(685) Kořeněná játra se zeleninou

500 g  (kuřecích) jater
3 střední cibule +  1 menší pórek
1 – 2 kapie
2 PL chilli omáčky (sladkou či pálivou podle chuti)
stroužek česneku (nemusí být)
trochu vína (dnes padly necelé dvě deci zbylého portského)
směs koření (viz níže)
olej, sůl

Nejmenší z cibulí na tenké proužky, jemně nakroužkovaný pórek a tence naproužkovanou kapii zpěňte na kapce oleje a hoňte v pánvi do stadia al dente a zachování svěží barvy. Odložte do tepla, na pánev vlijte oleje podle uvážení více, zpěňte zbytek cibulí nadrobno nakrájených i s posekaným česnekem, vložte játra (vcelku) a opečte pěkně do růžova. Opečené odložte k zelenině, do pánve přilijte víno (jde o mírnou sladkokyselost, proto klidně použijte třeba pár lžiček balsamica, příp. dobrého ovocného či vinného octa a trochu vody). Pěkně vypečeninky promíchejte a nechte vysmahnout na tuk. Přihoďte koření, chilli omáčku, nechte rozvonět a zalijte trochou vody. Povařte a odpařte do požadované konzistence. Jde jen o sos, nikoli omáčku. Osolte, vložte játra se zeleninou, dobře, ale něžně promíchejte a na zbytkovém teple nechte chvilku odpočinout – chutě se spojí.

Recept poslala BOYE a vzkazuje: „Podávám nejraději s rýží, ale lze téměř s čímkoli (chlupatým knedlíkům bych se vyhnula).“

EDIT: Ano, vypadlo mi koření – omlouvám se. U Boye měli domácí garam masalu, ale píše: „volila bych třeba grilovací, orientální, pěti vůní, ale i sypkou adžiku, něco mexického… Dáváme pokaždé jiné. Podle nálady, ale musí mít švih a grády.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

58 komentářů: (685) Kořeněná játra se zeleninou

  1. a.rena napsal:

    Při nejbližší příležitosti vydoluju z mražáku králičí játra. Ještě tam, myslím, jsou. 🙂

    • Devětapadesátka napsal:

      Reni, už zase provokuješ s králikem?

      • Haderach Kwisatz napsal:

        Tady FURT někdo provokuje s hlodavcema!

        • a.rena napsal:

          Tak já už nebudu. Játra už jsou poslední. 😉

        • Jana Macůrková napsal:

          Tady furt někdo neumí biologii – králík, zajíc a pišťucha nejsou hlodavci, ale zajícovci!!!

          • rebelkabella napsal:

            Pišťucha tu ještě nebyla….Ani nevím, co to je – to se taky jí? :-))

          • Haderach Kwisatz napsal:

            A to máš fuk! Hladovci mají hlodavce, pančelko 🙂 🙂 🙂

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Pišťuchovití (Ochotonidae) je čeleď řádu zajícovců. Jsou to zvířata, která mají krátké uši, nemají ocas a jsou velmi čilá. I když jsou pišťuchy příbuzné králíkům, vypadají spíše jako morčata.

            Obývají odlehlé části stepí a hor Asie a Severní Ameriky. Tvoří kolonie, které jsou od sebe vzdáleny v závislosti na množství vhodné potravy. Jelikož jsou tyto oblasti většinou nehostinné, pišťuchy si dělají zásoby potravy ze sušených rostlin. V zimě se neukládají k zimnímu spánku, ale žijí ve svých norách a jeskyních, kde se živí tím, co nastřádaly během léta. Mají vazby k určitému revíru, jenž označují sekretem pachových žláz. Doba vrhu závisí na různých podmínkách jednotlivých životních prostředí. Rodí většinou více mláďat.

            Podle toho, kde se pišťuchy vyskytují, získaly také název, např. pišťucha kazašská, tibetská, horská apod. Pišťucha velkouchá je nejvýše žijícím savcem na světě, protože žije v oblasti Himálaje, a to ve výšce okolo 6000 m n. m.

            Ne, to si na talíř nedáš, alespoň ne u nás.

          • Devětapadesátka napsal:

            Upřímně řečeno, je mi úúúplně fuk, jakej je to rod, čeleď či co. Důležitý je, že fšichni tady víme, vo co gou a recept se nám líbí. No ne snad?

          • BOYE napsal:

            Myslim, že tedy pišťuchu fakt neseženeme, ale svišť by se mohl vyskytnout… I když při pohledu na ceny jízdenky vlakové do Tater a letenky do Tibetu to vyjde asi nastejno… Jde jen o to, jaký je flastr za odlov chráněných tvorů. Aby ta vyvěšená zvěřina nevisela příliš dlouho…

  2. Vera M. napsal:

    Tohle je krásné , myslela jsem si, ze moje játra s ostrým kecupom jsou vynikající . Ale na těchto si určitě pochutnam ještě víc ???

  3. rebelkabella napsal:

    Holky, co mi to děláte! Sem taky vlézt… Sice jsem chcíplotinka nemocná, nějaká viróza na mne skočila, ale jak jsem zahlédla recept, nejen že mi teče z nosu, i sliny začaly proudit tak, že jsem přemluvila své zmožené tělo a vyrazila pro játra a pórek… Tak a máte mne na svědomí! ;-D

  4. Katyp50 napsal:

    Tak já mám játra moc ráda – všechny druhy. Játra na cibulce, restovaná, smažená, špikovaná pečená i připravená podobně jak výše popsáno. Játrové knedlíčky nevyjímaje a játra v nádivce chybět také nesmí. Už jsem je neměla dlouho a asi na ně brzy dojde.
    S kamarádkou jsme přemýšlely, co budeme vařit o víkendu. No a ani si to sem netroufám napsat, abych nedostala na budku. Ale BUDE! Konečně BUDE! A dokonce z domácího chovu se jí podařilo jednoho ukořistit přes nějaké přátele. Pečený hřbet s kouskem bůčku, z kýtiček řízky a z ořezu vývar. Brkaše k řízečkům, brknedlík se špenátem k pečenému. Polévka s játrovými knedlíčky, jak jinak. No a možná, že když už se budou kupovat játra na knedlíčky, jedno jídlo uděláme z nich, s rýží pro změnu – tentokrát tu kamarádka zůstává až do pondělka, takže potřebujeme tak jako tak 3 obědy. Dám si řízeček jen malý, přeci jen se musím stále hlídat.

  5. kvetula.v napsal:

    Mám v mrazáku jatýrka – krůtí. Pórek nemám, ale snad dobře poslouží jarní cibulka coby náhrada a já mám zítřejší oběd vyřešený 😎

  6. kveta.batkova napsal:

    Zdravím Vás všechny a musím se pochlubit, teď jsem se vrátila z třídenního wellness pobytu v jižních Čechách, konkrétně v Číměři, okr. JH. Všem doporučuji, penzion krásný, bazén s mořskou vodou celý den k dispozici, vířivka také, sauna, ale tu my nevyužíváme. Kuchyně výborná, konkrétně mě zaujala vepřová panenka s hříbkovou omáčkou a šťouchanými bramborami. Tak jsem se zeptala na recept. Sušené houby přes noc namočit do 33procentní smetany a pak uvařit s trochou houbového koření. Panenku samozřejmě udělat jako minutku a pak přelít tou omáčkou. Fakt famózní. Jinak personál je tam velmi ochotný a vstřícný, byť jsme tam byli na pobytu ze Slevomatu, což nebývá vždy samozřejmost. Fakt doporučuji.

    • a.rena napsal:

      Tak to mě těší, Květko, že vám to tak krásně vyšlo, zůstane to v srdci. Nám to takto vyšlo v Karlově Studánce, vzpomínáme také. Ale jinak – otevři si „Pomůžeme jaru?“ a začti se do, cituji „…či jmény typu Květa, Jiřina, a ojedinělí jedinci jak Petr Klíč apod. se výrazně oblečou, nalíčí a na místech již ošetřených pány Suchým a spol. zahrabou své bosé nohy po kotníky do země, vztyčí paže směrem k nebi a budou se nadále tvářit blaženě“. Tak máš hned co dělat, ať se nám nerozplyneš blažeností. 😉 😉 😉 😮

  7. blahovka.h napsal:

    Já sem chodit nebudu. Včera divočina, dneska ráno mrknu a jatýrka, kdo má utírat poslintanou klábosnici? Nicméně žádná zdravá večeře, ale teď jsme dojedli sice bez česneku, ale jater bylo jich 40 dkg, pórek, paprika a půlka cukety, byla toho slušná hromada, k tomu krajíc (spíš krajíček) a pánev je úplně prázdná. Sežpapali jsme to ve dvou. Teď jdu naložit maso na těstovinový salát, namočit cizrnu na poblífku a svařit smetanu na pařížák. Zítra přijede část „sarančat“ a tak ať mi tady netrpí hlady.

  8. IvaC napsal:

    Děvčata,mohu trochu odbočit?Blíží se velikonoce a protože jste z různých končin,co se u vás na velikonoce jí jako hlavní jídlo?Nějaké krajové nebo rodinné zvyklosti,samozřejmě mimo mazance,boží milosti nebo nádivku tzv.hlavičku,o které jsem se teprve na stará kolena dozvěděla,že se původně dělala z hlaviček zabitých kůzlat nebo jehňat a proto ten
    název.Mohu vás poprosit?

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Ja ti nepomuzu. Jednak jsme obe z Praglu a druhak se odmitam nechat zotrocit jakymikoliv svatky. Udelam mazanec a nadivku, obarvim par vajec a nazdar.

    • blahovka.h napsal:

      Moje babička dělala bandury, jako protějšek sladkých bochánků. Byly z obyč. kynutého těsta a sypané kmínem, solí a nebo mákem. Ale recept nemám.
      Ale byl u nás zvyk chodit házet vejce. Vyšli jsme na velkou louku a vyhazovali jsme vejce do výšky, kdo vyhodil nejvýš tak vyhrál. Bylo zajímavé, že vejce vydržela hodně, pokud nespadla na kamínek. No a když došla barvená, chodili jsme krást syrová přímo do kurníku. Je zajímavé, že syrová vydržela mnohem víc.

    • BOYE napsal:

      Hihi, docela jsem se musela zamyslet. V naší rodině (bráno z obou stran rodičů) vlastně existuje jediné tradiční jídlo a to je vánoční kaprosalát. A přestože katolicky předurčeně (tak a je to venku) jsou pro nás Velikonoce svátky nejdůležitější, nic vyloženě tradičního nemáme. Nebo možná právě proto? Na Velký pátek přísný půst (docela příjemná záležitost) a večer buď česnečka, nebo brambory na loupačku (už se těšim) a ten trvá do bílosobotního odpoledne. Po Vzkříšení (pro ty mimo – církevní slavnost) se u nás sejde pár, několik párů až hromada lidí, mezi kávičkama prolítávají mazance, nádivky, sklenky i panáky a když se ctěná společnost rozejde, tak k večeři je většinou nějaká pomazánka, neb toho máme plný kecky. Ovšem na umazámce si dáváme záležet, ne že se odbydem nastavovanou rybičkovkou. No a dokud jsme byli „doma“ měli jsme oblíbená dvě „sváteční“ jídla: Pečenou kačenu, klasicky s brknedly a zelím a rdoušené hovězí s rýží – tomu jsme říkali naše Naše národní jídlo… Lhostejno, v jakém pořadí, ale tahle dvě v neděli a v pondělí. Neděle byl poměrně klid, mívali jsme nejméně jednu babičku, protože bydlela vedle a druhá na nás občas taky vyšla – na tu byl v Praze pořadník 🙂 V pondělí ráno buzení vejpraskem a po obědě tradičně na jedno místo do lesa u Cukráku: Rodina, kamarádi, oheň buřty. S přibývající plnoletostí ještě k večeru pivo na Jílovišti. Jo, jedna tradice se dodržovala sama: Po návratu z lesa nám byly futra malý, jak jsme se rvali, kdo bude první v bytě a urve beránkovi hlavu. Takže k večeři chleby s máslem a vajíčky (protože to milujeme celá rodina) a beránek. Vzhledem k rozlehlosti rodu a takhle zajetým zvyklostem vlastně celý život trávím Velikonoce stejně a když spočítám, kolik lidí se toho účastní, dá se říct, že je to krajová tradice :-). Nicméně nedělám vlastně nic jinýho, než Helena: Mazanec, nádivka, vejce. Neotročim, funguje to samo.
      Zhruba ve středu před Velikonoci mě akorát popadne vozdobno a začnu blbnout s vyfoukanýma skořápkama. Nejsem příliš zdobilka, takže ten punk, co vznikne v sobotu dopoledne nainstaluju a zhruba v úterý už všechny kraslice visí někde na zahradě a slouží jako pouťová střelnice pro naše i další roztomiloučké haranty.
      Jo, mám všechny ty svátky ráda. Kolem a dokola vzato je ten církevní rok dooost zábavnej a příležitost pařit je každou chvíli. Teď jen doufám, že se mi někdo nevloupe do kompu a nechytí se Bláhovčina házení vajec. Bychom museli do tradičních jídel zahrnout omeletový rituál 🙂
      Asi jsi spíš čekala něco sofistikovanějšího (zvyky „lidové“) a k jídlu rozmarýnové jehněčí či něco echt jarního a speciálního. Jenže co chtít po polopražském venkovanovi typu cvok, že? Ale napsalas krajové/rodinné… Tak až budu vařit, šoupnu sem to Naše národní.
      Ale od moravských dívek a paní by se mohlo něco objevit. Tam to ještě umějí.

      • kolma60pusi napsal:

        BOYE, pořád víc a víc se stáváš mojí oblíbenou fpifovatelkou, děkuji za prodlužování života a pozdvihování nálady
        (Škoda, že neumím tleskajícího smajlíka 🙁 )

        Co vám ten beránek provedl, že jste soutěžili ve rvaní jeho hlavy?

        • BOYE napsal:

          Byly mi asi tři roky, když mi bratranec řekl, že hlava je nejlepší. Bylo mu šestnáct, musela to být pravda! Po létech se ukázalo, že naše matky nám beránky zkrmovaly až pěkně vytvrdlé, protože takovou krásu chránily celé svátky. No a v jejich rodině děti přišly na to, že padne-li hlava, je po kráse a jí se to měkké. 🙂 Myslim, že podobnou zkušenost má většina z nás s chlebem, kdy se koupil čerstvý a teplý, ale šetřivé mámy kázaly nejdřív dojíst ten původní a tak se teplý křupáček vlastně nikdy nedostal na stůl včas…

  9. IvaC napsal:

    Děvčata děkuji moc.Ptala jsem se asi proto,že si taky nepamatuji nic zvláštního,co by se vařilo.Jednou jsme snad měli kůzlečí,ale v Praze to není tak lehké sehnat,jednou určitě
    kapra se salátem,ale jinak si nic extra velikonočního nepamatuji.Ptala jsem se svého „moravského“ manžela,ale taky,mimo řízků se salátem si nic extra nevybavuje.Mockrát děkuji,že jste se snažily.(A Boyce obzvlášť,to je úžasná spisovatelka)

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Ivo, kuzleci i jehneci urcite pred Velikonocemi koupis v reznictvi na Arbesaku 😉

    • a.rena napsal:

      Já se ještě přidám – u nás (na Slovácku) taky není nic extra. Vyplývá to z toho, že na jaře byly všechny zásoby skoro snězeny, a tak se muselo vyrazit do přírody. Proto hlavička (prapůvodně z telecich hlav, teprve postupem doby přišlo uzené maso, jehněčí a kůzlečí, páč dřív se jehňata a kůzlata rodila až v průběhu dubna, tak nebyla narostená). Takže se jedly hlavně různé kaše na sladko a na slano (a právě s jarními bylinkami). Takže shrnutí – žádné speciální recepty kromě známých nejsou.

  10. kvetula.v napsal:

    Jelikož jsem docela dost chorobou napadena, využila jsem služeb kuchtíka. Hranolky v horkovzdušném hrnci je jeho doména, tak jen se mu tam začaly brambory vrtět, statečně po pánvi honil zeleninku i jatýrka, já pak jen sosík dodělala. Až tehdy jsem přišla na to, že viz níže není žádné konkretní koření. (četla jsem několikrát , ale klidně připustím, že i tak jsem něco přehlédla). Smatlala jsem dle svého uvážení. Ač máťové buňky funkce nevalné, byl kuchtík na „své dílo“ pyšný. Oběd rychlý, chutný. Dávám 1*

    • BOYE napsal:

      „Viz níže“ bylo u receptu posláno, ale Hela to – celkem moudře – zkrátila. Znáš mě. Byla to spisovatelsko-učitelská stať a Haderka usoudila, že jste dost chytré a chuťově cvičené. Což mě občas nedochází a jsem schopná v receptu popisovat i postup krájení stroužku česneku. V podstatě jsem napsala, abyste okořenili směsí dle své chuti a zvyklostí, ale aby to mělo švih. – Vidíš, tady to šlo jednou větou 🙂

  11. IvaC napsal:

    Ale takové máťové buňky vůbec nejsou špatné,,,,,,hi,hi,hi….nové slovo.

  12. lakysa22 napsal:

    Už máme – petrtelku, tloutky, picantní chuť, mohou být i máťové buňky. Někdo by to měl sepsat, nerada bych pak měla někde hrubky…

    • BOYE napsal:

      No, ještě mickujeme v mickéru, brekeke jako terminus technicus, kdosi se tu chytil i mojí blbinkové soli (tu nevnucuju, ale vyvolala reakce, blahé paměti…). A pro máťové buňky jsem všema deseti.
      Vzpomínejte. Jinak snad má něco Marcela ještě z dob nesmrtelné ťukálistky. To byly poklady nenahraditelné…

  13. kvetula.v napsal:

    Nooo… petrtelku a tloutky můžeš picantně ochutit, ale jsem zvědavá, co budeš dělat s máťovejma buňkama 😛

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..