uzené (žebra, jazyk, já použila krásnou kýtu, protože jsem dělala halušky s uzeným a zelím)
voda, vývar
libeček, bobkový list, celý pepř, nové koření, česnek na plátky a cibule rozkrojená i se slupkou
mrkev, petržel a celer
máslo
rýže
Uzené vaříme s kořením i česnekem a cibulí, kterou můžeme opéct na másle na pánvi. Mezi tím si nastrouháme zeleninu na hrubém struhadle.
Po vyndání masa stáhneme tuk, popřípadě procedíme a opět dáme polévku vařit, tentokrát již se zeleninou, kterou jsme si opekli na pánvi na másle, opět do tmavší barvičky. Dolijeme do patřičného množství vývarem.
Tak 10 minut před dovařením přidáme rýži a ještě vaříme, dokud nebude rýže měkká. Rýži můžeme předvařit samostatně.
Na závěr dochutíme pepřem, česnekem, chilli, majoránkou, petrtelkou …. každý jak má rád. Sůl do této polévky nedávám, uzené je slané dost.
Kdo chce, uvaří brambory, které nakrájí na kostičky, dá do talíře spolu s pokrájeným uzeným a zalije vývarem.
Recept poslala Úsměvka: „Místo rýže dávám kroupy, pohanku, někdo i fazole. Pořád přemýšlím, zda by tam šel kuskus, no nevyzkoušela jsem, ale jednou k tomu dojde …..?“
Vařím taky tak, jen nedávám chilili. Do polévky brambory i kroupy, jen jen nesmím zaplemenit namočit…
Jejda! Zapomenout!!
🙂
Omlouvám se, ale když uzenou s rýží maminka vařila, tak to byla vždy moje noční můra.
Ano, znám totéž. Ani nevíš, jak ti rozumím!Uzená s rýží byla jediné jídlo, které mi doma odpouštěli. Měli jsme to tak, že jíst se muselo všechno, náhradní program nebyl. Ale když bylo jasné, že je nám po tom opravdu na nic, byla výjimka. (Brácha nemusel kapra, druhý brácha hrách 🙂 )
V průběhu věků jsem se dostala do stádia, že polknout to můžu, ale… Nicméně vařívala se u nás i uzená s fazolemi v červené omáčce a s krutony a tu jsem měla ráda. A mám pocit, že i tady mám jeden model uzené a rozhodně bych nedávala něco, k čemu mám osobně výhrady. Asi je to zakopané v té rýži. Tu jíme na metráky, ale tvrdím, že každou polívku dostává do kategorie „děkuju, nechci“.
Nic si z toho nedělej , už jsem psala , ze nemcouri z jakéhosi tajemného důvodu nejí uzene …jinak jim české jídlo bezvýhradně chutná
Také nepozřu jakoukoliv polévku s rýží. A přitom jako jídlo bez problému.
Toto přesně byla srdeční záležitost manžela. Včetně předvarenych krup a i brambory trosku dával, když nic jiného zeleného, tak Cibulkovou nať , jasné , ze libecek .. a ze zeleniny jen mrkvicku, takže by určitě vyzkoušel kompletní kořenovou. Je výborná!
Tajy dělám stejně jen brambory vařím v polévce když je rýže tak napůl uvařená.Můj táta ji miloval.
Máme rádi. Rýži spařím horkou vodou a propláchnu. Nejlepší jsou kroupy, ale myslet na namočení? Už jsem dělala i s bulgurem a nebo pohankou. Taky dobré.
Já kroupy nikdy nenamáčím,jen pořádně properu a když voda začne vřít, tak stáhnu a pomalu vařím. Něž se uvaří kosti jsou kroupy akorát. Nikdy se mi nestalo že by byly tvrdé a že jsem kroupová. S rýží slyším poprvé, ale asi to ničemu nevadí.
Ono je to s rýží jednodušší. Většinou se vaří uzené nebo žebra z důvodu dělání fleků a voda se využije na poblífku. No a ty kroupy by se tam při obírání masa „pletly“.
Já dávám kapání nebo krupicové noky .. mám to jako BOYE – jak je v tom rejže, nežpapám. I do rajské polévky dávám nudličky nebo rejži těstovinovou.
Ano, ta rajská u nás jela se strouháním. Holky ji nesnáší an block, tak je po problému. 🙂
My jí milujem. S petrtelkou 🙂
Rajskou polévku nepozřu taky, neb mi ji znechutili ve školce právě tou rýží. Vždycky byla rozvařená a vypadala jak červi. Rajskou omáčku mám ráda moc – paradox.
Renatko, já zase v ničem povidla, ani za nic, a povidlovou omáčku jíme všichni… Taky paradox…
Rajskou má rád můj muž s ovesnými vločkami, které předem nasucho opražím. Já vločky taky moc ne, ale už jsem si zvykla. Rozhodně lepší než s rýží.
já mám zas ráda zelí, ale nepozřu, když v něčem plave – zelňačka nebo segedín.
Do uzené polévky dávám také kroupy, ale ty vařím zvlášť, uvařené properu a dám už do hotové polévky jen prohřát. Mám ráda, když polévka není zakalená. Vařím v ní jen brambory. Rýži jsem nikdy nezkoušela, ale proč ne a kuskus by mohl být taky dobrý. Rajská polévka u nás moc nejede, takže nevařím, ale samotná rajčata milujeme a rajskou omáčku taky, jen polévku ne.
Já do uzené poblivky dávám krupičku, a uzené vařím rovnou s několika (tak 4 – 5) velkými cibulemi nakrájenými na čtvrtky, které v ní potom nechávám.
Doma bývala uzená poblifka s kroupama. Jedla jsem ji – u nás se prostě jedlo vše- ale nijak extra mi nechutnala, takže v mé domácnosti se nevařila. Mužskej, když viděl, že vodu po uvaření žebírek vylévám, se podivil, že já takto plýtvám. Tak příště jen pro něj na přání – s kořenovou zeleninou a hrubým strouháním (na velkých slzičkách) ani mu ji neužírám. Teď jsem se naučila žebírka místo vaření upéct v troubě. Mají o hodně lepší chuť a protože je peču podlité v přiklopeném skleněném pekáči , je i dobrý sosík, který přiředím a trochu té poblifky mu taky udělám 😎
Zadadne pecu uz mooooooc let. Jsou pak mnohem lepsi. A zkus je pred tim potrit prolisovanym cesnekem 🙂
No vidíš. Já to měla jako z nouze ctnost asi 2 roky zpátky. Koupili jsme hodně žebírek za velmi slušnou cenu. Do lednice se mi nevešly, obrhrnce už roky nevlastním, tak mne napadla trouba. Od té doby jinak nedělám. S česnekem zkusím ?