(574) Tatranská zelňačka (kapustnica)

hrst sušených hub
pár brambor
5 bobkových listů
10 kuliček nového koření
Podravka
kysané zelí
máslo
hladká mouka
250 ml šlehačky

Dáme  vařit do velkého  hrnce vodu s hrstí sušených hub, brambory očistíme, nakrájíme na kostičky a přidáme k houbám spolu s kořením. Přibližně po 10 minutách přidáme  sáček zelí, napřed bez nálevu, ten se přidá  později, až budou brambory měkké.
Ve druhém kastrolku uděláme  trošku máslové jíšky, zalijeme vodou a povaříme bešamel.
Přidáme do velkého hrnce, přilijeme  šlehačku a vše ještě chvíli provaříme.

Recept poslala: Věra M.

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

66 komentářů: (574) Tatranská zelňačka (kapustnica)

  1. jarybarka napsal:

    Jak je to se zelím jdu do toho hned.Takové polévky mám strašně ráda.A většinou je všechno hned po ruce.

  2. blahovka.h napsal:

    Zelí, houby, smetana, samé dobré věci. Já bych si dala úplně vrchovatý talíř.

  3. jarybarka napsal:

    Už je hotová!
    Jen podravku nepoužívám tak jsem tam strouhla ždibec celeru a přidala kousek mrkve.Pochutnala jsem si.

  4. Devětapadesátka napsal:

    U nás dnes taky zbytky, ale uzené už je v udírně ?, takže večer bude obžerství. Čerstvý chleba, křen, hořčice, uzené…. Hmmmm…

  5. BOYE napsal:

    Tak mě dneska nedonutíte slintat proudem, ale jen po kapkách! Kapustnice je tu ještě dost, protože moje dcera má už pár dní na návštěvě svou slovenskou svokru a štědrovečerní polívku vařila ona – tož jsme přímo u zdroje. Jinak zelňačky vždycky!
    U nás rovněž jedeme ve zbytcích – máme kachní čínu. K masu co zbylo po včerejšku jsem dodělala zeleninu a nudle. Kdybychom se tak nenaprali k obědu, trochu bych taky trpěla 59 uzením, ale nemůžu nic ani vidět a shodly jsme se na tom, že se těšíme na zítřek, neb jsme vyhlásily den lupení a kořenů. Dost bolo masa! Čtyři dny po sobě už neumíme. A ani bychom to nedělaly, jenže když pod stromečkem najdu kachnu, tak ji přece nehodim do mrazáku. Jsme tak přemasovaný, že na dotaz, jakou dobrůtku si dáme na Nový rok, unisono zazněla dušená mrkev…

  6. Devětapadesátka napsal:

    U nás budou zítra asi fleky. Těstoviny domácí, masa minimum.

  7. Katyp50 napsal:

    Celé Vánoce jsem proležela, prospala, do žaludku jsem nemohla dát vůbec nic, co jsem snědla, to málem jelo ven nebo mi bylo tak těžko, že jsem si šla zase lehnout. Nevím, chtěla jsem jít k naší PíDr. jenže má dovolenou. Tak to musím vydržet. Dneska už je líp, doufám, že se to do zítřka ještě spravá. Není normální spát 18 hodin denně! Ale asi jsem to potřebovala.

  8. Ivana P. napsal:

    Já budu asi za rebela, ale já zelnacku/kapustnici nebo i segedín nejím. Mám sice ráda zelí jako přílohu, ale jak v něčem plave,tak mi to vadí 🙁

  9. Jana Macůrková napsal:

    Jen malá připomínka – zelí je na Slovensku kapusta, kapusta naopak zelí, takže nikoliv zelnica, ale správně kapustnica.

  10. Haderach Kwisatz napsal:

    „Kyselica“ vlastně není názvem pro polévku samotnou, ale je to jedna z nejdůležitějších ingrediencí, kterou nejde opomenout. Polévka musí být pěkně kyselkavá a to udělá právě voda z kvašeného zelí – tzv. kyselica.
    Takže to není žádná zelňačka a název má být „tatranská kyselica“.

  11. Vera M. napsal:

    Kdoví, jestli se vůbec v Tatrách vaří. Recept jsem kdysi jako dievca přečetla v časopise Dievča (pamětnice určitě znají). Neboť když jsem byla naposledy v Tatrách, bratia Slováci tam podávali všude jen taku tu červenu. Ale já mám ráda i tuhle houbovou. Dokonce i šťourové, co nejedí houby (a neuvěříte, ale takoví lidé fakt existují), tak ty houby vyšťourají a polívku sní. Vynikající červená je z klobásek, které se jmenují Maďarská od firmy Prantl. Bacha, je to pak i dost pikanterios.

    • Jana Macůrková napsal:

      Mám kamarádku v Martině, a ta byla vděčná za jakékoliv houby právě do kapustnice s houbami. Takže se dělá na Slovensku běžně.

        • Haderach Kwisatz napsal:

          Podle stejneho receptu se dela i na Valassku 🙂

          • BOYE napsal:

            Ha, než jsem vypotila svůj jazykový koutek a uvařila těstoviny, je tu jasná vysvětlivka: Na Valašsku to bude zelnica zcela přirozeně. I když tady není co řešit, protože názvy jídel se překládají zcela běžně. A pouze v případech, kdy jde už o terminus technicus se nechávají názvy původní, případně se jen přepisujou foneticky. Čímžto jsem dostala takovou trochu chuť na rostbíf…

      • BOYE napsal:

        Kapustnica je tradičně slovenská (nevim, jestli celoslovenská) štědrovečerní polífka. Od té doby, co se prvorozená vdala, jinou nevařila. A letos, když přijela svatka, priviezla aj hriby aj klobásky a robila obe varianty (Slováci, prepáčte moju slovenčinu).
        Kapustnica = zelňačka, kapusta = zelí, kel = kapusta, kyselica = valašská polífka, …a ta zelnica nejspíš bude trápit jen filology. Bych řekla, že někdo z Moravy si přivezl slovenský – potažmo tatranský – recept a název si trochu přeložil. Přiznejme si, kvalitě polífky to neuškodilo. Mně, středočeskýmu domorodci, to zní mírně exoticky a chutná domácně. Což je v cajku. 🙂

        • henriet13 napsal:

          Baby, je úplne jedno, či sa to volá kapustnica alebo zelnice, keď chutí, nie je čo riešit ???

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Jasně, já se jen zajímala o původ názvu, protože moje „macecha“ je z Valašska s sleduje nás a právě ona mi povídala, že je to zelnica a proč se jí tak říká. To máš jako bramborák a cmunda a vošouchy 🙂

        • a.rena napsal:

          To je jedno, jestli kapustnica nebo zelňačka nebo zelnica (u nás v Jarošově) a v dědině vedle už zase jinak. Takže hlavně že chutná. Já dělám „aj bílú s hřibama aj červenú s klobású nebo s uzeným a špekem“. A když chci některou vařit, házíme korunou, která vyhraje, máme rádi obě varianty. Dnes byla bílá s hřibama. A vařívám „aj kelovú, té sa u nás říká chábovica“. 😀

          • BOYE napsal:

            Našla jsem naprosto nezpochybnitelně neutrální název : Zelná polívčička – tu vařila maminka broučkům! V Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Valašsku… prostě fšade. A zkuste říct, že jste kdokoli a z kteréhokoli konce naší země nepochopil, co to vlastně jedli… (Vařila-li tu variantu s klobásou, myslíte, že tam krájela žížalu?)

        • IvaC napsal:

          Moje tchýně do kyselice přidává sušené švestky a všichni
          v tom kraji valašském.

  12. raduna.ha napsal:

    Ahoj děcka. Loučím se pro tento rok. Odjíždím. Bylo mi tady se všemi dobře,
    mnohému jsem se přiučila a přeji všem pevný krok do nového roku. Tak
    2.1.2018 opět tady. Ahooooooj.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..