poměr podlevoční (zase zbytky):
vařená rýže
syrová mrkev a kousek celeru (nastrouhané na hrubší nudličky)
cibule nebo pórek pokrájené na kostičky
bylinky
sůl
koření dle chuti a obliby
1-2 vejce + trochu mléka
hladká mouka
Poměr rýže a zeleniny by měl být 50:50. Všechno smíchat, hladkou moukou zahustit na řidší těstíčko, Na pánvi rozehřát tuk, tvořit placičky a osmažit z obou stran.
Možno podávat s oblíbeným dipem nebo se zeleninovou oblohou.
Pozor, dokud není placička zespoda dobře opečená, rozpadá se. (Tady si dovolím vlastní vsuvku – lžíce Solamylu by to mohla napravit 🙂 )
Recept poslala: Květoslava
Mňam,mňam na placičky všeho druhu a na tyhle obzvlášť. Dají se tímhle způsobem spotřebovat ladajaké zbytečky.
Rýžové mě taky ještě nenapadly.Zbylou rýži přidávám i do zapékané zeleniny.
Jak se znám nejspíš bych do nich vpašovala alespoň kousínýneček slaniny.?
Kdyby to tu bylo dřív, nemusela jsem vymýšlet tři dni po sobě, co se zbylou rýží. Opět jsem zapomněla, že vařím jen jednu porci, takže jednou s rajskou, jednou na sladko, jednou rizoto.. Tak teď můžu té rýže uvařit víc a vyzkoušet.
Takové placičky jsou moc dobrá věc – jednou jsem udělala bramborové s mrkví podle Úsměvky – ještě že jsem tam nedala koření – a jak jsem byla zamyšlená, pocukrovala jsem je. Cutnalo náramně, a podruhé přesně podle receptu to bylo taky moc dobré.
No tak la pardon 🙂 Příště mi napiš, co ti přebejvá a já ti najdu recept 🙂
Jejda! Omlouvám se, to si už nemůžu ani povzdechnout??
Já oceňuju všechno, co pro nás děláte, taky čučím na Bramboračku hned ráno…
Tak se nezlob, jdu klečet do kouta…?
Možná by tu mohla být stránka vaříme ze zbytků. Ale pokud si pamatuji, tak Janička psala, že více prostoru není.
Víc prostoru skutečně není, já bych spíš měla návrh na rubriku „Experimenty“
Jani, to je dobrý nápad.
Já taky neumím uvařit rýži tak, aby mi nezbyla. Teď to dělám tak, že zbytek dám do krabičky na mražák. Vždy se mi hodí, když musím nečekaně něco udělat.
Já ji někdy pčidávám do karbošů a dobrý.
Hmmmm, tak tady jsem trochu rozpačitá. Placky bramborové, bramboráky klasické nebo se zelím……. to můžu. Ale placky z rýže nevím nevím. Je ovšem pravda, že se nemá zavrhovat nic, co člověk neochutnal.
Už mám takovou dobu chuť na bramboráky, že si je snad udělám. Klasické: jen nahrubo postrouhané brambory, vejce, česnek, sůl, majoránka, trochu zak.smetany na zjemnění, pokud je těsto řídké, přisypnu strouhanku. Pěkně pak křupou. Jenže na sádle! A já teď tuky nesmím. Ach jo!
Někdo peče bramborák v troubě nebo bez tuku na nepřilnavé pánvi bez tuku, ale to asi nebude to pravé křupavé, ale z nouze by to mohlo aspoň trochu nahradit.
V troubě to křupavý je.
Koukám, že po ránu píšu jako negramot.
Dobrý nápad. Mám tu zbytek hotového bulguru, zkusím to s ním.
Já zkoušela bramboráky na nepřilnavý bez tuku a vůbec mi nechutnaly.Úplně jiný šmak.Zato bez mouky a mléka úplné labůžo.Jen nastrouhané brambory vajíčko sůl majoránka, pepř kmín česnek.Bez mouky to bylo lehoučké a chuť bramboráku jak má být.
S tím souhlasím, vyzkoušela jsem bez mouky a jsou skvělé. Nastrouhala jsem část brambor nahrubo, zbytek najemno a byly z toho perfektní placky.
Já do bramboráků mouku také nedávám.
A já zkoušela také bez mouky a upekla jsem je v zapékací misce v troubě. Příště stejné a obohacené o kyselé zelí zamíchané do těsta. Také mňamka.
Já jak kdy. Raději je mám bez mouky, ale někdy mě popadne chuť na ty bufeťácké a pak…
Prosím o radu jak na záložky. Klikla jsem na trvalý odkaz pod receptem – a nic.
Také jsem přestala dávat do bramboráků mouku a mléko. A nedávám ani kmín.
No vida.Já ten kmín ale cpu fšude a tak si ho neodpustím. Některá je levandulovááá já zas kmínová ??????
I já! 🙂
To je jak hýknutí osla! Iá iá… Žere osel kmín?
Tak tedy dneska je to tady skutečně HAUTE CUISINE 🙂 Jsme plackovej národ!Ani jedna z předešlých vět není pejorativní. Vždycky se mi líbí,když z vás ostatních vypadne něco,co dělám běžně a občas si říkám, že to přece nemůžu říct ani nahlas… 🙂
Kdysi dávno – podle místa bydliště to bylo před osmým rokem mýho žití – máma vyrobila z rýže a stopového zbytku vepřového placky. Strášně dobrý! A táta je nazval ryžerbátky. No a co se stalo – to co vždycky: Už se je nepodařilo NIKDY udělat znovu. Desítky pokusů, nic. Pokud jde o mě, už jsem to, po těch 45 a více letech, vzdala. Rejži neplackuju. Vždycky jí vařim víc, protože český rizoto dělám zásadně z předem vařené, ale placičky jsem prostě opustila. Ryžerbátková pieta, no.
Pokračování pod dalším recepisem 🙂
Ze zbytků rýže jsem ještě placičky nedělala, většinou je z ní rizoto. Někdy masové, jindy se zeleninou, někdy houbové, ale taky vyzkouším. Když jsme u rýže, miluji rýži jasmínovou/bohužel jen já sama/. Vůbec nic k ní nepotřebuji, jím ji jen tak. Kupuji vždy v Lidlu, když je akce – velký sáček za 199,-kč.
Umím uvařit rýži akorát pro nás dva. Jednou zbyla díky návštěvě a jelikož slepice nemáme, vznikly placičky. Od té doby je občas žádáno – udělej rejže víc, mohly by být placičky 🙂
Posledně v placičkách skončila i nahrubo strouhaná bílá ředkev a kousek zbylé klobásky. Nedávno rýži nahradil zbytek pohanky pořádně vidličkou pomačkané- tam byl jako pojidlo solamyl.
Zbytkům zdar! 😎
Pohanka je jediný podvod páchaný na mých drahých. Jsem její vyznavač, holky ji nesnáší. Tak ji vždycky uvařím na tajňáka, pak rozmickuju a dělám placky. Pojivo bývá často výrazný (většinou modrý) sýr. Nebo nějaký levný, nevýrazný a pak přidávám česnek, nebo cokoli, co tu pohanku pokryje. Prochází mi to. Jak se znám, jednou se prokecnu…
No já to pojím vajíčkem a škrobem, kořením podle momentálního nápadu. Ty dáváš jen pohanku a sýr, nebo ještě něco? Ten sýr z toho nevytéká? Že bych to taky příště zkusila… 🙂
Dávám cibuli – skoro vždycky, většinou nějakou zeleninu, vejce, koření podle nálady… Prostě co najdu. Špek, klobásu… Sýr strouhám na jemno. S tou rozmickovanou pohankou to drží. Jen se to musí opatrně obracet a před servírováním nechat trochu zchladnout. Někdy i ten škrob přidám, nebo – poslední dobou – trochu rýžové mouky. Dokud Dorostenka mohla, tak i strouhanku. Někdy to peču jako sekanou v pekáčku. Ne šišku, ta moc nedrží. Už jsem pojila i balkánem napůl s tvarohem. A dobrý. Někdy z toho nadělám kuličky, napichuju na špejle a smažim. Pak to vydávám za falafel…
Já, když se dám do podvádění, tak se vyblbnu… 🙂