Zázvor oškrábeme (jde to dobře kávovou lžičkou), pak buď nastrouháme nebo (jako autorka receptu) rozmickujeme.
Na 1kg zázvoru přidáme 70dkg cukru a necháme stát do druhého dne. Druhý den dáme do skleniček a zavaříme.
A když přijedeme večer z práce a jsme líné strouhat, jen si dáme lžičku do hrnku, zalijeme vařící vodou, po částečném vychladnutí přidáme citrón a med a můžeme popíjet.
Autorka receptu: Bláhovka
Já strouhám a míchám s medem, někdy přidám rozkrájený citron. A nezavařuju, to je jasný ?. Použití stejné.
Já patřím k jedincům, kteří zázvor tak maximálně do masa na medu, jinak mi moc nechutná.
Zázvor se má správně vařit, tady nejde o vitamíny, ale o jiné látky. A tak supluji vaření zavařením. Třeba šalvěj na kloktání se jen zalévá vařící vodou, ale pokud ji budeme chtít popíjet, musíme 10-15minut vařit.
Každá bylinka má svá pravidla, pokud je nedodržujeme, léčebný efekt se nemusí dostavit.
V lékárně mi řekli, že pouze louhovat 15 minut….
Zázvor sice nemusím, ale nic jiného mi k lékům nedají.?
Já se tedy nechci přít, ale šalvěj se vaří pouze v případě, kdy se vyluh, resp. vývar používá na vymýváni ran. Jinak se vždycky jen spařuje.. U zázvoru nevím.
Nejlepší jezázvor ve slivovici naložený, po 4 týdnech se sleje a přidá se citronová štáva a med. Je to velká dobrota. Tvrdila jsem, že na mě něco leze po celou dobu, co bylo toto užíváníčko k mání .
…taky bych byla imrvére nemocná… 🙂
Já můžu zázvor jakkoli kdykoli. Jako mladá intelektuálka jsem preferovala kandovaný k čínskému čaji při ostentativním pročítání nějakého oduševnělého tisku, pak jako uvědomělá matka jsem jím léčila všechno: Fraktury a podlitiny syrovým v obkladech, virózy a bacilózy čajem a dětskou vzteklinu jsem tlumila vražením celého kořene do rozeřvaných pubertálních tlam. Nyní ve věku zralém mám nejradši růžovej nakládanej. Buď se tvářim opět intelektuálně a způsobně jím prokládám kousky sushi, nebo to prostě do sebe hrnu rukama jak cibuli ze zavináče.
A protože jsem dovopravdy líná, nikdy ho neoškrábu tolik, aby toho byla sklenice na zavaření. Ale kdybyste některá nevěděla co s hospodářskými přebytky, ráda pomůžu. Adresa je v redakci 🙂