400 g očištěných kuřecích jater
kostka másla
1 malá cibule nebo 2 jarní cibulky
trochu rozmarýnu (nebo podle chuti)
1 malý panák slivovice nebo 2 lžíce bílého vína
2 lžíce smetany na vaření
sůl a čerstvě mletý pepř
Rozpustím 2 lžíce másla na pánvi a přihodím játra, když jsou téměř hotová, tak přihodím cibuli a míchám. Přihodím rozmarýn, sůl, pepř a čekám, až jsou játra i cibule měkké.
Poté vliju malý panák slivovice či bílé víno (jak říká Ano šéfe – suché, na vaření jedině suché) a nechám vyvařit. V závěru přiliju smetanu a stáhnu z plotny s tím, že už jen promíchám.
Horké rozmickuju a potom postupně za stálého mickování přidávám máslo. Vznikne tekutá hmota, kterou naliju do připravených nádobek, zaliju ghí a někdy přidám i čerstvou bylinku.
Nechám zatuhnout a podávám s čerstvým či opečeným chlebem a zavařenými brusinkami. Dovnitř lze přidat i sekané mandle, brusinky …. záleží na chuti, u nás chutná tato čistá.
Recept poslala Úsměvka: „Nejvíc práce dá očištění jater, ale potom už je to rychlovka. Když nepočítám čištění, tak příprava vč. zalití a strčení do lednice trvá max. 15 minut.“ 🙂
Paštiky dělám v zimě, z kuřecích, krůtích, ale i králičích jatýrek. S mandlemi,ořechy, brusinkymi, žampiony ap…. v zimě na svačinku výborná věc a hlavně rychlá.
Nebyl by, prosím, recept na paštičku, ale zvěřinovou z masa??
To je trochu jinej level – a hlavně to určitě není „rychlovka“ 🙂 🙂 🙂 Upřímně – nikdy jsem to nedělala, protože koupit drahou zvěřinu a udělat z ní paštiku by mi přišlo líto a myslivce žádnýho neznám, aby mi kousek špendýroval.
No jo, no, Bimbo vždycky koupí celého prasoně a zbyly tam žebra, pečené se u nás moc nenosí, tak jsem si myslela, že bych z toho udělala paštiku. A celej prasoň měl ve čtyřech čtvrtkách přes 70 kg. A co měl kamarádů!!!
Dej si to vyhledavače „Jemná zvěřinová paštika s vlašskými ořechy a brusinkovou omáčkou “ – mám pocit, že ty ingredience se nijak moc neliší, akorát že maso se musí dost dlouho péct…
je ve Vesnické kuchařce….. vaří se v páře a dává se do toho koňak..dělala jsem ji kdysi ze srnčího (odkrojky okolo páteře a žeber…) a bylo to moc dobré
Tu dělali Kluci v akci.
Odpodledne ti pošlu ze Zveřinové kuchařky originál na zvěřinovou paštiku.
Aaaano! Takovouhle kuřítkovou my u nás můžem. Říkáme jí školní, protože je rychlá a dá se udělat kdykoli, když není co do svačiny. A ještě jsme jí trochu odkalorizovali: Dáváme málo másla a to zkapalnění provádíme za pomoci vývaru. Ten ale musí být z hodně želírovacích věcí. U nás vzniká tak, že koupim křídla a slepici (levnou, mraženou) a vařím v čisté, tedy nesolené a nekořeněné vodě. Oddělim vývar od tuku, odleju potřebné množství, které ochutím, povařím a použiju do paštiky. A to ostatní je základ pro kočičí žrádlo. 🙂 Jasan, podobná třaslavá hmota vzniká i při lidském vaření, ale když dáte šelmám jejich pochoutky, nevotravujou pak u tý paštiky.
Marně tady přemýšlím, co jsi zamýšlela tím „podobná třaslavá hmota vzniká i při lidském vařením“ ??
Fakt? Tys neslysela, ze v jedne nejmenovane vesnici od Z se ztraceji turisti?
Na Vysočinu se ještě tato zpráva nedostala …. dám si pozor, abych tam jezdila jako návštěva, ne jako turista ??
??
Jen aby pro nedostatek turistů nepřišly na řadu i návštěvy ?
Květuš, budeme předpokládat, že „vaření“ vydrží dlouho ?
Také jsem ze zvěřiny dělala, jen je trošičku složitější na čas.
Doporučuji povařit maso ve vodě či ve vodní lázni, lze i upéct v troubě, chce to jiné koření – jalovec, tymián a lepší alkahůl – např. portské. A tu bych ředila sádlem, kachním, zrovna tak sádlem zalévala. Ze zvěřiny chci zkusit rillettes, jen tam je potřeba tučné maso, takže od těch kostí to bude málo, asi nakombinovat s bůčkem by bylo dobré.
Paštiku ze zvěřiny jsem viděla zabalenou do slaninky na plátky pokrájené (miska vyložená slaninkou, do toho paštika a zakryté opět slaninkou), a vypadalo to výborně.
V dobách dávno minulých – na zvěřinu hojných- jsem v kuchařce recept na paštiku našla. Okamžitě jsem její výrobu zavrhla pro přílišnou pracnost.
Tahle z kuřecích jatýrek ale vypadá prudce jedle a časově nenáročně, takže jen pominou vedra, aby se mi u plotny stát a míchat chtělo, zkusím. Skoro se mi to jeví, že už se ani ten jeden jediný druh paštiky kupovat nebude ? 😎
Pokud mu neřekneš, že to „já“, tak třeba dojde i na tu kupovanou ???
myslíš, že jedinej rozmlsanec doma je ten můj? ??
Neeee, to ani náhodou, ten můj je taky rozmlsaný, nebůj ???
Ale já jsem taky ? Jinak bych se na nějaké vymýšlení a shánění receptů vyprdla ??
Ty děláš chutě, hned bych si dala, pastiky mám rada úplně všechny ( a nejvíce tu divnou buckovou z obchodu). Ale jatrova je mňam mňam a když si pod ni namazu na chleba ještě to máslo …. to je !!!
Ono je tam toho másla víc než dost, ale ….. pokud máš potřebu ho natřít ještě pod paštiku, tak proč ne ??
Můj chlap si taky přeje pod paštiku (kupovanou) máslo. Já radši jen holej chleba.
Počítám, že tuhle paštičku zkusím udělat po neděli . Mělo by se zase ochladit. Teď jsem musela zpracovat darované cukety, zdálo se že měknou. 😎
Moje „dobře“ uskladněné cukety napochodovaly naproti ke dveřím po návratu. Pečovatelka si jich v kuchni nefšimla a byl to masakr.
Asi byly holky nějaké kousnuté, či klepnuté, bo co ….. ale ještě dnes tady ten smrad cítím.
? tak tomu říkám „milé domácí přivítání“ … No jsou vedra, můžeš vydatně větrat. Však ono to vyčichne. V zimě by to bylo horší ??
Ale cuket je škoda. Já dnes dostala 2 hezké patizony a hokaido, tak vymýšlím co s nima.
K tomu mám 4 kg zelených rajčátek. Zkusím, jestli zčervenají
Květuli, naše babička je balila po jednom do novin…. Jinak někdo nakládá i zelená rajčata (do směsi,)
Tak pořád lepší hnijící cuketa než paštika, to by bylo daleko horší přivítání …..?
A větrat nemůžu, chodíme do kolbenky, tady je docela pravidelně vichr/průtrže/deště …. takže musíme zavírat.
Jsem se nějak bubě zařadila, odpovídala jsem Květuš
Tak já se ti zařadim taky bubě, protože nahoře už je málo místa: Lidský vaření znamená, že se nevaří primárně pro kočky, alébrž pro lidi a sulcoidní komponenty se vyskytují v hrncích i když jejich výskyt není záměrně zvyšován pro potřeby pružných kloubů a hebkých kožichůch. A pokud jde o ty tůristi a náfštěvníci a za mě ještě náplavy, nemusíš mít strach ty, ani tvoje rodina. Obecně se protekci snažím vyhnout, ale tu kolbenkovou nechci ani mít možnost vyzkoušet! Muhehe.
Náhodou, v kolbence jsem JÁ, to by mělo stačit, ne?
A kožůchich by si přála ….. kecám, bylo by mi v ňom teplo?
Když tě sežeru, budu tam JÁ!
Tak jsem fpoho, že máme konečně ministra, že Alička hledá v prsence houby, vím, že ramínkové šaty nemám uklízet, ale stačí na ně hodit kockovanou košili, kterou nosil tatík do garáže ….. jen jsem měla trochu problém s názvem: „Smažené kukuřicové placičky“ – celou dobu jsem četla – Slavné kuřicové placičky – po vzoru Boyky snad ani nechtějte vědět, jak jsem to chápala. ?
A jdu ftom vedru zkusit usnout v peří …. no, v peří ne, stačí prostěradlo na přikrytí, že? Dobrou ??
U nás nezaprší a nezaprší ?. Tak se hezky vyspi. Dobrou ??
Buď v klídku, tady houby rostou, mohla bych fotit košíky, ale ….. již tam nechodím, protože 3/4 vyhážu, páč je to červivé nebo shnilé.
Já jenom k těm zeleným rajčatům: dávám je na podzim v ložnici pod postel (máme dlažbu) na plech v jedné vrstvě, přikryté novinama. Pokud možno celé střapce. Občas zkontroluju a nekecám, začátkem července jsem vyhazovala ty poslední – nedozrálé, páč byly malé, ale nikoliv shnilé či plesnivé. Jediná podmínka – když je chci uskladnit na dojití, nesmí teplota venku spadnou pod cca 6 stupňů, jinak začnou černat a hnít.
Tak to jsem nevěděla, že černají kvůli nízké teplotě. Myslela jsem, že je to kvůli plísni. Na dozrání doma jich mívám docela dost, dík za radu.
Černají i kvůli plísni. Z těch co jsem si nechala na dozrání jsem už dnes několik s černými fleky vyhodila ?
Hele, já taky četla ráno kuřicové. Nicménš jakékoli, ať kuřico, nebo kukuřico, rozhodně mi připadají hnufné.
Já ten recepísek ani nerozklikla, stačil mi název ….. ale věřím Tvému ousudku, takže ho zkoušet nebudu. ?
Hele, kuřicové nebo kuřincové, já o tom uvažovala – ale ne ze sterilovaný, teď je kukuřice snadno k upychání, myslela jsem z čerstvý, že bych si naloupala a udělala to jako recept 127. Myslíte, že ne?
No pokud seženeš ne úplně vyzrálou – s ještě trochu měkkými zrny, mohlo by to klapnout. Z tvrdých zrníček už bych to já osobně nezkoušela 😎