2,5 kg čistého omytého, odštopkovaného, odbubákovaného angreštu
250 g jemně nakrájené cibule
250 g nakrájené pálivé papriky (ne feferonky, jde o jemnou pikantnost)
2,5 cm nastrouhaného zázvoru (možno i sušený)
sůl
cukr
Všechny ingredience dáme do velkého hrnce, trochu pomačkáme šťouchadlem na brambory aby byla brzo šťáva a necháme odklopené na mírném ohni za častého promíchávání probublávat do potřebné konzistence. Pokud tam na váš vkus budou stále ještě moc velké kusy, trochu projeďte tyčákem. Na závěr přidejte 3 lžičky soli a 3 lžičky cukru. Dochucování ale závisí od chuti angreštu a chuťových buňkách vařícího. Zahorka naplňte do skleniček a otočte dnem vzhůru.
Experiment pro Bramboračku stvořila Květoslava a vzkazuje: Upozorňuji, že je nutno často míchat a kdo bude odbíhat k počítači, nebo jiným aktivitám, musí si hlídat čas – rádo se to připaluje. Kdybych dala nejdřív jen samotný angrešt, mohla jsem trochu šťávy odebrat na pár skleniček marmeládky, takhle jsem čekala dost dlouho, než se odpařila. Chuť je sladkokyselá s lehoučkým nádechem pálivosti.
A musím se s vámi podělit o část Květoslavina mailu – to totiž stojí za to 🙂
„Jelikož každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, vzpomněla si jedna dobrá duše, že jsem jí před lety pomohla a donesla mi košík angreštu. 3kg zeleného hooodně zralého, velikost 1-2 cm (byla u toho fotka, fakt pidi kuličky). Troufnu si tvrdit, že největší borůvky, co jsem před pár lety našla , byly větší než nejmenší kuličky tohoto angreštu. Odštopkovávání a odbubákování bylo na opupínkování.
Na kompot přezrálý – stejně by to u nás byl ležák, marmeláda ještě nějaká z dřívějška ve sklepě je – no dva obézní staříci tak velkou spotřebu sladkého nemají , takže co s ním? Hledala jsem na netu tipy a našla – angreštové čatní. Jenže žádný recept mne nějak neuchvátil (moc jich nebylo a každý jiný) a protože se psalo, že si každej může uhňahňat co mu libo, dala jsem se do toho. Tentokrát jsem vážila a zapisovala (začala jsem včera, tak abych nezapomněla že?)“
A my moc děkujeme za ten experiment 🙂
Tak k tomu přidám ještě jeden dovětek . Vrchní ochutnávač a největší konzument v naší domácnosti sice čatní olíznul, ale odmítl se k tomu jakkoliv vyjadřovat dokud to nebude komplet – tj. s kusem flákoty. Když jsem to tedy zkompletovala, zakázal rozdávání , že sám by měl málo (povoleno jen třem prominentům) 😀
Super!
Zlato pozdě, angrešt již nemáme, ale uschovám na příští rok, vypadá to velmi zajímavě, skoro bych napsala, že hodně chutně.
Jak to tak čtu, budu muset Boženku ve finále sprdnout, že mi ho donesla tak pozdě 😀
Píšeš že máš meruňky – zkus místo angreštu použít meruně. V diskuzi pod paprikovým čatní píše Devětapadesátka o pikantních meruňkách a já si při vaření angreštu říkala, že kdyby náááhodou ke mně nějaká meruňka sama přišla , zkusila bych to i z ní .
Za celý život jsem se nesetkala se sladkým v kombinaci s pálivým a včera ve staročeské krčmě k masu podávali i malou mističku se švestkovou omáčkou – taky byla mrška pěkně pikantní. 😎
Ostrá meruňková omáčka recept c. 175 ?
Meruně jsou již v mrazáku, ale v pátek dostanu červené blumy, tak to zkusím z nich. A zkusím podle receptu 59, díky ☺
Čtrnáct dní po meruňkách – u nás. 🙁
A je to krásný experiment. Jen škoda, Květka neexperimentovala dří, páč u nás už je angrešt tři týdny minulostí. Nicméně ukládám a snad za rok nezapomenu. Díky.
A že ho letos bylo! Kosi a špačci se měli doře.
U nás ty potvory nechtěj ani rybíz, asi mají všude všeho dost.
To mi blesklo hlavou taky, Renatko, že pro váš region už bude asi pozdě, ale výše zmíněná dárkyně má buď pozdnější odrůdy, nebo je tady chladněji, nevím. Teď o víkendu dotrhávala takový ten fialový.
Jo a s těma velikostma angreštu a borůvek je to pravda – našla jsem důkazní foto 😎
Uuu, pro mě je angrešt brekeke ?. Nicméně čtení receptu včetně dalšího komentáře jsou bezva ?, pobavila jsem se.
Já angrešt miluju, ale nesehnala jsem slušně velký, taky jen takové minikuličky, jako Květule, a má můj obdiv, že to ostřihávala – stopky a bubáky…to půlkilo jsem jakžtakž očistila, a bez výčitek zblajzla….kýýýselýýý?
Tenhle byl mrcha taky kyselej i když už přezrálej. Nevím co to ta paní pěstuje.
Ty tři kila sníst, tak pochybuju, že by se mi zkřivená huba kdy narovnala 😀
Květulko, čatní je jistě moc dobré, tu práci ti nezávidím, ale ochutnala bych. My jsme s dědem taky sami, kompotů, marmelád a zavařených okurků máme plno a po naší smrti nevím kdo to bude jíst. Recept a komentář perfektní. Jak to tady vidím, nám by stačila od každého druhu tak 1 sklenička. Na zahrádce máme 1 stromek černého rybízu/letos byl veliký a bylo ho dost/,1 stromek červeného rybízu/taky byl veliký a dost/ a 1 stromek srstek/stejně jak rybízu veliký a dost/. Něco jsme snědli a zbytek jsem dala zamrazit a v sobotu si to dcera odvezla. Tak taková je u nás úroda – kde jsou ty časy, kdy nás byl plný barák a snědlo se všechno.
Letos byl na angrešt špatný rok – taky jsme ho měli malý, ale bylo ho moc.
Na čatní je úžasné, že ho lze udělat ze všeho, co člověk najde.
Já jsem zavařovala 2 dny okurky. Příšerný nápad, ale co už. Darovanému koni na zuby, okurkám na velikost a množství nehleď. Ale mám toho plné zuby.
Zbyla cibule, česnek, asi 4 rajčata z keříčku už měkká (nestihla jsem je spotřebovat), 1 paprika, kousek už ovadajícího zázvoru a kousek už takového trochu vyschlého křenu, 1 zapomenutý žampion, petrželová nať. Tak jsem to najemno posekala, přidala ocet, cukr, nějaké koření, maličkou sklínku protlaku, povařila do rozvaření a následného zhoustnutí a je to tak dobré, že jsem si před chvíli dala chleba s anglickou a potřela to touhle majdou. Ani to sterilovat nebudu, určeno k rychlé spotřebě. nejraději bych si upekla kousek bůčku……… to jsou nápady v tom vedru!
Za oknem na teplomeru 40 a ja pekla nadivku naruby. A dvoudenni zapas s okurkama mam za sebou.
Cha, u nás okurkobraní probíhá denně, obden se zavařuje a rajčata teprve čekají ?
To je vyhoda zahrady. Na mne padlo 12 kilo naraz…a rajcata budu letos muset koupit. Kamarad, co mi nosil, ma klistovou encefalitidu 🙁
Ha, u nás dnes s maminou 30 skleniček okurek, 15 skleniček kečupu a vypeckovaný a zamražený koš meruněk.
Jak všichni říkali, že nic nebude, tak musím napsat, že netuším, kam to fšecko budu dávat …. mrazák je již plný ☺
12 kg? Směšné! Já 20tikilový pytel!
Rajčata budou ze zahrady, už začínají najednou, tak to pak bude šrumec. Udělám sugo na špagety, v zimě se bude hodit. Domácí kečup, ten jsem ochotná sníst, kupovaný ani omylem. Nasuším a naložím do olol a určitě ještě něco vymyslím. Zmařit je nenechám.
Zkus kečup od Blahovky ???
Přikláním se k 59 – ten kečup je tak dobrý, že si dám i já – kupovaný ne..
Též jsme s dcerenkami zavarovaly , flasek moooc a povedly se , jsou krupave a výborne , kostly jsme
Minulý týden padla poslední sklenice „bláhovčina“ kečupu. Nevím, jestli se letos poštěstí k levným rajským někde přijít, zatím to tu moc nevypadá. Obávám se, že za chvíli budu žít na Sahaře 🙁 , na zahrádkách v koonii už kdeco mizí ještě dřív, než se pořádně urodilo (okurky, papriky …) i brambory dost lidí vykopalo – prý i když dost brzo, přesto solidně narostlé.
A pro Devětapadesátku – omlouvám se, ale loni mi ta omáčka nějak unikla a moc mne to mrzí, jelikož jsem jich měla v srpnu docela dost. Pro jistotu ji přidám do receptáře k dalším čatní. 🙂
Jejda, není třeba se omlouvat, receptů je tolik, že nelze si pamatovat kdy, co…