(358) Karamely

Pod receptem č. 325 se v diskuzi  schoval recept na smetanové domácí karamely od a.reny:

250 g cukru krystal
250 ml smetany ke šlehání
60 g másla
Podle chuti: sůl, rozpustnou kávu, holandské kakao, drcené mandle

Cukr, smetanu, máslo a špetku soli dejte do hrnce a na mírném ohni nechte za občasného míchání asi hodinu probublávat, až je směs hladká a má zlatavě karamelovou barvu. Na závěr můžete karamel ochutit kávovou lžičkou rozpustné kávy, lžící kakaa nebo kombinací obojího rozpuštěného v troše horké vody. Káva a kakao stáhnou sladkost, ale jestli máte nejradši chuť smetanového karamelu, zkuste první várku bez nich. Směs rozetřete na pekáček vyložený pečicím papírem a po zatuhnutí krájejte na stejně velké karamelky. Uchovávejte v chladu v uzavřené dóze.

A k němu mi poslala krásný příspěvek paní Bláhovka – ponechávám bez úprav:

Posílám názor pátera Ferdy na karamel:
„Karamelu pan páter Ferda přisuzoval neobyčejný význam. Vůči bílému cukru měl výhrady, protože předpokládal, že je jednou z příčin překyselení žaludku, což zase vyvolává bolesti hlavy a migrény.
Organismus spotřebuje mnoho minerálů, aby bílý cukr přeměnil na zásaditý a mohl z něho mít správný užitek. Proto je třeba organismu vycházet vstříc a nabídnout tělu cukr v takové podobě, aby jej co nejméně zatěžoval a uložil se v něm jako čistá energetická zásoba. Pro cukr v naší oblasti, tj. pro řepný, je nejlepší, jestliže jej budeme užívat ve formě karamelu. Připravíme si jej tak, že na pánev dáme dvě-tři lžíce vody, 1 dkg omastku a rozpouštíme 1/2 kg bílého cukru tak dlouho, dokud nebude mít hnědou barvu, spíše světlehnědou. Pak jej přelijeme na připravenou plochu a ještě za tepla nakrájíme na přiměřené kostky. A ty pak používáme ke slazení,nebo při únavě v práci můžeme si nechat rozpustit dvě tři kostky v ústech. Takto připravený cukr se vlastně stává zásaditým a nepotřebuje
si hledat v těle minerály pro své další zpracování. Tímto cukrem můžeme sladit malým dětem a uchráníme je před překyselením žaludku. A těm, co jdou z migrény do migrény a nedovedou si přitom odpustit silně slazenou kávu, těm především radíme, už zítra sladit jen karamelem. Před tzv. surovým cukrem pan páter varoval, protože obsahuje mnoho škodlivých látek, zejména v dnešní době, kdy se nadužívá umělých hnojiv. Jestliže příčinou překyselenosti žaludku je přílišná konzumace ovoce, pak v tomto
případě se lze držet zásady tímtéž na totéž, kyselým na kyselé a s
úspěchem zde použít šťávu z citronu. Překyselenost po sladkostech a po cukru lze zmírnit hořčinou nebo čajem obsahujícím hořčinu, tj. čajem z pelyňku, řebříčku apod“
Sice karamel a karamelka je rozdíl, ale možná se bude někomu hodit.

Shromáždila: HaderachKwisatz
(ilustrační foto)

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: (358) Karamely

  1. Devětapadesátka napsal:

    Zrovna v sobotu jsem dělala karamel – jen tak, na maliny se šlehačkou. Nechala jsem v kastrůlku rozpustit 250 g cukru se dvěma lžícemi vody, počkala, až správně zhnědne, a zalila 1/4 litrem horké 33% šlehačky, přidala 100 g másla. Nechala provařit a projela ponorákem. Odstavila a přidala půl lžičky maldonské soli. Recept je z knížky Vůně francouzského pečení. Karamel je těžce návykový ?.

  2. Ivana P. napsal:

    já mívám problém s tím, abych odhadla tu správnou hnědou 🙁

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..