1 střední cuketa (500-600g)
sůl
dětská krupička
2 vejce
prdopeč
koření dle chuti
Neloupanou cuketu nastrouhejte na hrubo. Osolte a nechte aspoň půl hodiny odstát. Pak vymačkejte, přidejte asi 5 -7 lžic dětské krupičky, 2 vajíčka a na špičku nože prášek do pečiva, dál okořeňte podle chuti. (zde přidána hrst nasekané petržele, 4 listy šalvěje a hrstka čerstvé majoránky a pepř. Dá se přidat i česnek, ale pak to je jako bramborák.). Smažte pomalu na oleji.
Recept poslala Devětapadesátka a dodává: S bramborem a okurkovým salátem letní obídek, já je baštím hned a samotné ?.
Já nedávám šalvěj, ale oregano. Pokud mám hmoty víc, přendám část do zapékací misky a dělám jako nákyp. Pokud mám, místo cukety dám špagetovou dýni, ale letos to je bída s obojím. Jak je sucho, tak špagetovky asi nebudou vůbec a cukety dřevnatí hned jak odkvetou.
V sobotu jedu pro 20 kg švestek, tak se opět bude konat zavařování a chci upéct švesťáky. S mákem, kluci už slintaji dopředu. A když prý přidám ještě švestkové knedlíky, tak mě prý budou milovat, mrchy.
Co jsou „švesťáky“? Nejdřív jsem myslela knedle, ale o těch píšeš dál, tak vůbec netuším …… koláč?
Nevím, jestli krajový název u Macůrků neznamená něco jiného – ale švesťáky jsou u nás buchty plněný švestkama.
Takže balený kynutý buchty? Aha, to jsem nikdy neslyšela. Díky
Moje maminka pekla takzvané „beldánky“, což byly kynuté buchty plněné švestkami, do kterých dala vanilkový cukr se skořicí, tak tři nebo čtyři do jednoho beldánka a pekla je na plechu vedle sebe samostatně, takže ne jako buchty u sebe. Někdy z toho vyteklo trochu toho plnění, spíš takového karamelu a to bylo moc dobré, pamatuji se, jak jsem to vyškrabovala z toho plechu. Jo a toho těsta kolem švestek bylo jenom trochu, takže velmi tenké. No a to jsme večeřeli, když předtím byla bramborová polévka.
Pro Květu
Moje teta takto pekla buchty s rebarborou, ty byly také skvělé. Zkoušela jsem několikrát, ale nikdy jsem je neměla tak dobré, jako ona.
Možná to je rukama, ale ona je pekla vždy v peci ….. tak možná i tím.
Už jsou tady na Bramboračce daný – za chvilku se ti podívám pod jakým číslem. Kynuté velké koláče, na které se položí 4 půlky velkých švestek, zasype mákem s cukrem a těsto se překříží. Potře se vajíčkem a posype drobenkou. Je to recept mojí babičky z Hostivic.
Tak je to pod číslem 312.
Díky, jdu hledat ☺
Právě jsem je vytáhla z trouby, pár švestek doma bylo, tak jsem zkusila. Voní nádherně, ráno budou určo chutnat.
Téda – před tebou hluboce smekám. Jsi jako vítr. Prej kdybys poslala po poštovním holubovi (se zavázaným zobákem) – u nás by ráno taky chutnaly 😉
Njn, dnes uspával děda, tak jsem se mohla věnovat pečení.
Poslala bych, ale je jich jen 8 kousků, to nemůžu.
Jo, dnes Stvořidla a to dítě se skvěle vykoupalo, málem jelo domů vláčkem nahé ☺
Ta zas bude mít zážitkůůůů. Pořád kouká z vody tolik šutrů? Labe bych prý i já s mou nížkou v pohodě přešla. Údajně zadržují vodu na závlahách na Litoměřicku a od Ústí plavba stojí.
Ale o těch kamenech to je, proto tam fšici jezdí, víš? Pravda, zažila jsem i víc vody
No když jsem líčila kamarádovi- vodákovi jak jsem viděla Stvořidla, musela jsem doložit foto. Ale jeho zážitky odtamtud nás pobavily. Však i my máme na co vzpomínat 😀 Takhle se šutrama jsem před lety viděla Divokou Orlici – taky nádhera.
Žena dělá koláč se švestkami. Na plech tence rozprostře kynuté těsto ,na něj narovná rozpůlené ,vypeckované švestky lomem nahoru, navrch hojně posype mletým mákem smíchaným s cukrem. Po upečení mizí bleskurychle. Švesťáky jsou až druhé v pořadí.
Pekla jsem tento týden ?, u nás se tomu říká rozpeky.
Moje babička všem těmto koláčům na plech s jakýmkoliv ovocem říkala táč. Ale teď jak prohledávám různé kuchařky a hledám, co bych mohla vyzkoušet, tak jsem našla, že táč je pouze s borůvkami. Tak nevím.
U nás je to vdolek a se švestkama motýlňáč. Jak píše Hrabeboto, jsou to nerozpůlené švestky úplně, takže vypadají jak motýl.
Moje babička (na Hané) taky říkala táč každému koláči na plechu. Maminka pekla stejný jako paní Hrabebotová. Mně nevímproč kynuté koláče moc nejely, takže osobně s ovocem vše nekynuté. Ale švesťáky bych koštla 😉
Já peču dneska kynutý koláč se švestkami a tvarohem. Mák mi nejen nechutná, ale mám na něj alergickou reakci.
Ty cuketové placičky jsme dělávali doma, Byly vždycky žádány a byly výborné. Cukety nemaje bídně hyne, ale já jí někde vyžebrám. Letos mám jen to, co na zahradě je, příští rok si už na záhony nasadím i svoje druhy.
Placičky mě navnadily, mám už tak dlouho chuť na bramborák. Jdu lovit cuketu, musím stejně do terénu pro máslo a potah na žehlicí prkno.
Tak u nás občas napršelo.Cukety rostou o závod.Dostávám je od kamarádky každých 14 dnů pořádnou tašku.Mám je skoro každý den.Včera jsem dělala zapékané. Anglická slanina+plátky sýra -vrstva strouhané cukety smíchané s moukou vajíčkem a osolené opepřené a s kořením.Navrch zase anglická a nastrouhaná Gouda. Zbylo mi i na dnes.Raději mám pečené jsou míň mastné.
Taky dávám oregano, šalvěj jsem nikdy nezkoušela.
Když jsme u těch cuket, tak dělávám docela často toto:
Zeleninová sekaná
1 větší cuketa (cca 0,5 kg očištěná a vydlabaná)
trochu salámu (ale nemusí být), může být i mleté maso – cca 20 -30 dkg
1 cibule
3 stroužky česneku
6 PL mouky
3 vejce
1 prdopeč
koření na mletá masa dle chuti
sůl, pepř, olej
10 – 20 dkg trvdého kvalitního sýta
Vše nastrouhat nahrubo, salám a cibuli na kostičky, česnek utřít. Potom přidat vejce, mouku, prdopeč, osolit, okořenit a dát do vymazané a strouhankou vysypané formy – dávám např. do srnčího hřbetu.
Pečeme na 180.
Taky zajímavý recept a určitě bude chutnat ze zapékací misky, když srnkám hřbety loupit nebudu. V každém případku ukládám, občas nějaká cuketa někomu přibyde a kdyby ne letos, ještě není všem rokům konec, no ni? 😎
To víš, je to dietní, to musí chutnat vždy.
Jsem se musela zasmát tomu loupení hřbetů ☺Já si ho kdysi (hodně dávno tomu) zakoupila a nějak nepoužívala, tak jsem se naučila ho využívat na různé sekačky …… mají krásný tvar a jsou vyšší
Noooo… šlohnout ho srnce by vyšlo levnějc, že?
Musela bych ho koupit… před dávnými časy jsem měla tři – pekla jsem „metr“ – do třech srnčích hřbetů tři barvy těsta , spojené krémem.. formy nevyužívané (bych to sama měla na celej rok), někde při stěhováních zmizely.
Škoda že Boženka dnes donesla jen aronii a cukety slíbila. Viděla bych něco cuketového na zítřejším poledním stole.
U nás bude špagetová bábovka
Já se chystám na pečení z červené řepy 🙂
Zajímalo by mne, jakým způsobem zpracováváte tu aronii, neboli černý jeřáb. Samotné bobulky nejsou moc šťavnaté, slyšela jsem, že se z nich dá dělat ještě s jiným ovocem pečený čaj.
Imeldo, recept bude.
No paráda.Tak ta bude hodně brzo ?
Normálně tady poslintávám. Jelikož dělám jen dvouporcovky dá se ta chvilka u pánve vydržet a bude oběd do tohohle vedra jako na míru. Teď jen jestli Boženka donese slíbené cuketky (prý jako omluvu za to, že angrešt byl tak mrňavý 😀 )
Tedy šalvěj nevlastním – přiznávám, že ani nevím, jak chutná- ale oregano jistě stačit bude a boule za ušima taky 😎
No já jsem šalvějový maniak. Mám na zahrádce 4 keříky, používám ji jako první pomoc při štípnutí hmyzem, jako čaj na špatný žaludek a na kašel, na kloktání když bolí v krku nebo zuby. Odvar se používá na dezinfekci a rychlé hojení ran. Pl Jako koření dávám ke kuřeti a pak jak mě napadne. Listy lehce osmažené na másle jsou křupavé a výborné do salátů. Na zimu suším hodně a nikdy nezbyde.
Myslíš, že by to šlo i v mé květináčové- truhlíkové zahrádce? Že bych příští rok sazeničku koupila. Vím, že je to výborná léčivka. Extrakt jsme dávali do vody na kloktání při krčních problémech
Tedy já ho dávala, rodinní příslušníci kloktali. Proto jeho chuť neznám
To netuším, ale zkus to. Ona se časem rozrůstá do keříku cca 70 cm, ale to trvá několik let.
Nejen šalvějový, někdy mám pocit, že máte doma všichny asbestová ústa, ve všem chilli…