(863) Švestková povidla II – bez míchání

7,5 kg švestek
1,5 kg cukru
0,5 l octa

Švestky omýt, vypeckovat do hóóóódně velkého hrnce, zasypat cukrem a zalít octem. Potom dát na 24 hodin do chladna, ovoce pustí šťávu. Vaříme 4,5 hodně mírně. Nesmíme míchat. Po uplynutí doby začneme míchat a mícháme půl hodiny. Nalijeme do skleniček a zašroubujeme víčka a necháme vychladnout. Výhodou tohoto receptu je, že se nemusí povidla míchat (a tudíž se u toho v tomhle počasí nemusíte vařit). Pokud ale jednou zamícháme, už míchat musíme. Proces lze i přerušit, nap. vařit tři hodiny a druhý den pokračovat.

Recept poslala:  Francizska

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 komentářů: (863) Švestková povidla II – bez míchání

  1. lakysa22 napsal:

    Zrovna v těchto dnech „povidluju“. Do pekáče se mi vejde 2,5 kg vypeckovaných švestek, poliju 0,5 dcl octa, promíchám a dám péct na 250° 25 minut. Poté posypu 300g cukru, peču dalších 25 minut, znova přidám 300g cukru a peču 10 minut.
    Pak snížím teplotu na 150° a peču hodinu, už ale hlídám – u jedné várky stačilo, druhou z jiných švestek jsem ještě dopékala půl hodiny při pootevřených dvířkách.
    Loni jsem dělala povidla jako Francizska, jsou taky moc dobré, jenže doma horko, sklep teplý a lednice plná, tak není kam dát do chladu.

  2. Haderach Kwisatz napsal:

    Pečený povidla jsou super, ale ta zas*aná trouba je děsběs 🙁

  3. IvaC napsal:

    Obdivuji toho.kdo umí udělat dobrá a nepřipálená povidla.Já to vždy připálila,aspoň
    trochu.Ale jestli mohu,tak dnes jsem si v noci natočila a ráno shlédla pořad o vaření a než to zapomenu.ráda bych se podělila.
    Dělali trampský guláš na černém pivě a to takto:Spustu cibule a špeku na kostičky os-
    mahnout do zlatova,přidat na kostky kližku,osmahnout,osolit,opepřit,přidat svazek rozmarýnu a svazek tymiánu,zalít černým pivem a dusit.Po nějaké době přidali houby a to jak čerstvé,tak sušené-namočené,česnek,trochu udělaného karamelu,rozvařeného zase v pivě a když už bylo masíčko měkkounké,tak zahustili škrobem a velmi krátce povařili.Podávali s chlebem nebo kukuřičnými placičkami.Dostala jsem na to takovou chuť,že jsem vám to musela napsat a určitě to brzy zkusím.

  4. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Přiznám se, švestky miluju, ale povidle neee, nějak mi vůbec nechutnají … netuším proč, ale je to tak.
    Ale musím se podělit o zážitek, hledala jsem na netu něco na véču v dnešním parnu a zaujalo mne toto:
    Vnadící směs v tomto horku (jako čekala jsem ouplně něco jiného):
    3 vědra (á 15 l) vody, k tomu šrot z pšenice/nebo směs pšenice a ječmenu a strouhanky
    Jako hodně jsem přemýšlela, jak bych to kvantum předložila tomu mojemu ….. hlavně v tom vědru, páč tak velké talíře doma nemaje ☺
    Mno, nakonec jsem zjistila, že to není vnadící na mužský, ale vnadící na ryby.

    Další byla „miso“ polévka ….. přiznávám, nedávno jsem jí měla tu čest jíst u našich japonských přátel a přišla mi jak špatně vyvařené špinavé fusky, ale můj názor, možná, že kdyby byla uvařená někým jiným, tak mohla být dobrá.

    Nakonec zvítězil těstovinový salát s avokádem a nejen vypadá, ale i chutná výborně.
    Těstoviny
    sůl, avokádo
    bazalka a petrtelka – nejlépe čerstvé, ale mohou být i sušené
    rajčata, okurek, paprika, mrkev – co komu chutná a množství též dle chuti
    sýr cottage – kelímek

    Uvaříme těstoviny a necháme vychladnout, mezi tím pokrájíme zeleninu, v sýru rozmícháme sůl a bylinky a vše vmícháme do těstovin. Pokud se to někomu zdá málo, může přidat i zbytek kuřecího masa/tuňáka pokrájených na kousky.

  5. IvaC napsal:

    Vnadící směs mně fakt rozesmála.Miso polévku jsem vždy chtěla ochutnat,po vašem popisu mně to ale přešlo.Asi jde o zvyk.Děkuji za pobavení……

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..