květák
máslo (5 dkg)
hladká mouka (5 dkg)
mléko nebo smetana (1,5 dcl)
muškátový ořech nebo květ
1 žloutek
hladkolistá petrželka
sůl
Květák rozebereme na růžičky a uvaříme v osolené vodě – část vody si po uvaření odlijte stranou. Z másla a hladké mouky umícháme světlou u jíšku, zalijeme přiměřeným množstvím vývaru z květáku a důkladně provaříme – počítejte ještě s přidáním mléka, tak ať je základ trochu hustší. V mléce rozkvedláme žloutek. Omáčku odstavíme a ihned do ní vmícháme mléko se žloutkem a nastrouháme trochu muškátového oříšku (nebo přidáme špetku květu). Podle chuti dosolíme, lze i přidat pár kapek citronové šťávy. Do omáčky vložíme květák a ochutíme ji nasekanou petrželkou. Zadělávaný květák již nevaříme, jen prohřejeme. Podáváme s brambory (ale fantazii se meze nekladou) a na talíři můžeme posypat troškou parmazánu.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Tak to bych si dala – zase něco nového. Dělávám klasiku smaženou, květákový nákyp, mozeček, jen vařený s máslem…, ale toto neznám. Píšu si za uši a bude, díky.
Tak dej vědět, jak chutnalo. Manžel po spořádání té vyfocené porce přišel do kuchyně s prosbou o přídavek 🙂
No, tak jakmile je něco zadělávaného a s muškátem, tak dostávám chuť. A většinou si ji musim nechat zajít, neboť Dorostenice začala nenávidět právě muškát. Ale protože i ten lepek nesnáší (už máte našeho lepku plné zuby? 🙂 ), počkáme, až vyrazí na výlet a pak se s Benjamínou jednoduše nadopujeme…
Jasně, že by to šlo obelstít i s tou dietou, ale právě tohle jsou jídla, která stojí na chuti té zlaťounké jíšky. A že se květák jmenuje podle toho, že květ se k němu nejvíc hodí, to je snad každému jasné! 🙂
Já také chuť muškátového květu i oříšku mám v jídlech moc ráda a znám řadu lidí, kteří ho přímo nesnášejí.
Tak tu jíšku udělej z hladké kukuřičné mouky, a ještě bude luxusně žluťoučká.
No jo, jenže právě ta chuť kukuřice a pšenice… 🙂
Tím, že nenávidí to dítě muškát, jsem z toho venku…
Dostala jsem chuť na stouhankové nebo houskové knedlíčky k té omáčce s květákem,mňam.
Hele, hele, ty umíš provokovat! 🙂 Já je nejčastěji dělám k zadělávaným drůbkům (zase ten muškát)…
S čím jsi jim to vyservisovala? Bramborový placky? Nebo nějaký speciálus Kwisatzus?
Jj, placky 🙂
Dám vědět, jen co se dostanu ke slušnému květáku, u nás teď není. A muškátový oříšek samozřejmě – ten nesmí chybět. Každému (hlavně zeleninovému) jídlu dá ten správný šmrnc. 🙂
Zadělávaný květák kdysi dělávala maminka, nikdy mi to moc nechutnalo. Pak jsem ho jednou jedla u kamarádky a moc jsem si pochutnala. Tak to taky zkusím.
Včera jsem likvidovala brokolici, která se válela v lednici pár dnů. Růžičky jsem odřezala, z košťálu očistila tvrdé kusy. Růžičky jsem lehce povařila v páře jen tak dlouho, aby křupaly. Z košťálu, 1 cibule a 1 bramboru jsem po uvaření suroviny umixla polévku, dochutila zakysanou smetanou, vajíčkem a přikořenila. Navrch do talíře přišly ty růžičky a strouhaný parmezán. Zbylé růžičky vložím do pekáčku, zaliju zakysanou smetanou s rozmixnutým vajíčkem a vhodným kořením a nechám zapéct. Finále bude tvořit špetka sýra. No a oběd je na světě.
Zkus – bešamel si vymazlíš podle své chuti 🙂
Taky jsem zužitkovala zbylé ovarové maso. Lehce jsem ho povařila ve vodě až do chvíle, kdy se voda téměř vypařila. Mezitím jsem si dala do nádobky pokrájenou velkou kyselou okurku, střední cibuli, 2 stroužky česneku, špetku papriky, lžíci hořčice, trochu mořské soli a mletý pepř. Přidala jsem ovarové maso i s tím kusem tučného a tyčákem mickovala na hladkou pomazánku. Měkký chléb k tomu a byla večeře, teď si jdu dát k opožděné snídani. Ještě bych tam přidala natvrdo vařené vejce, ale to se mi jaksi nechtělo dělat extra jen kvůli té pomazánce.
To je moje gusto, řečeno slovy Pro ženy : lepší jste ještě nikdy neochutnaly ?. A květák chlapi miluji , klidně jej vymění za maso
No, tak to jak kterej. Nebožtík karfiol než-papal. Nebo jo, občas a VELICE nerad.
Výborný nápad, jen jsem to četla několikrát a pořád nechápala. Nakonec mi to došlo …… pomazánka = pomatlánka ☺
Ovar nemaje, tož to upatlám ze zbytku pečeného masa od neděle. Díky
S těma plackama je to luxusní jídlo, květák můžu na jakýkoliv způsob, vařený, smažený, jako karbenátky. Jeden čas jsem ho dělala místo bramborového salátu k řízku, moc nám to chutnalo, musím se mrknout co jsem tam všechno dávala, už ani nevím.
Jinak tady je už skutečné jaro, všechno kvete, hlavně tráva roste všude a už druhý den netopíme. 🙂
HA! Tak si honem vzpomeň a šup sem s tím! Jsme zvědavý!!! A mlsný!!!
Salát z vařeného květáku:
Květák uvařit na skus v osolené vodě, rozebrat na menší růžičky, cibulku nakrájet nadrobno/může být i jarní i se zelenou natí/, osolit, opepřit, přidat majonézu, kdo nemůže tak jogurt. Všechno zamíchat. Někdy jsem dala ještě nakrájenou šunku. To je všechno. Nechtěla jsem, aby to bylo jako bramborový salát/různá zelenina/. Může se tam přidat třeba kyselá okurka, kapie, kdo má co rád, ale nám to chutnalo jen tak jednoduché.
Já dělávám podobně, ale název to má „květákové placičky“.
Uvařím květák, rozšmelcuju takovým tím nástrojem na šmelcování brambor na brkaši. Když zůstávají menší kousky květáku, tak se vůbec nic neděje. Lze i rozmixovat. Do toho (recept na 1 normální květák) hodím 3 – 4 tloutky, z bílků ušlehám tuhý sníh a nechám bokem. Do hmoty z květáku a tloutků přidám sůl, pepř a koření dle chuti, trochu mouky (ale opravdu trochu) a trochu strouhanky. Nakonec zamíchám ušlehané bílky, těsto by mělo být podobné, jako na bramboráky, tj. tak, aby se z něj daly dělat placičky. Na rozpálené pánvi smažím placičky (stejně jako bramboráky). Příloha jsou ideální brambory, brkaše, chléb nebo nic. Ale tatarka či majolka musí být (jak pro koho, já jí nemusím. Teda kecám, ke smažáčku jí musím☺).
Díky za recept, určo vyzkouším, jen tady malý květák stojí stále 50 Kč vč. DPH☺
Já ho koupila v sobotu v LIDLu za 34,-
Se máš, tam jsem byla naposledy loni
🙁
Taky je tak dělám ?.