(411) Bělené šišky aneb nemusíme pořád vařit

Dušičky na krku, Vánoce za rohem – a tohle je celkem hezká dekorace.

Nasbírejte šišky, raději borové, smrkové mají moc tenké lupeny a při bělení by se mohly rozpadnout.  Nevadí, že  budou zavřené, doma v teple se zas otevřou – čím blíž topení, tím líp.  Vysypte z nich hlínu, jehličí a mrtvý brouky.  Dejte je do kbelíčku (BOYE do  piksly od jogurtu)  nebo prostě do nějaké nádoby. Nalijte na ně bělidlo,  mě se osvědčuje Savo, ale můžete zvolit i jiné.  Všechny šišky musí být úplně ponořené. Proto použijte na zatížení talíř a šutr nebo třeba hrnek s vodou, aby nevyplavaly na povrch. Pracujte v rukavicích (eventuálne v neoprenu, kvůli riziku zničení domácích šatů)!!!
Nechte je  louhovat maximálně 24 hodin, pak je propláchněte ve vodě. Až je vyndáte, budou zase zavřené a některé nebudou úplně vybělené. Bělidlo ale v šišce pracuje i po vytažení, takže postupně zbělají všechny.
Při sušení šišky  umístěte tak, aby pokud možno stály. Pokud je budete sušit na topení a položíte je, plocha, kterou se ho budou dotýkat,  zase zhnědne. Asi za tři dny se vám šišky zase otevřou.

V Savu se máchala: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: (411) Bělené šišky aneb nemusíme pořád vařit

  1. jarybarka napsal:

    Tak tohle mám v plánu.Pilně jsem během léta sbírala šišky všech velikostí.Věnečky vánoční i dušičkové dělám a už se na ně chystám.

  2. IvaC napsal:

    Taky jsem to někde četla, takže šišky na to mám a udělám.
    A jestli mohu, zase já malou radu,kterou jsem někde četla. Do malých, takovým zipem, uzavíratelných sáčků se dává pesto, bylinky, které chceme zamrazit,atd. Udělala jsem to, je to bezva.V mrazničce to nezabírá skoro žádné místo, všude se to vejde a je to, pro mně, připravená porce. Propiskou jsem si pytlíky označila začínajícím písmenem, protože je to všechno zelené. B-bazalka, P-petržel, atd. Zkuste.

  3. BOYE napsal:

    Madam, kelímek od jogurtu pojme pouze kilo a půl (ten lepší). My bělíme a barvíme v umyvadle a vaně. Spíš ve vaně. V umyvadle kyselinujeme. 🙂
    Ale vážně: Kdo máte jakékoli výhrady k barvožravým žíravinám, můžete šišky zkusit ve vodě po bílení. Suchý materiál (šišky) naházejte do „mlíka“ v kýbli od malířské barvy a nechte pořádně nasáknout, případně opakujte. Naše děti to dělaly tak, že do prázdného kýble naházely bělěné věci, zalily vodou a daly na odmočení štětku, váleček… Čímž chci říct, že není třeba mít hustotu mlíka jako když jdete bílit, ale stačí opravdu to, co by se jinak vylilo. Jen občas promíchat. Je to jinak bílé, než ze sava (zvláště když v kýbli bude růžová 🙂 )

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..