuřete.. samotný kuskus dělala na páře ve speciálním hrnci asi hodinu – pařit, promíchat, prolít , znovu pařit… V pytlíčku stejný kuskus jako mám doma, ale ta chuť se s tím, jak chutná můj, byť zalitý sebelepším vývarem, fakt nedá srovnávat.
Už píše „paní Bangladéšová“ pořadník?😉
Moc krásně vylíčené. Ono to bude stejné, když se doma pokoušíme udělat nějaký asijský pokrm, třeba jen vietnamské jarní závitky. Koukala jsem paní Vietnamcové přímo pod ruce, doma jsem do závitků dala nemlich to samé, stejně je osmažila, i hůlkami obracela, ale málo platné – „nejni to vono“. Na ten bangladéšský recept se budu těšit a slibuju, že to budu taky stylově jíst rukama. Prase sem, prase tam… 🙂
Předvařené mražené houby màm, teď ten květák.. taky by mi chutnalo bez přílohy