(1186) Zelníky

500 g hladké nebo polohrubé mouky
21 g droždí (půl české kostky)
200 ml mléka
1 čajová lžička nebo půl zarovnané polévkové lžíce soli
2 polévkové lžíce cukru
1 celé vejce
1/2 čajové lžičky mleté skořice
1/2 čajové lžičky mletého černého pepře
300 – 350 g zimního hlávkového zelí

150 ml směsi tuku (100g sádla doplnit olejem do 150 ml) + plátek másla do zelí + sádlo na vymazání plechu

Odvážené, drobně pokrájené zelí za stálého míchání na středně teplé plotně podusit na plátku másla asi pět minut. Pak nasypat skořici a pepř , dál míchat a dusit ještě asi 3-5 minut aby se vydusila všechna tekutina. Dát vychladnout.

Ohřát 200ml mléka s 1 lžící cukru a nechat vzejít droždí. V hrnku rozpustit asi 100g sádla a doplnit olejem tak, aby tuku bylo 150 ml – tuk musí být jen vlahý, ne horký! Do mouky rozmíchat sůl a 1 lžíci cukru, vlít kvásek, rozklepnout vejce a přilít asi 2/3 tuku. Dobře vypracovat hladké těsto tuhé asi jako na buchty a dát vykynout. Po půl hodině kynutí přisypat podušené zelí a vpracovat do těsta.

Plech na pečení dobře vymazat sádlem. Pomaštěnýma rukama (aby se těsto nelepilo) nabírat těsto velikosti asi jako slepičí vejce , tvarovat placičky a klást na vymaštěný plech. Z půl kg mouky jich je na jeden plech. Přihřát zbytek směsi tuku a mašlovačkou potřít povrch a boky zelníků

Plech se zelníky vložit do vyhřáté trouby. Pečou se dost rychle – nedoporučuje se od nich odcházet k počítači. Asi po 15 minutách zelníky zkontrolovat a pak už jen případně nechat „dojít barvu“. Zlatohnědé zelníky vyndat z trouby, pár minut nechat odstát, aby vsákly všechen tuk z plechu a nechat je vychladnout.

Podávat můžeme potřené medem, nebo jen tak, zapíjet čajem, meltou a nebo přikusovat k polévce. Chutnaly i studené, bez ničeho.

Recept poslala Květoslava a vzkazuje: „Pokud by byl někdo neustále vyrušován a v nepozornosti vlil do těsta všechen tuk naráz, nemusí zoufat. Pak stačí jen lehce potřít plech, netřeba si mastit ruce a i zelníky na plechu není nutno příliš mastit. Bude to i tak jedlé 🙂 „

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 komentářů: (1186) Zelníky

  1. kvetula.v napsal:

    Je doporučováno pečení z podzimního zelí, pak prý zelí hořkne, nevím. Já pekla ze zelí zakoupeného v březnu a jelikož zmizely během krátké doby, tak asi dobré byly 😎
    Ale z jarního bych neriskovala, je moc šťavnaté.
    A ještě jeden dodatek. Za možnost vyzkoušení tohoto receptu patří poděkování Hadérce, která byla úspěšnější v jeh hledání, když jsem se tu před časem dotazovala, nezná-li to některá z vás.
    Takže Helenko DÍÍKY ?

  2. Jana Macůrková napsal:

    Já je dělám bez skořice a cukru, čili vysloveně slané zelníky.

  3. kveta.batkova napsal:

    Tak jsem si říkala, že bych je upekla také, jen ve slané variantě. Vyrazila jsem do Alb…a pro hlávkové zelí a ono ejhle za kilo 38 Kč. Tak jsem si nechala zajít chuť. Nebo zkusím alternativně s kedlubnou.

  4. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Květuš, není tam toho cukru moc? A ještě skořice? Určitě budou dobré, jen ta kombinace mi přijde zvláštní …..
    Joooo, počkej, ono je to ze syrového zelí, tož beru zpět. ?
    Ta poloviční dávka je na velký plech, předpokládám, že? OK, na cesty do auta pro hladové dítě budou naprosto dokonalé, tož určo spáchám. ?

  5. blahovka.h napsal:

    Tak jsme před chvílí povečeřeli. Zdravě !
    Při dnešních cenách by vyšel levněji biftek :-(.
    1 acidofilní mléko – 36,-
    1 tvaroh – 35,-
    máslo nepočítám a ještě, že máme brambory a pažitku svoje.

    • Jana Macůrková napsal:

      Zejména ceny brambor jsou impozantní. Také si šetřím ještě trochu svých, jinak tam mám asi 4 krabice němecné bramborové kaše a v mrazáku 6 šišek bramborového knedlíku. Ale tvaroh jsem koupila za 17,50 za 250 g ve staniolu.
      Acidofilní mléko nekupuji, jak jezdíme do statku pro mléko, tak ho občas nechám zkysnout a k němu klidně suchý chleba.

      • blahovka.h napsal:

        My naštěstí máme ještě brambor dost. A vzhledem k tomu, že na chalupě máme sklep v pískovci, tak do léta nenaklíčí.
        Tvaroh byl olešnický a ten levnější tady není.
        Bohužel mléko ze statku tady není. Poslední majitelka krávy kam jsem jezdila pro mléko skončila. Jednou za dlouhou dobu mi ho přiveze kamarádka, to ho nechám zkysnout a uvařím polévku „kyselku“. Musí jí být největší hrnec a to nejím nic jiného.
        Jinak nejlepší je mléko když jsou v létě krávy krmené „zeleným“, to i nejsnáze zkysne a po nabrání naběračkou v něm zůstane důlek.

  6. olinamusilova napsal:

    V předtuše horších časů jsem si nakoupila bramborové knedlíky v prášku, od domácích není velký rozdíl a můžu vařit knedlíky, nebo plněné, bramborové šišky atd. Ušetřím čas i energii.

  7. BOYE napsal:

    Dumám, jestli jsem víc utahaná, nebo hladová. Nikdo mi neuvařil, je po půlnoci a padají mi víka voční. Tak padám spát a nenechám si tu od vás dělat chutě! A zítra to bude podobné. Kdybyste některá pochodovala po Nám. Republiky (v matičce stověžaté), stavte se na trhu u tkalcovského stavu. Pokusím se vám něco vnutit, nebo jen pokecáme. Lákadlo: Vedle mě stojí paní s perníčky, které jsou věrné svému původnímu názvu (peprníky) a jsou jiné, než znáte. Recept asi nevymámíme, ale ochutnávka je skvělá! To, u čeho otročím já by vám taky mohlo chutnat – tedy pokud jste šatní moli. Nebo molky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..