(875) Pickles (kvašená zelenina)

Kujme pickles, pickles kujme,
budem krásné, budem bujné…

Pickles jsou super zdravé a křupavé, vydrží ve spíži klidně celou zimu (pokud je nesníte dřív) a umí i obyčejná jídla povýšit na další level svojí osvěžující chutí. Už naši předkové využívali metodu kvašení neboli fermentace v první řadě k uchování zeleniny přes zimu. Je to totiž metoda poměrně rychlá a levná. Příprava vám zabere ani ne hodinu a pak už se zelenina prokvasí prakticky sama za pomoci přirozeně vzniklých bakterií mléčného kvašení. Tak do toho!

1 hlávka zelí cca 1-1,5 kg nakrájené najemno
2 velké cibule nakrájené na kroužky cca 2 mm silné
2 klasické papriky nakrájené na cca 1 cm kroužky
1-2 kapie dtto
okurky – asi 2 přerostlé (cca 15 cm) nakládačky nakrájené na plátky
8 kozích rohů překrájených na 3-4 kusy
2 mrkve nakrájené na tenká kolečka
1 malý květák rozebraný na drobné růžičky
chilli papričky podle chuti – ne moc, zelenina by ve výsledku neměla pálit, jen mít šmrnc

A když tohle všechno připravíte, odvážíte a přidáte na kilo zeleniny 20 g soli. Pořádně promícháte, promnete a pak napěchujete do sklenice. Pokud zelenina nepustila dost šťávy, dolijte převařenou studenou vodou tak, aby byla potopená. Navrch dejte závaží – třeba čisté kameny zabalené do nějakého klůcku – a dejte do tmy, kde je 20-22 grádusov a nechte cca týden kvasit. Ochutnejte a zdá-li se vám to už dobré, šup s tím do chladna, aby se zastavil kvasný proces. Konzumuje se obvykle v malém množství po jídle.
Zelenina jde samozřejmě kombinovat podle chuti, zrovna tak lze přidat různé koření, já jsem popsala vlastní zkušenost. A to je celé.

Recept poslala Devětapadesátka a vzkazuje: Já jsem si na to rozmařile koupila soupravu na kvašení od Tes. Je to pětilitrová sklenice a měla jsem to do půlky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: (875) Pickles (kvašená zelenina)

  1. lakysa22 napsal:

    Tohle vyžaduje manžel, abych stvořila. Vymlouvám se, že nemám patřičný recept a také u nás nikde těch dvaadvacet grádusov nět, o následném „do chladu“ ani nemluvě.
    Ale pro sebe – a v malém – bych vyzkoušet mohla!

  2. Devětapadesátka napsal:

    Saši, klidně to můžeš nechat kvasit někde v chodbě, jen to možná bude dřív. A pak už to jistí lednice.

  3. adela.adale napsal:

    Tak za tento recept moc děkuju, zrovna včera jsem říkala, že musím někde pohledat.

    A přidávám, jestli neznáte, recept na celoroční kvašáky – je to podobné téma:
    Nejdříve převařit vodu se solí – na 1 l vody 4 deka soli, nechat úplně zchladnout.
    Okurky (ne moc velké) namočit na několik hodin do studené vody, potom umýt, propíchat vidličkou. Do sklenic dám na dno pár listů vinných a višňových, kopr a křen, potom okurky, zalít až po vrch vodou a zajistit, aby okurky nevyplavaly – lékařské špachtle, plastové lžičky. Tak 2-3 dny nechám na tácku na lince, než to začne kvasit, občas vypustím bublinky a zkontroluju stav vody. Zatáhnu víčka a dám do sklepa, případně do lednice. Důležité je, aby voda byla opravdu vychladlá a okurky potopené, potom ten rok vydrží. A lák působí stejně, jako ze zelí 🙂

  4. kvetula.v napsal:

    Před lety jsem si doma kvasila zelí ve sklenicích. Prosolené, pomačkané zelí s kmínem nechala cca 1 hod v míse , pak napěchovala do skleniček a uzavřela víčkem (pořád upřednostňuji Omnia zamačkávané „hlavou“. Skleničky vzhůru dnem postavila do škopíku s vodou a v teple nechala tak dlouho, dokud bublaly. Když byla voda hodně cítit, vyměnila jsem ji, ale dávala pozor aby měla přibližně stejnou teplotu. Když už nic nebublalo, skleničky omyla a uložila do sklepa. Měla jsem dobré zelí celou zimu. Teď nemám chladný sklep a do lednice se mi toho zas tak moc nevejde, tak tady přemýšlím, v jaké malé nádobce bych mohla výše zmíněné realizovat, jelikož to zní velmi lákavě. Šlo by to třeba v normální šroubovací zavařovačce?

  5. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Jako dnes bych se do tej sklénky mohla naložit sama a vykvasila bych hodně rychle ……

    59, díky, určo zkusím, ale dnes to nebude. Je to výborný recept, kdysi dávno jsme také takto nakládali, ale již jsem zazdila.
    Jen zkusím menší množství, nemám kde skladovat, tak musím být opatrná.
    Díky za připomenutí. ☺

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..