6-8 špekáčků s co nejvyšším obsahem masa
4 větší cibule
200 g papriky
250 g rajčatového protlaku
1 celou chilli papričku nebo sušené mleté chilli
1 větší bobkový list
3 stroužky česneku
1 l černého piva
červený vinný ocet
velká hrst hladkolisté petržele
majoránka
tymián
třtinový cukr
med
sádlo
sůl
pepř
Špekáčky oloupeme a nakrájíme je na větší kousky. Klidně i dvoucentimetrové špalíčky. Línější kuchařky to vezmou napůl. Rozehřejeme pánev a špekáčky jen krátce nasucho orestujeme. Mezitím si nakrájíme cibuli a česnek nahrubo.
Špekáčky odstavíme a na sporák si připravíme silnostěnný hrnec, který může do trouby. V hrnci rozpustíme jednu větší lžíci sádla, orestujeme na ní cibuli a přisypeme jednu až dvě lžíce cukru. Cukr necháme lehce zkaramelizovat a ve chvíli, kdy začne byť jen mírně hnědnout, do hrnce přidáme také česnek, bobkový list, nakrájenou papriku, pár kapek vinného octa, rajčatový protlak, trochu tymiánu a nasekanou chilli papričku nebo půl lžičky mletého chilli. Promícháme, dochutíme medem, solí a pepřem a necháme zarestovat. Nakonec do hrnce přilijeme litr piva, přikryjeme poklicí, zmírníme plamen a necháme asi 15 minut vařit. Potřebujeme omáčku zredukovat asi na polovinu.
Nakonec k omáčce přidáme orestované špekáčky, přiklopíme a dáme do trouby předehřáté na 180°. Přibližně po patnácti minutách z hrnce sundáme poklici a strčíme ho zpátky do trouby na dalších 10-20 minut, aby omáčka chytla správnou barvu.
Úplně nakonec můžeme do omáčky vmíchat trochu majoránky a nasekanou petržel. Podáváme s chlebem a vychlazeným pivem.
Podle Jana Punčocháře vařil Milan Paleta.
Tak toto má rád zeť, hned to přeposílám. Já se přiznám, že jídla na pivu moc nemusím.
Já jo a dlouho nebyly. Musím se poohlídnout po fakt masovejch špekounech.
KLÍČANY A CHODOV, TAM, MAJÍ POBOČKY MOJI ŘEZNÍCI Z BYLAN U CHRUDIMI, JEJICH UZENKY A ŠPEKÁČKY, JSOU JEN Z MASA..MOUKU A NÁHRAŽKY V NICH NENAJDEŠ…
vypadají dobře, ale nějak mne minuly..já pořád preferuju ty nad ohněm na klacku….
moje řeč
Tak jako Šárka špekáčky nad ohněm a pivo k nim.
Takhle to máme taky rádi.
V této úpravě to vypadá moc dobře, až přijedou mladí, udělám.
Jo, taky bych měla ráda buřta na ohněm – ale můj žlučník ne. Strašně se na něj těším, sním půlku a je mi zle.
Tak tohle bude veliká dobrota. Dělám taky (i když ne často) a mám jednodušší postup. Jen kvalitní špekáčky, hoooodně cibule, kečup a černé pivo. Vše do pekáčku a peču i 2 hodiny. Začala jsem to takto dělat kvůli tchánovi, protože po těch 2 hodinách jsou špekáčky jako dort a šťáva krásně zahoustlá a lahodná. Váš recept je vymazlenější a protože zima ještě nekončí, tak vyzkouším (v létě používám troubu jen minimálně, většinou jen na pečení chleba a jinak používám spíš remosku). Stejně se mi ve spíži bojí jedno černé pivo a jinak na pivu nevařím.
Dělám obdobně,přidat papriky a česnek nebude problém,chilli ne,nemusíme pálivé,protlak případně rajčata v konzervě,místo kečupu taky bez problému,už se těším,hodně dlouho jsem nedělala,díky za připomenutí….
Tak především mě zaujala absence kečupu. Překvapení příjemné. A něco vám povim. Srovnávat buřta na klacku s buřtem na pivu je hloupost. Jsou to dvě nesrovnatelná jídla. Jako porovnávat cokoli (nebo obojí) z toho s utopencem.
Nebuď tak přísná – prostě máme jiný chutě…
Já teda budu muset pro pivo a petrtelku…a tu už dvakrát neměli. Moje nedopatřením zumzrzla ..
Souhlas…