500 g hlívy ústřičné
500 g cibule
rajský protlak
anglická slanina
sádlo nebo olej
sladká mletá paprika
sůl
pepř
majoránka
Hlívu opláchneme, nakrájíme na proužky V pánvi rozehřejeme sádlo nebo olej, necháme v něm osmažit nakrájenou slaninu a cibulku. Jakmile začne zlátnout, přidáme hlívu, chvilku opékáme, pak zaprášíme sladkou červenou paprikou, necháme zpěnit a zalijeme rajským protlakem s trochou vývaru nebo vody, osolíme, opepříme. Postupně přiléváme vodu, dusíme do změknutí hlívy. Nakonec zahustíme strouhaným chlebem, ale při tom množství cibule nebývá třeba, a posypeme rozemnutou majoránkou.
Tentokrát Lakysa, autorka receptu, přidala i na proužky nakrájenou kapii?.
Ano, to je správný poměr kolik „masa“, tolik cibule. Akorát já nemůžu hlívu.
Já jsem zvědavá zda poroste hlíva u mladých na zahradě.Mají tuším naočkovane 3 špalky tak se uvidí.
Mě se podvakrát povedlo najít v lese trs,že se to nedalo ani odnést.
Guláš dělám z babek,suchohřibů a jiných hub.Z hlívy zkusím až naroste ?
U nás teď byl trs na Trucovně, ale nějaký dobrák ho vyrval tak, že už tam nic není. Jo, pitomci s najdou všude, a to u hlívu nestojím.
Když se náhodou uroděj – tak guláš je nejlepší ze smrkových hřibů 🙂
Jo, kdo má možnost, ale já bych do lesa musela ve skafandru,
tak beru, co je.?
Včera večer v půl desáté se zastavil známý, otevřel kufr u auta a mě málem piclo. Tři velké koše nádherných hřibů, velikost do 10 cm. A vedle nich plná mísa houbových řízků. Byl hodný, hřiby odsypal a o řízky se rozdělil. A to je sebral tak 2 km od nás. Já chci jít na houby . . . . ale kdy??? Co mám dělat dřív??? Potřebovala bych naklonovat, aspoň desetkrát.
Jo, jo naklonování by se hodilo. U nás taky.
Teda , takový známy existuje ? A Sasenka to vi, vi, ze cibulicka je na stavicku
Taky bych takového známého chtěla a nedal by se alespoň půjčit – stačí na chvíli, pak vrátím, čestně. 🙂
U nás nic neroste. 🙁 No aspoň se nemusím klonovat 😉
U nás dnes „dršťkovka“ z hlívy. Loni na podzim jsme měli taky naočkovaný jeden pytel a pak nevěděli, co s tím. Mražák to jistil, a tak ještě lovím z něj, ale už se málí, takže přemýšlíme, jestli po žních znovu.
Hlívu většinou kupuji v Lidlu, takže dělám dršťkovku a omáčku. Guláš jsem ještě nezkoušela, ale ten na obrázku vypadá hodně jedle.
Hihi…vypadá….ráno si říkám: kouknu se, co holky vaří – hele, mají stejné talíře jako já! No, bodejť by ne, budu se muset nad sebou zamyslet, nějak zapomínám..????
Dobryyyyy
Zapomínáš…. ani maličkou porcičku na košt jsi neposlala. Zase si to budu muset uvařit sama 🙁
Damy, zitra si prispete, recept okolo devaty, jdu k MUDr. 🙂
To se ti řekne, když malujem ?
Hmmm… předloni jsem si koupila „hlívovou zahrádku“. Hlívy se urodilo najednou tolik, že jsem nevěděla co s ní. Tak „dršťkovou“ , do sýrové omáčky, do pomazánky a zbytek usušila. Škoda že tehdy nebyla Bramboračka, jelikož udělat z ní guláš mne nenapadlo. Nevíte ale někdo, co se sušenou? Do polívky je to jako podešev, tak ji jen drtím hodně na drobno s používám na dochucení.
Umlela jsem ji na mlýnku na kávu a používám jí k dochucení houbových jídel. Ona není tak aromatická, ale jídla i krásně zahustí. Když bylo hodně růžovek, dělala jsem i sušené růžovky, namleté na jemno. Skleničku jsem už vybalila, takže hned 2 lžíce ochutily kulajdu.
Před dáávnýými časy jsem dostala skleničku houbového prášku od jednoho starého houbaře. On zásadně na jídlo zpracovával jen hlavičky hub a nožičky sušil a mlel na prášek. Výborné dochucovadlo a i vydrželo – nekazilo se. Tak si holt vyrobím vlastní. Jen ten kafemlejnek jsem nedávno vyhodila 😕
Růžovky mne usušit nenapadlo.
Já v kafemlejnku melu pepř, ale to by nemuselo vadit, stejně většinou dávám obojí najednou.
Dají se tak sušit uzavřené bedly. Sušila jsem je navlečené jako korálky na režné niti nad kamny. Dnes to jistí sušička.
Houby navlečené na niti suší Rusové. Pamatuji si v roce 1979 když jsme byli na předdiplomní praxi ve Stráži pod Ralskem, a chodili do terénu přes ruská kasárna, tak na každém okně visely „náhrdelníky“ navlečených kousků hub. Jak to ale dopadalo, když začalo pršet, to netuším.