brambory
hladká mouka
povidla
mák
cukr
sádlo
sůl
Cca 1 kg brambor uvařit do měkka. Vodu částečně slít a přisypat cca 15 dkg hladké mouky, špetku soli. Společně protřepat, kastrol zakrýt a nechat cca 15 min. propařit. Poté pořádně rozšťouchat do hladka. Do misky dát vrstvu brambor, pokapat sádlem, potřít povidlama, druhou vrstvu brambor, pokapat sádlem a posypat mletým mákem smíchaným s cukrem. Celé zopakovat, jen není poslední vrstva brambor, ale máku. Místo máku může být i tvaroh s cukrem. Nejlepší je čerstvá, ještě teplá; jí se ze společné mísy lžící.
Recept na postní jídlo poslala: Arena
Tohle může být moc dobrý.Vlastně to jsou jinak použité škubánky,že?Možná,že to ještě zítra udělám,zblajzla bych to hned….
U nás se tomu říká netyja. Mně to moc chutná, vlastně jakkoliv upravené brambory naslano i nasladko – pomaštěné a mák s cukrem. Jídla mého mládí, na bramborách jsem vyrostla a jíme je často i teď. 🙂
Škubánky s mákem!! Povidla nemusím, ale domácí můžu – ovšem škubánky, babička, a jsem znova v naší kuchyni….jen kluky jsem nepřesvědčila, ani neokusili
Tak to jsme na tom skoro stejně. Škubánky , babička , tetička a tu vůni máku a sádla cítím ještě teď. “ Chlapi “ to u nás nemusí a tak občas si uvařím jen tak pro sebe.
Podle názvu jsem si tipla autorku. A správně! Díky, Rendo! Tohle určitě u nás projde, jen Dorostence budu muset erteple sešťouchat s něčím jiným. Asi zkusíme žito v malém množství. 🙂
Díky! 😀
Luci a co třeba pohanková mouka?
Pohanku nesnáší. Zvládne jí, jen když o ní neví (maskuju jí třeba v sýrových karbanátcích). Ale to žito dá. Děláme z něj i lívance. No a nebo do toho nasypu oříškovou, když to bude sladké…
Úplně mimo téma: denně se těším !!!! na tu misku kimci a jsem závislak, kimciholik ??. Díky, výborný recept
Jídám to na Valašsku,tam tomu říkají Lepiduša…..
ale s hrubou moukou…
Lepiduša je starý valašský recept, kdo ho ještě nezkusil, tak to rozhodně musí rychle napravit.
Suroviny:
1 kg brambor, 25-30 dkg hrubé mouky, povidla, cukr, máslo, mák, sůl
Postup:
Očištěné brambory uvaříme v osolené vodě, necedíme, ihned přidáme hrubou mouku a dobře promícháme. Část umíchaných brambor rozetřeme na talíře, pomažeme oslazenými povidly, pokropíme rozpuštěným máslem. Rozetřeme druhou vrstvu brambor, povrch posypeme mákem, cukrem a dobře omastíme máslem.
No právě, jestli se to moc nelepí v hubě, dala bych si to hned, ale cokoliv se mě přilepí na patro jde ven. Asi to vyzkouším.
U nás se nedělali ani škubánky, protože je mamka neměla ráda a já, jak jsem je neviděla dělat, tak mě není jasný to s tím spařováním mouky, kolik vody ponechat. Přitom jsem je u babičky jídávala a moc mi chutnaly.
To máš ten samý recept. Moje babička dělávala metyju i tak, že do žufánku nabrala trochu (podle receptu) nachystaných brambor, udělala důlek, do toho trnek, uzavřela, vyklepla žufánek a oválela v maku s cukrem, na talíři polila sádlem.
Udělat metyju jedné mísy je nejjednodušší a nejrychlejší. Když se potom sesedne rodina k jednomu stolu a každý (hlavně děcka) si hledí utrhnout co nejvíc, je to pohoda.
U nás se takhle jídávala nastavovaná kaše. 🙂
Tý vado, plněný škubánky, to už je vyšší dífčí. Jako dvojctihodný koláče.
Tady je ale obrovský problém odhadnout množství mouky a vody.
Jiak je z toho lepidlo s kousky brambor. Ale do škubánku dávám také hrubou mouku, s hladkou to není ono.
Tak Arena píše: „Vodu částečně slít – z toho já usuzuju, že 2/3 slít, max. a přidat cca 15 dkg hladké mouky“ …. nepřijde mi to zase tak složité na odhadnutí.
Slitou vodu si nechej v hrnku a podle potřeby dořeď. Brambory by se měly dát dobře rozetřít.
tady u mnou vloženého receptu,to máš napsané…a brambory jsou vodou zalité do výšky brambor,ne nad ně….a část se ještě trochu vyvaří….pokud se slejvá,logicky se dává mouky méně…ale hlavně si to neumim představit s tou hladkou moukou….ale třeba je to taky dobrý…
To musí být doooobréééé, všechno bramborové je moc dobré.
Jinak se, holky, omlouvám, že jsem od čtvrtku nekomentovala, z Německa mi to nebralo…takže jsem ani nepřála…ani moc nečetla, nebyl čas, musím to napravit
Ty bláho, to si pamatuju, že dělala moje babička, jen dávala hrušková povidla (tady to vypadá na švestková) a nedala recept a navrch takové to stažené „máslo“ z mléka (tenkrát si ještě stloukala máslo a tak) ….. šiš, to bylo tak výborný.?
Díkes Renčo, určo vyzkouším.??
Jen jsem volala mamině, jak to babička nazývala a ani jedna jsme si nevzdechla. Nu což, mamině jsem recept poslala, páč chtěla taky, že zavzpomíná na svoje mládí, kdy jí babička vařila ….
??
??jídlo z jedné mísy… to bývalo zajímavé. Když to byla dobrota, mizelo rychlostí blesku- každý hlídal, aby mu to druzí nesežpapali…. Když to moc nejelo, končilo to všelijak. Strejda až do své smrti vzpomínal, jak nám dala babička kastrolek s uvařeným jablečným kompotem. Byl ještě vlažný, bylo nás na to 5 (sourozenci + bratranci) a ani po desítkách let se strejda nedozvěděl, jak (kdo) dostal ty jablka až ne strop ?
Tohle postní jídlo by si chlap dal z fleku. Jen bych musela vymyslet slanou variantu. Musím se začít sladkému vyhýbat větším obloukem ?
A škubánky taky neumím ?
To je prekérka. Slané bych to viděla s kostičkami uzeného (bůčku) na cibulce a kyselé zelí místo salátu. Ale pak nějak to koliduje s postním jídlem… 🙂
Ale švestková povidla jsou sladká od přírody (to se nepočítá 🙂 ) a mák osladíš jen trošku. A hned se můžeš vyhýbat obloukem jen tak malým, abys na tu dobrotu dosáhla, no né?
??Díky… umíš potěšit i pobavit?
Jen nevím, co na to MUDr ci ?
Mudr-ci ať si trhnou nohou, nevědí, co je dobrého. Nesmějí se brát příliš vážně.