Nikoliv okurková, ale rajčatová sezóna.
A hned na začátku se nabízí věčná otázka. Ne co bylo dřív, slepice nebo vejce. To je jasný, dinosaurus, ale…
Ovoce nebo zelenina?
Směrnice Rady č. 2001/113/ES, o ovocných džemech, rosolech a marmeládách a kaštanovém krému určených k lidské spotřebě zařadila rajčata a další vybranou zeleninu ve svých právních definicích mezi ovoce.
V roce 1893 rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden, zda je rajče ovoce nebo zelenina. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní clo, kdežto na zeleninu ano. Soud vynesl rozsudek, že rajče je zelenina. Rajče bylo ustanoveno státní zeleninou v New Jersey , zato v Arkansasu je zároveň státním ovocem i zeleninou. Tímto spor o tom, zda se jedná o ovoce, nebo zeleninu, neskončil. Další případ se objevil opět v USA v roce 2005, od té doby ho například v amerických státech Tennessee a Ohio vedou jako ovoce.
Projela jsem Bramboračku a napadá vás ještě nějaká úprava rajčat, kterou tu nemáme? Mě ano: marmeláda z rajčat. Prý je chutí velice podobná meruňkové marmeládě a tak ji můžete s klidným svědomím použít i do moučníků, málokdo pozná rozdíl.
Zkusil už někdo? Nebo zkusí a dá nám vědět?
Já bych rajčata řadila mezi ovoce – vždyť je to „rajské jablko“!
Tu mamreládu bych zkusila, (už jsem o ní četla), ale stovku za rajčata nedám, snad kdybych sehnala levnější.
Marmeládu jsem dělala, není špatná. Hledám recept, pak napíšu.
A kdybyste některá našla ke všemu recept, co s pastinakem, budu vděčná. Mužský zasel na zkoušku a ono se mu nějak daří víc, než jsme očekávali. A klidně muže být recept s rajčaty (těch je taky dost), ať netříštím téma.
Nemám zkušenost, ale na apetitonline jsem našla „13-skvelych-receptu-s-pastinakem“, tak zkus juknout.
A jinde mě zaujaly pastinákové bramboráčky – když můžou bejt s mrkví, tak proč ne:
3 lžíce slunečnicového oleje
4× syrové brambory varného typu C
2× pastinák (2× 200 g)
2× cibule šalotka (nasekat najemno)
1 lžička sušené majoránky
1 lžička jedlé sody
1 lžička kypřicího prášku do pečiva
2 lžíce kukuřičného škrobu
100 ml vody
sůl
Já s ním „nastavovala“ br. kaši. Mě to chutnalo, ale můj chlap ochutnal a vzepřel se. A to je vcelku dobrý strávník.
Pastiňák můžu jen tiše závidět – jaksi se mi ho nedaří pěstovat, nevím, co dělám blbě. Chutná mi víc jak petržel, je jemnější, když je, tak s oblibou přidávám do pekáčku s masem, zeleninou a bramborama. A používám ho do koření, jen se fakt blbě shání, většinou se dá sehnat až na konci zimy 🙁
A máme tu první vlaštovku. Napsala mi paní Radka:
Dobrý den,
vyzkoušený recept od mé maminky:
1kg rajčat
1kg letních jablek
60 dkg cukru krystal
šťáva ze 3 citronů
6 polévkových lžic rumu
1 sáček želírovacího přípravku
Děkujeme!
A druhá vlaštověnka:
3kg rajských
2 vanilkové cukry
2 káv. lž. kys. citronové
1,5 dcl rumu
špetka soli
Rajské nakrájet, rozvařit se špetkou soli, van. cukrem a propasírovat. Pokud je hmota moc řídká, záleží na druhu, tak ještě povaříme. Pak zvážíme a podle návodu použijeme Pektogel 2:1. Podle chuti kys. citronovou a poslední „elixír mládí“. Horké do sklenic a
na 5 minut otočit.
Nejlepší jsou na marmošku rajčata masitá.
Mě teď čeká rakytník.
Už to bude asi 40 let, co jsem měla opravdu nadúrodu krásných rajčat. Před prvními mrazy jich bylo na keříčkách hodně. Tehdy jsem vše otrhala a v krabicích od margarínu na skříni postupně dozrávala až do vánoc (tenkrát ještě rajčata nečernala). Ta nejdrobnější zelená, u kterých by to dozrání nebylo jisté, jsem zpracovala na marmeládu. Recept se mi nepodařilo najít, což je mi líto, byla fakt dobrá.
Co se pastináku týče, nechutná mi, takže jsem s ním nikdy nijak nepracovala.
Nezralá zelená rajčata překrájíme, rozvaříme a propasírujeme přes
cedník. Získanou dřeň dále vaříme, až se zhruba čtvrtina odpaří. Pak
přidáme cukr (asi 300 g na 1 kg hmoty). citronovou šťávu podle chuti
nebo trošku kyseliny citronové a ještě dobře provaříme. Horké plníme
do skleniček, zavíčkujeme a obrátíme na alespoň 10 minut dnem vzhůru,
nebo sterilujeme 20 min. při 85 stupních.
Já mám meruňkové dost. Taky jsem o tom četla, ale spotřebu na zimu mám pokrytou. Žlutých a oranžových rajčat mám hodně, přemýšlím o chutney. Žlutou polévku a omáčku by jedla že zvědavosti asi jen manžel a já to nevyhledávám.
Jani, pastinák je výborná zelenina. Miluji glazovaný. Moc se mi nedaří. Přávidím ti ho a blednu závistí. 👍👍
Jóó, glazovaný, to je lahoda. To můžu.
Hani, přiznávám, ze je asi co závidět. Včera jsem požádala o jeden malý do vývaru a obdržela jsem skoro 30 cm kořen o průměru 7 cm u natě. Nevím, jak budou vypadat ty velké 🫣.
Jinak díky za rady, do kaše propašuji, až budu dělat burgundské hovězí, glazovanou zelču jsme měli v týdnu. No nic, něco rozdám, něco nakrouham na zimu a pak se uvidí. 🤷♀️
pastiňák v brkaši je skvělej a ještě lepší je v ní upečenej…
Já hlasuju pro zeleninu. A tím pádem je jasné, že se na rajčatovou marmeládu nechystám a přiznám se, že mě to ani neláká.
A pastiňák? jednou jsme zkusili a neujal se. Byla jsem ráda, že se mi ho podařilo „zlikvidovat“ vařením. Petržel je petržel. 😉
já ji mám koupenou,ze Španělska..a je dobrá..přidávám ji do rajský omáčky 😀
Domácí rajský protlak:
vyzrálá nepopraskaná rajčata dáme do vařící vody, vaříme cca 2 minuty. Okapané propasírujeme, dáme do sklenic dle potřeby a sterilizujeme 15 minut na 85 st. Pro sichr přidávám sůl.
Pasta z rajčat a paprik:
půl kg rajčat, půl kg paprik, 3 KL octa, 5 KL soli, 2 tabletky sladidla. Dělám sladkou i pálivou verzi. Rajčata spařená sloupnu, sladké papriky bez semínek, feferonky i se semínkama pomlet a povařit s ostatními přísadami. Dáme do skleniček, sterilizujeme 25 minut při 80 – 85 st. Skleničky doporučuji spíš menší, tak aby se stihly spotřebovat – v lednici vydrží otevřené max. týden.
Zdroj: Konzervujeme bez chemie
Protlaky tu máme dva – 1795 a 2396. Ta pasta je zajímavá, vytáhnu VZK. Díky.