přiměřené množství kapií (jiné papriky ne)
mleté maso
cibule
sůl
pepř
Solamyl
olej
Papriky zbavíme šťopek, vykucháme a naplníme mletým masem, smíchaným s osmaženou cibulkou, solí, pepřem a 1-2 lžícemi Solamylu. V pekáči/kastrolu zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, papriky opečeme ze všech stran, trochu podlejeme a upečeme v troubě. Podáváme s vařenými nebo šťouchanými brambory.
Druhý den uvaříme rajskou omáčku dle svého oblíbeného receptu, vnoříme do ní zbylé papriky i se šťávou z pekáče a podáváme s rýží nebo houskovými knedlíky.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Na ten první den ještě dávám už na talíři trochu šlehačky nebo zakysané smetany. A myslím, že tyhle recepty už tady byly každý samostatně ve skoro stejné podobě.
Ne, to promin. Pecene papriky tu byly – s balkanskym syrem, ty bych do rajske nedala. A papriky s rajskou tu sice byly, ale urcite ne kapie a recept odlisny (delaly se s rajskou dohromady, takze se zase nedaji snist s bramborama). Na tomhle me bavi, ze se daji vyuzit tak i tak. A pokud se stejny recept skryval nekde v diskuzi, pak se omlouvam, ale vsechno si nepamatuju 🙂
Hele, i kdyby to tam bylo dvakrát, tak opakování je matka moudrosti, tak co. Za mě tedy vedou ty pečené bez rajské a můžu je i jenom s dobrým pečivem.
Plněné papriky – jakékoliv, miluju. V rajské majdě i jen pečené ve vlastní šťávě.
O plněné papriky se doma perem! Ale jen pečené a s bramborem, rajsou máme taky moc rádi, ale k ní kuličky z mletého masa.
Jé, taky léta už dělám rajskou jen s kuličkami nebo placičkami z mletého masa, protože když byly děti malé, tak hovězí odmítaly jíst, že je to „žužlavé“, no a nám to teď ve stáří už zůstalo.
Damy, nahlednete-li lepe do zde uverejneneho pekace, zjistite, ze je tam par kouli bez paprik 🙂 I s tim se pocita…syn na tom „ty navleky“ nerad 😉
No já miluju plněné papriky s rajdou, ale lusky mi nedělají dobře. Takže pro sebe tam mrsknu pár kuliček. A dobrý je, když aspoň jedna paprika je pálivá, rajda dostane šmrnc.