3 velké cibule
10 deka másla
3 PL hladké mouky
3/4 l hovězího vývaru
sůl
pepř
Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a osmažíme na másle. Na době smažení cibule závisí barva omáčky, čím déle necháme cibulku smažit, tím bude omáčka tmavší – trvá to cca 10 minut, za občasného míchání – ke konci už je třeba míchat neustále. Přidáme hladkou mouku, zasmahneme, podlijeme vývarem, osolíme, opepříme a vaříme asi dvacet minut. Vývar lze nahradit polovinou kostky masoxu. Omáčku doporučuji rozmixovat nebo propasírovat, některým strávníkům kousky cibule vadí.
Podáváme s vařeným nebo pečeným hovězím masem (ale může být i vepř) a šťouchanými brambory.
Omlouvám se BOYE, ale na Šimkovsko-Grossmannskou omáčku jsem neměla ingredience.
Haderach
Odpouštím ti. Zatím mám průmyslové zásoby. Horší je to s bramborama – ty docházeji a další přijedou až příští týden. Tak holt budu muset jíst omáčku bez brambor. 🙂
Když mluvíš o bramborách – v pondělí jsem koupila ve statku ve Zbizubech 50 kg nádherných velkých brambor po 9 kč/kg. V Uhlířských Janovicích má brambory v zelenině za 30,-. To už snad přehánějí.
A co tu cibulovou omáčku udělat z červené cibule, byla by tmavší a barevnější.
To jsem nikdy nezkousela.
Z červené cibule nemá moc hezkou barvu – spíš takovou našedlou.
Mám pocit, že červená cibule je hezká jen syrová, nebo zlehka zpracovaná, ale nesmí se dostat do vaření s vodou. Barva je většinou lehce unapetýtlich. Leda tak u guláše se to ztratí…
Nevím, já ji moc nepoužívám, jedině do studené kuchyně a tak jsem se spíš ptala.
Jo, přesně tak.
Omáčka cibulová.
Cibule usmaží se na loji do růžova, přidá se k ní vařečka mouky a nechá červenati, zaleje se hovězí polévkou, nechá povařit, až zhoustne, pak se procedí.
zdroj historického článku:
Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.
Já beru to máslo, lůj nechám sýkorkám :-).
To taky nebylo, abys to vařila, to bylo na pobavení. Mám teď spoustu historických receptů (1884 – 1929), tak z toho zkusím neco vyzkoušet. Sand to s Vlastikem přežijeme. Někdy jsou ty recepty docela sranda…
Jestli ona to není ouplně ta samá. Na tom receptu se změnil jen jazyk. Trochu omládl.
S tím lojem: Angláni běžně. Já jsem sbírala dlouho odvahu, ale když jsem prvně dostala biokrávu na bujon, nechtělo se mi vyhodit nic. A tak jsem lůj přepustila a z vývaru sbírala… A třeba právě pod cibuli a na pečení masa byl perfektní. Dodával tomu trochu té hovězí vůně. Tedy do buchet jsem odvahu nenašla a z kupovaného taky krmim jen sejkorky.
V Kejřový je taky lůj…ale tenkrát byl asi dost jinej 🙁
Si pamatuju, že moje babička ho taky používala. A poměrně hodně. Jenomže máma byla podstatně pokrokovější, mladší a chytřejší (jo, jako moje dcérunky) a tudíž „ten hnus“ z kuchyně vyřadila a nahradila skvělou Ivou, Céresem a jinýma sr…..a. Než jí to došlo, už slušnej lůj nebyl (zavřeli nám nejdřív řeznictví, pak řezníka a začali vozit maso v balíkách). No a tak lůj zmizel, na smetiště dějin odešly i uměliny, ztuženiny, margoše… Máme máslo, sádlo olej.
Co ale opravdu nedávám a nemůžu, je skopový lůj. To dělá jedna sousedka. Chovají ovce a ona lůj dává do buchet. Vydrží dlouho vláčný, to jo… Ony vůbec vydrží dlouho – páč se to nedá jíst.
🙂 🙂 🙂
?
Anglani dělají z loje, mouky a vody těsto na jejich slavný pastýřsky koláč. A pěkné jim sufluje ?. Já nevím, kde bych u nás takový sehnala a ten, co bych sebrala, tak než ho nahromadim, pěkná vůně už by byla v cudu
Cibulovou omáčku dělala moje babička s bramborem a vejcem. Taky ji vařím, ale jím ji jenom já – banda neví, co je drobnýho..?
DOBRÝHO!! A dávala bobkový list při vaření a kapku octa a trochu cukru na dochucení. Nahoru omsažnenou slaninu, nebo cibulku dozlatova.
Poznávám tě, jasná! Omsažnená slanina musí bejt delikatesa 🙂 (promiiiiiiiiň, víš, že to tak nemyslím 😉 )
Však už to poslední dobou vypadalo, že stůně. Konečně zase ONA!
Holky, nestůňu – ale vsutupenku do balbazince už mám na stole…
Tak za toto „vsutupenku do balbazince“ jí máš jistou ? Lakys, víš, že Tě mám moc ráda … to byl ftip ?
Já měla dnes vynikající oběd, kolega má svátek a tak jsme seděli na zahradě u grilu. Byla panenka, krkna a takový špíz z anglické. Zajímavě to vypadalo a ještě líp to chutnalo. Super strávený čas v práci :-).
Doufám, že jsi si vzala inspiraci, když už ne přímo recept a vyrobíš a pošleš.
My grilujeme s anglickou brambory a je to výborný.
Nicméně závidím tu užitečně strávenou pracovní dobu, taky bych si to dnes přála. ?
Já jí teda moc nemusím, ale …. mamina do ní přidává cukr na zkaramelizování cibulky a nakonec jí zahustí a zalije šlehačkou.
A jinak musím napsat, že u nás dnes vrchol mojeho kulinářského umění …. zakoupila jsem čerstvý chléb, uvařila domácí vajcata (nebojte, slepičí), chléb jsem pomazala pěknou vrstvou másla, pokrájela uvařená vajcata, posolila mořskou solí a posypala pořádnou vrstvou šnitlíku ?
Tak to jsem včera jedla já a říkala si, proč jako bubá dycky dělám pomazánku, když chleba, máslo, vejce a šnitlík jsou jedna z haute kulinářskejch kombinací… Druhá v pořadí je kombinace máslo, ředkvičky na tenko a sůl…
JO!
S ředkvičkama je highest … tam nemusím ani sůl ?
Nenapsala jsem, že dnes v „penáči“ máslo v akci, nebylo ani polské, tož jsem zakoupila.
A treti-chleba, maslo,rajce, cibulka, pepr a sul, zakapnout
lehce zredenou mlekem a ocukrovanou majolkou. Mnam….
Jasné, ze ředkvičky druhé místo, ale na třetím mám kombinaci čerstvý chlebik, máslo, vajíčka na plátky- když jsou do polotvrda, tak to je špica a na to ještě letní domácí rajcatka, sul a hodně pepře ( já vím, ty rajčata Neeee)
Mno, já se učím, už dávám rajčata v salátu, tak možná, ale opravdu možná, dám rajčata i na chlebu ??
Pfff! Nejlepčejší je čerstvý voňavý chléb ? a studené mléko!!!?
Nejlepší k mléku jsou čerstvě upečené bramboráky
Ty jsi asi četla a inspirovala se Kajou Marikem z hajnovny ?. Ten tomu říkal myslím “ mlikova Polívka” . Proste si nalamal chlebik do mléka na talířku
To se dává do teplého – třeba blbílého katpfe,
já mlíko studené!!!
Holky, se omluvuju, ale …. ta fotka mi připomíná útok spermií z filmu Kdopak to mluví
Spermie (i čínský) mají delší ocásek 😉
To jako že číňani mají větší? ?
Žluty 🙂
???
???