Rýže patří mezi nejstarší kulturní rostliny světa a z hlediska výživy člověka k nejdůležitějším obilninám. Je základní potravinou téměř poloviny lidstva na zeměkouli a vlastně se neví, odkud přišla. Některé zdroje uvádějí, že už 4 000 let před naším letopočtem ji pěstovali na území dnešního Thajska a odtud se rozšířila do Číny a dál po celé Asii. Jiné zdroje uvádí, že domestikovaná rýže pochází z povodí Perlové řeky v Číně z doby před 13 500 až 8 200 lety a jiné zase, že pochází z Austrálie.
Tak či onak – dnes se na světě pěstuje okolo 10 000 druhů rýže seté.
Ty nejznámější jsou:
- přírodní / natural (hnědá) – obilky světle hnědé barvy
- bílá – s obilkami, jež mohou být dlouhozrnné nebo krátkozrnné
- arborio – kulatozrnná rýže, vhodná do italského rizota
- basmati – používá se v indické kuchyni
- jasmínová– voňavá, používá se v čínské kuchyni
- lepkavá černá, lepkavá bílá – používá se do nákypů, součást kuchyně dálného východu
- rudý rýže (Himálaj, Bhútán)
Ještě se používají názvy „divoká rýže“, „planá rýže“ nebo „indiánská rýže“ – většinou pro semena severoamerické vodní trávy rodu ovsucha, která není pravá rýže.
Ale poučení o rýži není smyslem dnešní Kvákárny. Pan Josef nám napsal, jak vaří rýži. A jak ji vaříte vy?
Od doby, kdy jsem jako „mladá začínající kuchařka“ připálila rejži vařenou způsobem „jeden díl rýže dva díly vody“ tak, že mi po celou dobu životnosti hrnce zůstal na dně vzorek rýžových zrn, vařím většinou rejži jako brambory.
Já kdysi dávno slyšela v rozhlasu pána, který mluvil o rýži, jak se ji naučil vařit (a teď jsem zapomněla kde). Dá hrnek rýže, propláchne, zalije vodou tak, aby když dá ukazováček k hladině rýže, mu voda sahala po první článek. Vaří čtyři minuty, přikryje pokličkou a nechá dvacet minut. Rýže je uvařená tak akorát, nepřipálím, nerozvařím, hezky se rozsýpá. Vždycky zapomenu, že jsem chtěla množství vody změřit a futr na to zapomínám. Ale povede se vždycky.
To je dost zajímavej způsob, protože kdybych to měřila já (velikost rukavic 6) a můj syn (velikost 9), bude ve vodě rozdíl asi tak půl litru. 🙂
Taky jsem nad tím uvažovala – ale u mně to funguje. Slibuju, že to množství změřím.
Tak abyste věděli, že nekecám. Změřila jsem to a byla jsem překvapená – na 200 ml rýže – 750 ml vody. Uvařila jsem a fakt.. opravdu jsem měřila na ml !
👍
No já přeměřila články prstů – já 2,5 cm, 🐻 3 cm😂
Ale stejně se u nás dělala rýže stejnou metodou, jako píše Saša
Já mám naučené rýži vařit v mikrovlnce. Na jeden díl rýže 1,5 až 1,75 dílu vody. Mám takovou šikovnou silikonovou pokličku (možná znáte, uprostřed je kytička s volnými lístky, aby z hrnce utíkala pára, ne tekutina). Zapnu na půlhodinku a je to. Dřív jsem ji vařila taky jen chviličku a pak strčila do peřin, aby došla. Je pravda, že je to levnější způsob přípravy. Já teda mám radši kulatozrnnou rýži než dlouhozrnnou, mám ráda, že je lepkavá. A když ji vylepším bulgurem, to je teprve dobrota. Dávám 2/3 rýže a 1/3 hrubého bulguru. Propláchnu, promíchám, vařím.
Já rýži buď peču v troubě – propláchnu,zaleju,osolím,okořením,přidám cibuli nebo jen osolím a zaleju (někdy voda,někdy vývar), asi 2 cm nad rýži a peču na 160°C , dokud se voda nevsákne a rýže není měkká..-nepřipálí se a nepřichytí ano nerozvaří.. a potom mám takovej porculánovej forichtung, dám tam propláchnutou rejži,postup jako při pečení a šoupnu do mikrovlnky a nastavím na 20 minut..nechám pod pokličkou dojít a je skvělá..miluju dlouhozrnou s indiánskou rýží nebo parboiled..kulatozrnou dělám na pánvi,to je jen do paely a do risotta.
Jasmínová nám nesmí do baráíku,můj drahý na ni má blok ze závodky..podotýkám, že byste ho měly taky, jednou mi to přinesl domů..hnus to byl..ta rejže vyrostla naprosto zbytečně…popravily byste kuchaře – nechaly byste ho to sníst…umřel by při druhé lžíci..
Rýži miluju.Můžu ji mít i 5x za týden.
Vařím dlouhozrnnou do které občas přidám i tu indiánskou.
Mám ráda i kulatozrnnou a tu jsem nedávno zkusila podle Boye puntíkatou s belugou – taky moc dobré.
Vařím podlevočně – nic neměřim jen vidím kolik je rýže v hrnci tak doliju vodu.
Někdy rozpustím lžíci sádla a suchou rýží na něm opražím a pak teprve zaliju vodou a vařím tak to dělávala moje babička.Ta ještě během vaření zapíchala do rýže pár hřebíčků=koření😉
A jednou nebo dvakrát do roka můžu i rýžový nákyp.
Vařenou rýži s mrkví hráškem a slaninou přidávám i do směsi na zapékaný květák.
Kuřecí vývar se zeleninou a rýží taky nemá chybu.
A ke včerejším obědu byl rozstřelený španělský ptáček s rýží a zbylo i na dnešek.😋😋
Moje babička zapíchla pár hřebíčků do malé cibule..
To dělám já taky.
Ja mam rada rýži zlehka orestnutou na másle, pak zalitou horkou vodou a samozřejmě s hřebíčkovou cibulkou. Množství vody podlevoční. A na starý pětatřicetiletý kolena jsem se nechala přemluvit ke koupi rýžovaru hlavně kvůli tomu, ze umí uvařit rýži s minimálním množstvím sacharidů. Krom toho umí různé kaše, které oblibuju k snídani.
U nás doma se dělala rýže zásadně v troubě (i když byla zezačátku ve sporáku na uhlí).
Naučila jsem se na sítku oprat přebranou rýži, než okapala rozehřát olej nebo sádlo, rýži trochu opražit, osolit a zalít vodou na článek ukazováčku (zezačátku máti usoudila, že to mám dělat na cca 1,5 článku, pak už jsem tu vrstvu vody měla v oku. Když jsem si prstík olízla, věděla jsem, jestli bude rýže správně slaná. Přihodily se 3-4 hřebíčky a strčila se do trouby. Po 20 min zkontrolovala, a buď vyndala, nebo ještě chvíli nechala. Rýže dobrá, sypká. Když jsem začala vařit jen dvě porce a nebylo malý smaltovaný kastrůlek k čemu přistrčit, nechtěla jsem kvůli tomu zapínat troubu a změnila jsem postup. Začátek stejný, jen jsem nechala na kamnech přivést k varu, cca 5 min povařila a strčila do peřin. I když jsem ji uvařila ráno, před odchodem do práce, byla o polední pauze hezky teplá.
Před pár lety mne můj prvorozený -vařící muž- naučil uvařit rýži na kamnech. Vařím tak rýži basmati. Propraná odměřená rýže se vsype do hrnce, zalije dvojnásobkem vody, přidá sůl, hřebíček nebo kurkuma, na mírném ohni přivede k varu, povaří cca 10 min (až není vidět voda navrchu) a nechá na vypnutém sporáku dojít. Vařím na plynu, rozehřátý litinový rošt vydrží chvíli teplý, stejně jako nerez hrnec s dvojitým dnem.
Vařím jako tvůj syn , ale s hrebickovou cibulí a předem nechám obalit rozpuštěným sádlem . Moje mamka pekla vždy v troubě a hrebickova cibule tam nesměla nikdy chybět