(1153) Vepřové se žampiony

vepřová plec (750 g)
žampiony (vanička  250 g)
1 velká cibule
sůl, pepř,
nové koření,
bobkový list
sádlo/olej
(vývar nebo bujon)

Omyjeme zakoupené žampiony, osušíme a nakrájíme na plátky. Dáme do misky na čekačku. Oloupeme cibuli, na jemno nakrájíme, dáme do misky a opět odložíme. Maso omyjeme, nakrájíme na kousky, obalíme v mouce a opět odložíme.

Do kastrolu, či velké pánve (ke které máme poklici) dáme rozpustit sádlo, když má správnou teplotu, tak vhodíme žampiony, které pořádně opečeme, musí být zlaté. Že je dno připečené vůbec nevadí, ba naopak, odpeče se potom do omáčky. Vyjmeme zpět do misky a necháme je tam. Do tuku vhodíme cibuli, necháme zpěnit, přihodíme maso a pořádně opečeme. Poté podlijeme vývarem či vodou, přidáme koření a sůl a necháme bublat na plotně. Když je maso téměř měkké, tak přihodíme žampiony i s vodou, kterou pustily. Necháme opět probublávat, popřípadě doléváme vodu.

V závěru vylovíme fšecko koření (pokud jste jako já, tak ho tam máte volně), zahustíme a podáváme. Nejlepší příloha je rýže, houskový knedlík.

Úsměvka zřejmě zahájila jarní úklid, protože k tomu píše: „Během těch 2 hodin, co se omáčka pomalu vaří, máme čas umýt 2 okna, nacpat a poté pověsit pračku, utřít prach, vyluxovat a vytřít.  A jedna rada na závěr, neochutnávejte čerstvě dovařenou omáčku, neb si spálíte huústa jako ten můj.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

41 komentářů: (1153) Vepřové se žampiony

  1. BOYE napsal:

    Chachá! Mám tu čtvrt kila žampionů, měla jsem chuť přesně na tohle! Teď všechno visí na tom, jestli mi přivezou maso. Nicméně se mi kroutí nejen hůsta, jakou mám chuť. Když s masem nedorazí včas, bude nějaká houbokombinace buď s ptactvem, nebo zeleninou. Jo, a určitě nebudu mít čas na okna, pračku ani prach. Na prachy – to bych si ho udělala, ale takhle…

  2. bozena.fialova napsal:

    Tvořím dnes krmi velice podobnou, jen místo divokého koření jsem dala lžíci
    sladké papriky a žampiony nahradila 3/4 l sklenicí sterilovaných hub ve vlastní
    šťávě. Když bude maso téměř měkké, rovnou do kastrolu uvrhnu spařenou propláchnutou rýži a dohromady všechno zvolna zapeču. Rýže musí být potopená,
    ale nesmí se to zase přehnat, aby nebyla patlámo. Na talíři si to ještě nahezkám petrtelkou nebo pažitkou, může být i šnytlík. 🙂 A teď jdu vysít rajčata, letos „jen“
    20 druhů. Jestli mi z toho hrábne, tak na mě vzpomínejte v dobrém. 🙂 :-):-)

  3. henriet13 napsal:

    Ano, ano, díky za inspiraci, uklohním až sníme řízky s brkaší a špecle se sýrovou omajdou

  4. blahovka.h napsal:

    Dělám podobně, jen většinou s houbami z mrazáku a vrazím do trouby.

  5. kveta.batkova napsal:

    Tak jsem se nechala inspirovat a vrazila do hrnce na másle osmahnuté kuřecí stehenní řízky nakrájené na kostky, přidala cibuli na měsíčky, jednu nakrájenou lečovou papriku, sůl a pepř, trochu sojovky a skleničku nakládaných hub v kořeněném nálevu od „Kaisera“. Teď se to dusí a až to bude měkké, zahustím trochou mouky rozmíchané ve vodě. Zítra budu podávat s knedlíkem a pozítří s bulgurem. Zatím to chutná moc dobře.

  6. kvetula.v napsal:

    Zatím jsem dělala vepřové na houbách lesních, ale mražené už došly, sušené šetřím španěláčkům, takže je nejvyšší čas vzít na milost žampiony i do omáček. 😎

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..