Na obrázku vidíte:
japonský zdroj obživy
kura domácího z volného chovu
plody lesa – půdní plísně
rajské jablko
pekingské zelí
Na přípravu potřebujeme:
porcované kuře
hodně másla
směs hub – lepší lupenité
malá cibule
pár stroužků česneku
koření dle chuti – střídmě!
sůl
Osolené, mírně okořeněné kuře naskládejte natěsno do kastrolu, proložte houbami – malé klidně vcelku, přidejte rozkrojenou cibuli a neoloupané stroužky česneku. Nádobu volte tak, aby opravdu zbývalo co nejméně místa okolo. Postavte na oheň a vložte kostku másla. Přiklopte a nechte máslo rozpustit. Pak podle potřeby máslo přidávejte, dokud nebude maso potopené. Jakmile toho docílíte, ztlumte na minimum (elektrika – nejmenší plotýnka a stupeň 1). Přiklopené nechte probublávat do měkka.
Nakonec přehoďte maso a všechny pevné součástky do pekáčku a na chvilku vložte do pořádně rozhicované trouby zezlátnout. Máslo slejte do sklenice – je voňavé, nepřepálené. Použijete jej snadno na další vaření. Zbytek výpeku použijte na polití přílohy, případně si sosík ještě něčím vylepšete…
A proč kuře jen tak normálně neupéct? V první řadě proto, že i standardní kuře konfitování vykopne o chuťovou třídu výš. Ve druhé řadě jde o čas: Krok vaření v másle můžete provést i dva dny dopředu, nechat zchladnout a v den D jen dokončit v troubě.Rozhodně se nemusíte bát, že bude jídlo mastnější, než při běžném pečení.
Recept poslala BOYE
Tak to vypadá super jedle :o)
Nikdy jsem nekonfitovala. To musím zkusit . Hub nemaje , Uvazuju, zda by šlo použit hlivu, máslove žampiony nebo portobelo?
Houby byly, protože zrovna se objevily v kuchyni. Máslo lze ovonět čímkoli, co máte rádi ke kuřeti a v množství, které komu vyhovuje. Do žampionů bych šla klidně, hlívy bych dala víc a nahradila by část masa (třeba). Rozhodně voňavou službu prokáže i troška sušených…
Tvl, tobě rostou v kuchyni houby??? Tím bych se moc nechlubila 🙂 🙂 🙂
Ani nemluv. Houby přicestovaly zrovna ve chvíli, kdy jsem šla vařit. Ale zrovna teď se obávám, že mi v kuchyni roste něco podstatně šílenějšího. A činí mě to bezradnou. Od včerejška hledám zdroj mrtvolného odéru. Za linkou ani pod ní to být nemůže – to vylučuje konstrukce, ve skříňce ni v šuplíku nebylo nic nalezeno (aspoň jsou čerstvě umyty a zbaveny několika nepotřebných krámů). Zbývá malá skříňka ve zdi, do které se mi bubě leze, tudíž obsahuje prázdné (fakt umyté 🙂 ) sklenice a plastový skladovací materiál a ostatní industriální herberk kuchyňský. A bojim, bojim, že se tam probourala z půdičky (romantické bydlení v podkroví) nějaká obluda – myš, nebo zbloudilý lední medvěd – a zklamáním nad absencí čehokoli k sežrání to tam chcíplo… Dokud to nenajdu, nevařim! A když jsem zaslechla poznámku na téma „Áááá, tady se gruntuje na Vánoce…“, popadl mě amok.
Zeptej se koček, co přinesly a kam to schovaly 🙂 🙂 🙂
To znám, také jsem takto dělala v září vánoční úklid, šílený nasládlý smrad ….. našla jsem, chcíplá myš to byla, mrcha jedna. Nikdo jí nezval, chytla se ve skříni do pastičky, u které jsem ani netušila, že byla natažená. Tož jsem nekontrolovala …… nezávidím.
Držím palce, abys rychle našla.
Mě, bydlící na vesnici nechávají myšky chladnou. Ty potvory se protáhnou všude a to i dírkou, do které by se nevešel prst. Objevila jsem takové bílé plastové pastičky a na ty je spoleh. V bývalé kanceláři, na kraji města, krásný výhled na hřiště. Prostě příroda na dosah. A myšky se do té budovy stěhovaly každý podzim. Každý den před odchodem nalíčit pastičky (mimochodem super lákadlo je vlašský ořech, na jediný jsem chytala pár let), ráno přijít, vzít rukavice a pastičky vysypat. Jednou jsem přišla v pondělí a takový smrad, že se mi zvedl žaludek. Myš i s pastičkou uprostřed kanclu a díky tomu, že byl opravdu krásný víkend, okna na jih, tak jí dva dny opékalo sluníčko. Vyhodila jsem nejen pastičku s myší, ale i rukavice. Spotřebovala jsem na úklid balík pap. ručníků a podlahu jsem polila octem Stejně to tam bylo pár dnů cítit.
☺ ☺ ☺
No jestli mi hned u prvního řádku nebylo jasné, od koho je tahle dobrota. Takže olalá na druhou, třetí, pátou…. ???
Tak tohle bude zítra na pořadu dne, v plánu je totiž kuře, bude tedy konfitované s houbami, lesní směs hub. Bude to dobrota, už se těším.
Kdysi se tu mluvilo o kuřeti á la kachna. Tohle je ideální způsob, jak drůbež hrabavou převychovat na vodní ptactvo. Koření, které dáváte k pečení kačeny (já jen kmín), poskytněte kuřeti, přihoďte aromatické jablíčko – stačí na půlky – a zalijte kachním sádlem… Nebo husím. A posvícení může začít 🙂
Kuře nutím k předstírání kachny pomocí černýho piva … příště to zkusím takhle 🙂
Ja kure nutim k předstírání kachny majorankou , neboť milujeme kachnu se spoustou majoranky namísto kminu
Jo, na tu majoránku si taky myslím. U nás se vždycky používal jen kmín, ale marjánka mě láká už dlouho. Jenomže pak vždycky zvítězí ta rodová tradice 🙂
Asi to udělám tak, že při příštím pečení si jednu porci omajoráním v extra nádobce a uvidíme. A dáváš někdy i čerstvou, nebo jen sušenou?
Je marjánka a marjánka :-), po té druhé bys mohla být dlouho veselá.
Normalka susenou a strašne moc ji dávám , neboj se toho a zkus to
Kuře (nebo krůtí stehno) stačí potřít i normálním vepřovým sádlem, potřít drceným kmínem a nechat péct. Nejlepší jsou takhle upravená stehna nebo čtvrtky, ta kůžička na nich nasaje vůni sádla a kmínu a iluze kachny je dokonalá. Jak nemám ráda školní kuchyně, tak tenhle recept mám od vedoucí kuchyně v Ondřejově a nedám na něj dopustit.
Tak musím napsat, že to bude určo dobré, stejně jako „osmihodinové“ maso, to se také láchá v sádle jakou dobu a je vynikající.
Tož zkusím, zrovna na víkend jsem měla kuře v plánu, jen s nádivkou.
Dnes zkouším omeletu s tuňákem, tak uvidím. Přijde do toho:
– tuňák v oleji
– rajčata
– salátová okurka (vykrojit středy, aby se nerozblemcla a neprohřívat)
– cibule
– sůl a pepř
Může se přidat i hrášek, paprika, …. prostě co každému chutná. Mělo by z té směsi být něco jako džuveč, ale bez rýže.
Pořádně prohřát a směsí plnit omelety, pokud má někdo hlad, tak příloha vařený brambor a zelenina.
Tedy kachna stejně jako husa nejsou moje oblíbenkyně, ale mužskej rád, tak se občas obětuju, když je na trhu cena těchto opeřenců příznivá. Naposled jsem nacpala kačeně do bříčka trochu jablíček, jinak jen sůl a kmín a šupla ji do pekáčku kam se sotva vešla. Bez podlévání. Přiklopená si pustila vlastního tuku tolik, že byla zpola potopená, takže polokonfitovaná? Maso měkoučké, chlap si mlaskal.
A já si brzy pomlaskám na konfitovaném kuřátku a na chleba bude další druh ochuceného másla 😎
Květko, to máslo už nezatuhne a z chleba stéká. Ale potírám tím někdy topinky opékané na sucho. Nejlíp se tohle máslo recykluje v polévkách a omáčkách. A bezvadně se s ním mastí těstoviny. Pak už přidávám jen trochu sekaných (syrových) rajčat, někdy ještě nějakou bylinu a hojně sypu sýrem.
Díky za info Luci, aspoň budu vědět, do čeho jdu 🙂