3 lžíce sádla
200 g anglické slaniny
3 bobkové listy
3 cibule
200 g klobásy
100 g žampionů
600 g vepřového masa
100 g nakrájená rajčata
1 lžíce mleté papriky
10 ks sušených švestek
1,5 l vody
250 g čerstvého zelí
250 g kysaného zelí
majoránka
mletý pepř
drcený kmín
nakrájená listová petržel
Ve větším kastrolu osmažíme na sádle nakrájenou slaninu, přidáme nakrájenou cibuli a orestujeme. Ochutíme bobkovým listem, přidáme pokrájenou klobásu a žampiony a chvíli restujeme. Pak přidáme na kostky nakrájenou vepřovou plec a zarestujeme. Ochutíme sekanými rajčaty, kmínem, solí, pepřem a mletou paprikou. Přimícháme nakrájené sušené švestky a na proužky nakrájenou červenou papriku, zalijeme vodou. Dále přidáme kysané i čerstvě pokrájené zelí.
Na mírném plameni za občasného zamíchání pomalu dusíme do měkka. Před koncem dokončíme majoránkou a promícháme.
Podávat můžeme teplé i studené s čerstvým chlebem ozdobené sekanou petrželí.
Poslala Imelda: „Našla jsem několik receptů na Bigos, nakonec jsem se rozhodla, že ho uvařím podle receptu od Romana Pauluse. Suroviny jsem tam dala všechny, jen jsem ještě přidala na proužky nakrájenou červenou papriku. Protože jsem to vařila jen pro 2 až 3 osoby, nic jsem nevážila, dávala jsem vše od oka a přiměřené množství.“
Jediné, co tam nedám, jsou šušené švestky. Ty sním zvlášť. 😉 Dobrý recept jsi vybrala Jaruško.
to jsme na tom stejně….do téhle úpravy ne…stejně jako ne, do slovenské kapustnice..
Renatko, děkuji, těší mě, že se recept líbí. Bylo to moc dobré, sušené švestky jsem neměla, tak jsem tam dala 4 čerstvé, ani to tam nebylo poznat.
😍
Šůfestky by mi nevadily – fšecky inkredence mám, jen to čerstvý zelí ne. No, uvidíme, ale vypadá to dobře.👍
Já to nikdy nejedla, tak bych potřebovala vzůreček, než to zkusím uvařit….
No jo… virtuálně ochutnávky posílat nejdou 😕 Já si tu chuť dovedu představit, takže to klidně uvařím, jenže bych trochu (alespoň do většího kastrůlku) potřebovala na košt teď – dostala jsem nějak hlad na bigos 😋😋
Jaký virtuálně?? Hezky do většího hrnce ať je víc pochvaly!!
Vzoreček už nebude. Nevařila jsem toho moc, ale až to budu vařit znovu,
budu na Vás děvčata pamatovat. Bylo to opravdu dobré.
Švestka tomu určitě dodávají jinou chuť, ale mám tu jeden sáček a ten si nárokuje mužskej do jahelníku 🤷♀️ Věřím, že i bez nich to bude olalááá , inkredence mám😋😎
Miluji cokoliv z kysaneho zeli. Mame nalozene, pristi tyden bude hotove.
Od krouhání zelí na naložení mi nezbylo, ale zítra hlavičku koupím a stvořím nejen bigos, na který jsem už dřív slyšela samou chválu, ale i variaci (z kuřecích stehen) králíka na hlávkovém zelí podle pana Josefa. A do bigose jako Jaruška vrazím i ten paprikový lusk, je to k nevíře, ale pořád ještě sklízím čerstvé.
Díky za recept. 🙂
Taky ještě máme keříky s paprikami. Rajčata jsem obrala poslední v sobotu. Jo a toho králíka na zelí, Boženko, udělej. Já jsem ho spáchala hned po uveřejnění receptu a olizovali jsme se až za ušima. Na ten bigos si dělám zálusk už dlouho, ale nikdy jsem se neodhodlala. Toto je výzva.
Našla jsem celkem 4 recepty na Polský Bigos. V jednom je jen to základní, maso zelí čerstvé a zelí kysané, klobása. V dalším je totéž a červená paprika a v tom třetím zase k zelí a masu přidávají žampiony. Ty švestky tam přidal sám Roman Paulus. A ty houby, jak píše „59“, by se tam určitě hodily.
Já, ač mi nevadí kombinace ovoce s masem, bych stejně jako děvčata švestky vynechala. A naopak bych si tam uměla představit – vzhledem k tomu, ze rostou – pár hub. A za mě určitě konzumovat horké.
Jj, to jsem párkrat jedla přímo v Polsku na návštěvách . Vynikající ze skopového a k tomu podávali jejich výborné kluski knedlíčky . Ted jsem mimo republiku , ale první , co si doma ukuchtím, bude tento bigos. Miluju zelí závidím Hance celý zelák . Budu si teprve nakládat , ale jen pětilitrovou sklenici .
Díky za podrobný recept 🤗