Anglické slovo hoax obecně označuje podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu. V elektronické komunikaci je hoax speciálně nevyžádaná mailová zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, případně na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail.
Běžní uživatelé hoaxům často věří a (v dobré víře) jednají podle nich (a rozesílají je dále ve snaze pomoci i ostatním).
Typickými hoaxy jsou: falešný poplach (zpráva manipuluje s informacemi a snaží se uživatele přimět hlavně k dalšímu šíření (Pozor ICQ vir, pošlete to všem.) nebo dokonce k nějakému destruktivnímu zásahu (Smažte jbdmgr.exe z instalace Windows, je to virus) a prosby (zpráva většinou působí na city a prosí příjemce o darování krve, hledání ztracené osoby, případně přímo vylákává peníze. Některé z těchto zpráv původně opravdu rozeslali lidé ve svízelné životní situaci, ale hoaxy často přežívají mnohem déle, než měl autor v úmyslu, např. známý hoax s žádostí o krev pro Alexandra Gála šířený více než čtyři roky po jeho smrti.)
Na webové adrese hoax.cz si snadno před odesláním zprávy můžete zkontrolovat, jestli jste se taky nestali terčem podobného vtípku nebo omylu.
Potrefená husa se ozve, už jsem psala Helence, že jsem holt přebornice ve skoku na špek. Takže se omlouvám, ještě, že jsem to neodeslala na všechny dostupné emaily na Bramboračce!! 🙂 🙂 🙂 Hezký den všem.
Já už jsem tak nacvičená, že spousta končí rovnou v koši a zbytek jde do Spamu.
Takže klid.
Boženko já taky dostávám kvanta přeposílaček třeba od ségry a občas pošlu dál např.fotky přirody.
Jen ty s prominutím kraviny jako:pošli svým 15ti známým ???a vyhraješ spoustu peněz u mě končí nemilosrdně v koši.
Ty u mě mají taky konečnou bez ohledu na varování, co mě všechno postihne, když ten řetěz přeruším! 🙂 Tohle ale vypadalo dost věrohodně (aspoň pro mě – důvěřivého blba). Hlavně, že jsem tím přeposláním nenadělala nějakou škodu. Jdu se stydět do kouta a Ty se měj moc hezky.
Boženko, to jsem nechtěla – nejsi jediná, kdo na to občas skočí. Spíš si myslím, že hodně lidí o té stránce neví a je dobré ji znát. A kdybys věděla, kolik akademickejch knihovníků posílá tahle různá varování dál, jejej.
Naposledy nám tady v mailech lítalo tohle: „Držte se, ať to s vámi nesekne. Obraz, který Knížák koupil pro Národní galerii v Praze od Ringo Čecha za 780 tisíc Kč. Zvířatka obdivují píču – to jest oficiální název obrazu …, já bych je nechal oba zavřít aspoň na 10 let. To nelze neposlat. Každý jsme si na nákup tohoto „umění“ přispěl ve svých daních.“ (je u toho i obrázek, fakt výživný).
Tak mi teď přestalo chutnat kafe. Jenže tady už je možné všechno. Na tohle peníze jsou. . . . .
Máme to, co jsme si zasloužili :-(.
Jo, jo, zrovna včera jsem psala jednomu pánovi, že také mám pocit, že jsem po roce 1968 žila někde úplně jinde, než se presentuje.
Ale to je právě TAKY hoax, Hani.
U těch hoaxů je dobré se podívat (pokud ji někdo nevymazal) do historie toho emailu – to jsou ty adresy na začátku a někdy je jich i několik stránek, komu všemu byl ten email poslán a hlavně kolikrát byl přeposlán – a zjistit tak od kdy ten email koluje – já takhle našla i email 7 let starý a tvářil se jako strašně aktuální varování.
Tak já při přeposílání mažu předchozí adresy. Co je komu do toho, od koho mi mail přišel. Jen jednou jsem to kdysi neudělala a pak mi známí nadávali, protože se našla jedna „slípka“, která adresy využila k přeposílání svých názorů.
Já to dělám většinou taky, ale tady u těch hoaxů to občas vymazané není a tak se člověk dozví, jak staré to „varování“ je.
Taky už jsem naletěla, a v dobré víře poslala dál, ale když někdo pošle třeba modlitbu za nemocné, přepošlu, jen už vím komu a je to úzký okruh lidí.
To je něco jiného 🙂
Nevím, jestli sem ještě někdo koukne – ale po FB se začal šířit hoax o „houbařském lístku“ – je to blbost a přináším oficiální zprávu:
I když byl článek o zpoplatnění sběru hub v ČR od října letošního roku uveřejněn nedávno v magazínu „Víkend DNES“ v rubrice „Víkendová kachna“, a tedy jde o zprávu fiktivní, přesto pro jistotu zdůrazňujeme: Nic takového nehrozí.
Zmiňovaný fiktivní článek přitom cituje ministra zemědělství Miroslava Tomana, který měl uvést, že „novela zákona 289/1995 Sb. zavádí povinnost vlastnit tzv. houbařský lístek, který vydávají obecní či městské úřady. Kromě uhrazení správního poplatku ve výši 2 000 Kč za kalendářní rok je podmínkou i členství v Českém houbařském svazu, úřední přezkoušení ze znalosti jedlých a jedovatých hub a pravidelná účast na lesních brigádách.“
To může některé nepozorné čtenáře zmást. Skutečnost, že tomu tak není potvrdilo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství.