aneb Nehouskové knedlíky a půdňoplísňová omáčka
600g obyčejného chleba – ne zcela čerstvého
1 a 1/2 cibule
4 vejce
hrstka sekané petrželky
200ml mléka
špetka pepře
špetka muškátového květu
100g másla
Na másle zpěňte cibuli do sklovata, přihoďte petrželku, vmíchejte koření a vsypte chleba nakrájený na drobné kostky (i s kůrkou). Přendejte do mísy, promíchejte, zalijte mlékem a vklepněte vejce. Zadělejte těsto. Nejlépe to jde rukou. Na potravinářskou folii vytvarujte knedlík, pořádně zabalte (na těsno, jako bonbón) a vařte cca 15 – 20 minut. Vylovené z vody nechte zchladnout na manipulační teplotu, nakrájejte – jde to snadno i obyčejným nožem – a podávejte. Na obrázku s houbovou omáčkou.
Knedlíky vyzkoušela BOYE a zde jsou postřehy: “ Z této dávky byly čtyři šišky, jejichž velikost je limitována šířkou folie. – Toto byla premiéra a měla úspěch větší, než karlovarský příbuzný. – Inspirováno Klukama v akci, mírně zjednodušeno a zlevněno (vejce 🙂 ), přesto vynikající!
Boye, jenom zírám. To by mne vůbec nenapadlo. A jestli je to opravdu tak dobré, vyzkouším.
Fakt vyzkoušej. Já na tom mám zásluhy pramalé – jen tu chuť na houbovku 🙂
Originál recept je na netu kluků. Já si to zjednodušila na základě poznatků při tvorbě velikonoční sekaniny…
Ten originál bude pro ty, kdo mají raději nadýchánky. Ale ani ten náš model není nijak hutný, protože chleba se nerozplácne jako např. houska. A krásně se s tím pracuje. Další várku chci zkusit vařit v plátýnku, páč ta folie je pro mě trochu e-e (no ale někdy to jinak nejde). A tohle těsto vypadá, že jinak jde.
U nás ho čeká ještě čistě žitná varianta a model z bezlepkového pečiva. Uvidíme.
Já teda rozhodně nejsem knedlíková ale jednou za čas si je dám.Karlovarské raději než obyč.A když jsou prý chlebáky ještě lepší zkusím je.Nedávno jsem byla vykutat křen tak bude křenová s hovězím a knedle.
Já takovéhle knedlíky vařím v mikrotenovém sáčku. Dělám kulaté, do jednoho pytlíku se vejdou 4, okraj přiklopím pokličkou, aby se dovnitř nedostala voda. Po uvaření vyndám z vody, nechám v pytlíku chvilku vychladnout, nakrájím a podávám.
Vzhledem k tomu, že mi chodí komentáře do mailu, jsem se chtěla zeptat, zda hodláš konkurovat Lakyse – ale tys to opravila 🙂 🙂 🙂
Já jsem se sama divila, kolik překlepů dokážu vyrobit ve třech větách. Ale protože si to po sobě ještě přečtu už na webu, tak to většinou hned opravím.
Hm, já po sobě taky čtu, odkliknu, a pak koukám, co zas vylezlo, a když má chybu a opravím, tak buď zrzlí slovo, nebo celá věta?
Hmm dobrá vychytávka.Jen musím hlídat aby mi ten pytlík nechytl od plamene.??
Stačí přichytit jen malinký kousek, a když máš větší hrnec, tak to nehrozí. Já mám také plyn.
Jani , opravdu ty gule zůstanou gulemi a nechtějí se sesunout nebo spojit nebo nevím co?
Ne, nesvaří se do jedné, zůstanou každá samostatně, je to v pohodě. A nejsou oslizlé, jako z vody. Nejvíc tak dělám karlovarské, a dělám je z toustového chleba.
Saje to omáčku nebo to vydrží nerozblemclé?
Zcela nerozblemclé. Překvapení bylo všeobecně příjemné…
Potvrzuju, dělám je už hodně dlouho.
díky
Klidně je udělej jako hrnkové, už jsem je dělala i v silikonové chlebíčkové formě.
Tak se teď hrabu v nákupu a objednávám. Najednou „olomoucký knedlík“. Kouknu na složení: Standardní bramborový, vytuněný tvarůžkama 🙂 Máte s tím některá zkušenost? Já mám k tvarůžkům a jejich příbuzným trochu opatrný vztah (ale už jsem pozřela a žiju), tak to zkoušet nebudu. Nicméně kdyby někdo z vás se obětoval a barvitě vychválil, třeba bych tím smradložravé Benjamíně udělala radost…
To tu máme knedlíkové souhvězdí v uplynulém týdnu, co?
A to ty tvarůžky vytečou a zustane jen smradlavý knedlík potažmo cely byt?
To je na mě drahá sranda.olomoucké jsou patrně ze zlata podle te ceny.Takový smraďoch si udělám z tvarohu doma.A myslim že Katy o mradlavém tvarohovém sýru.Jeji tatínek to měl rád. taky kdysi psala
starý pan Holub miloval klihlej tvaroh – to vypravovala často, jak jim to na chalupě na půdě „vonělo“ .
Žejo!Tak si to dobře pamatuju.
Sice jsem dnes zapoměla pejska přivázaného u školky (jen na chviličku) ale občas mi v té hlavě ještě něco uvízne.?
k tomu sejru s červama – to je Sardinie – sýr se jmenuje casu marzu… vývoz mimo je snad i zakázaný…..turistům, se nedoporučuje konzumace…
Můj strýc dával do kastrůlku sušší tvaroh, osolil, okmínoval a dal pod utěrkou na almaru. Po třech dnech už voněl celý byt. Cibulku, měkký chleba a strýc si mlaskal.
Jj to je ono.Ono to tak zklihuje jak píše Šárka.Můj táta to taky dèlal
A někde v Řecku to nechají volně a pak to jí i s červama.Živýma.Nevím co na to EU?
bejvávalo, tohle dokážeš už jen s domácím tvarohem,s kupovaným už ne (z super-hyper)
Moje mamka si to delala taky a zalivala to
trochou piva, dala ten hrnek mezi okna, asi
tam bylo tepleji a taky jsme to necitili?
No ty syrečky vypadaji, že jsou nakrájený na kostičky a normálka vtěstěný… To je vše, co z obrázku vyčtu. Jestli voní po růžích celý byt a okres či jen knedlik, nedokážu odhadnout. A jak řikám, na to jsem málo odvážná…
u nás borec dělá bramborové knedle plněné tvarglema ,uzeným a česnekem s troškou papriky-mleté, knedle polejvá smaženou cibulkou, chutná to suprově….. plnku má pokrájenou na stejné kousky, česnek nadrcenej s troškou soli a sýplej tou paprikou…kolegyně to vylepšila přidáním špenátu, jako přílohy….
Tak ho popros o recept a jak je bude dělat, tak i o fotku. Dáme je tam s jeho jménem.
no suroviny máš výše, co k tomu ještě chceš, vaří se to jako jiné plněné bramborové knedle….
Pomalu si myslím, že celou galaxii, ale co, když byl týden švestkový, týden ovocný, týden ořechový, tak proč by nemohl být týden knedlíkový.
Knedlikovej tejden nebude, koncim. A hlasim….zitra recept okolo devate, marodi mi kocka, rano laborator.
A já musím k zubaři, začínají mi natíkat huústa
Ještě žes zmínila tu laboratoř. Už jsem se začínala těšit na recept z kočky ;-D
Asi je ta reakce děsně vtipná, když nevyšel ani ten smajlík…
Hele zasmála jsem se od plic. Smajlík nevyšel jen díky špatné kombinaci znaků..
No uvidíme, co se bude vařit zítra 😎
Já bych chtěla vysvětlit „600 g obyčejného chleba – ne zcela čerstvého“ …… nějak tam podprahově vidím to „půdňoplísňové“ ….. fakt ho jako mám nechat tím penicilinem projít?
Hele, a nebude mi to nějak pochodovat po kuchyni? ☺
Ale musím napsat, že muškátový květ nějak nemusím, nevím proč, ale vždy si vzpomenu na muškáty na terase☺
A kdysi dávno jsem hledala na tetičce wiki, cože to jako je. Je tam toto:
„Muškátový květ je druh koření. Jedná se o sušený míšek ze semene muškátovníku pravého (Myristica fragrans)“
Vzhledem k tomu, že netuším, co je „míšek“, tak jsem hledala dál a ono vykouklo toto:
„Míšek (arillus) je plod rostlin vzniklý z cenokarpického gynecea.“
Dál jsem nečetla, páč je to moc složité, představa karpálních tunelů a gynekologických onemocnění by mi nedalo spát ☺ (dělám si legrandu)
Teda holka, Ty máš ale fantazii 😀
Občas jo, souhlasím ☺
Půdoplísně vymyslela Dorostenka. Jsou to všechny houby. A protože mi přeposílá fotky, abych dopsala recept, vždycky vymyslí nějaký praštěný název a Haderach je s oblibou nechává připojené k receptům. Tak vznikly např. i ptejdous… 🙂
Ten obyč chleba je v originále šumava a ne zcela čerstvý proto, že se líp krájí a při zadělávání nerozplizne. Když jsem knedle dělala, ještě bez zapření jsme si zbytek toho chleba dávali k snídani.
Květ (příp. oříšek) klidně vynech a dej třeba pepř, nebo nic. V chlebu je kmín a ten bochník má chuť už sám o sobě.
Cenokarpické gyneceum je fakt hnusný v souvislosti s jídlem 😀
A vtipný je to, že když to s květem přeženeš, můžeš se hezky zfetovat. Ale pak to má bubej dojezd, tak nedoporučuju 🙂 🙂
Takže nemusí být ten chleba plesnivej, co?
Ty poslouchej, fšici jedou na marjánce a já to budu mít zadarmo z jednoho kvítku ……. BEZVA, jdu do toho. ☺
Hele, Úsměfko, stačí přijet k nám a budeš vědět, že měch = pytel, takže míšek = pytlík, čili obal, přeneseně pouzdro. A je to míň aromatický obal (ne úplně tvrdý) muškátového oříšku. Něco jako vnitřní slupka u lískáče. To si hraju na chytrou, co? Jinak muškát klidně vynech, já ho taky nedávám, nějak mi k těmto knedlíkům nesedí. Dávám jen pepř a petrtelku jak kdy. 😀
Jsem se snažila být ftipná, neuděláš nic. Ale s tím ořechem jsem nekecala, nevoní mi, tak jsem tam ty choroby prostě viděla.
Já jiná nebudu, vážně ☺
Ale dyť taková buď furt a nedělej s tím nic. 😀
Míšek je od měšec, něco sloužící jako obal něčemu, nejčastěji semenům.
S přibývajícím věkem mi ubývá chuť na bílé kynuté těsto – pečivo, buchty, i knedlíky. Tedy kvůli chlapovi ty knedle občas spáchám, buchtama ho rozmazluje švagrová a pečivo si naštěstí sám od sebe oblíbil tmavé. Teď se rýsuje šance jak mu podstrčit knedlík tmavý, tak uvidíme. Jen budu muset koupit a nechat ostařet kus chleba. U nás oblíbený a kupovaný by se na toto nehodil.
Jen dotaz pro Boye – průměr válečků je cca?
Tak pět centimetrů. To, co vidíš na obrázku, je zhruba ekvivalent 3 – 4 klasických houskáčů. Čili asi jako bramborové. Nicméně tloušťka je libovolná, délka je limitovaná – folie má cca 28 cm a musí ti na obou koncích zbýt na zakroucení 🙂 O tom chlebu píšu výše. A myslím, že to jde z jakéhokoli. Ani nevím, jak se jmenoval ten náš. Šumava to rozhodně nebyla.
No jo, nepsalas jestli folii na dél nebo na šíř a já z toho byla poněkud zmatená. To víš, stařenka potřebuje vše polopatě 😉
Když na víkend koupím velký chleba, zůstane celý. Sarančata vyžadují rohlíky. Poučena, koupím další víkend pytel rohlíků a malý chleba. Chleba zmizí a já v sobotu jedu pro další. Rohlíci zbydou.
Zrovna včera jsem dělala „teplou“ večeři, topinky s vajíčky, do kterých jsem přidala medvědí česnek a trochu smetany. Až zase zbyde chleba, budou knedle. Po topinkách mi je nedobře, knedle budou lepší. Hub je v mrazáku dost, tak bude i omáčka.
a víš,jak je z chleba dobrá chlebová polívka?
Vím, dělám. My jsme polífkoví, já jí snad ještě nedělala ze sekyrky. Jeden by nevěřil, z čeho se dá uvařit.
i z tý sekyrky by byla dobrá 😀
Koukám, že máme stejnou zkušenost…taky se netrefím, jediná monžost je – koupit buď jen chleba, nebo jen pečivo…
To zkusím :-), ale nevím jestli to projde. Už vidím ty protáhlé ksichtíky :-).