½ kg fazolových lusků (lze použít i mražené)
4 středně veliká rajčata (lze použít i konzervu loupaných rajčat i s nálevem)
1 střední cibule
20 deka prorostlejší anglické slaniny
2 větší stroužky česneku
pepř a sůl
Rajčata, cibuli a česnek oloupeme. Rajčata nakrájíme na malé kousky, cibuli jemně nasekáme. Slaninu nakrájíme na menší kostičky, dáme ji do silnostěnné vyšší nádoby a necháme ji jen rozpustit, ale ne vyškvařit. Pak přihodíme cibulku, na plátky nakrájený česnek a necháme zesklovatět. Přidáme fazolky (je lepší je nakrájet asi na 2cm kousky, ale můžete je nechat i celé) a rajčata, přiklopíme poklicí a na velmi mírném ohni dusíme asi 40 minut, dokud se rajčata zcela nerozdusí a nevytvoří se vynikající šťáva. Podle potřeby pokrm osolíme a opepříme. Podáváme s bílým pečivem.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Nedělám tohle jídlo ze zelených lusků, ale z bílých nebo červených fazolí předem namočených. A přidávám klobásku.
A je to úplně jiný jídlo 🙂 🙂 🙂
Jojo, to je!
Zelené fazolky dělám na kyselo se smetanou a kuřecím masem.
Zelené fazolky máme nejraději jen oblanšírované a pak prohozené na másle s plátky česneku a kostičkami pancetty. A k tomu pořádný bifťour ??
Zelené fazolky mám ráda jako přílohu k pořádné flákotě.Mražené osmahnu na sádle al dente. Konzervované dělám na smetaně.Tyhle baskické vyzkouším vypadají hodně chutně.
Tak s tím nelze než souhlasit, u mě je to přesně tak. Ty zelené sterilované na smetaně jsou ale jenom pro mě, protože to doma nikdy nikdo nechtěl. Také je sterilované nebo mražené dost často dělám s krůtím, kuřecím nebo vepřovým masem udělaným na kostičky a přírodně podušeným. K tomu samozřejmě vařené brambory.
Sterilované na smetaně a k tomu roštěnou na pepři dělala moje babička.Strašně dobrý.Mamka je zase dělala na smetaně s koprem a taky ňamka.Přiznám se že k fazolkám kromě masa nepotřebuju žádnou přílohu. A jen tak otevřít pixlu sterilovaných a sníst je samotné mi taky chutná.
Viz recept 282 🙂 🙂 🙂
???
Ano rajčatovým omáčkám a třikrát ano zeleným fazolkám. Tudíž čtyřikrát ano pro Basky. (Jestli náhodou ty sympatie nepramení z toho, že jedinej „pravej“ Bask, kterýho znám, je Anthony Quinn.)
Často je dělám tak, jak popisuje 59. Nedávám pancettu, alébrž vopravdickou anglickou. Někdy uzenou, někdy obyč. Ani toho bifťouna k tomu nepotřebuju – ale nepohrdnu 🙂
Zadělávané a jinak bíloomáčkové se podařilo školním jídelnám mi pěkně zhnusit a až po svatbě, kdy na ně dostal chuť milovaný, jsem to zkusila uvařit. Velký překvápko: Vůbec to nesmrdělo, nebylo to rozblemcaný a mělo to chuť! Tak je taky párkrát ročně máme…
No, teď jsou na řadě ty haderaší. Zrovna si sepisuju nákup, není o čem uvažovat…
U nás fazolky na smetaně nesmí vůbec do kuchyně. Manžel se otřásá jen při jejich zmínce. Já tedy taky blahem neřičím. Teď jsem obědvala brambory vařené ve slupce a opečené na oliváči do křupava a k tomu směs z pórku, papriky a v létě upečených a zavařených rajčat zakápnuté dvěma lžícemi čertovské omáčky (domácí, samozřejmě). Posypàno petrželkou, snědeno s velkou chutí.
Taky to mám tak – na smetaně ne-e, jakkoliv jinak anooo! Takže baskické budou. 🙂
Fazolky na smetaně jsou naneštěstí jedním z jídel, které mi znechutila školní jídelna 🙁
ALE
něco podobného jako tyto baskické jsem svého času dělávala a moc mi chutnaly. Co nechápu, zapomněla jsem,co všechno jsem do těch mých dávala. Kromě fazolek, cibule, rajčat a něčeho od masa tam byly ještě brambory (ráda jsem využívala zbyteček halušek nebo brknedlíku na kostičky) a ještě něco, co si nemohu vybavit. Spolustrávník už není, takže nikdo se mnou nezavzpomíná a nepřipomene…