KVÁKÁRNA XLI.

Možná teď při procházce zahlédnete někde na louce – plotě – zdi přilepené spousty a spousty šneků (nejspíš pásovek). Lidé se mylně domnívají, že předpovídají bouřku nebo velkou vodu a lezou do bezpečí.

Není to tak. Naopak – chrání se před vedrem a suchem, v podstatě hibernují. Pevně se přilepí k něčemu vyvýšenému a zavíčkují se. Přečkají tak sucho a horko a čekají na déšť.

 

 

Odborně se to jmenuje letní spánek neboli estivace. Živočichové i rostliny do něj upadají, aby překonali nepříznivé podmínky v letním období (sucho, horko). Podobně jako během hibernace dochází k zpomalení metabolismu, kdy se sníží respirace, šetří se energetickými zásobami a tělo se brání dehydrataci pomocí přerušovaného dýchání. Dřív platilo, že se takto chovají se zvířata v tropických (místy i subtropických) oblastech. Jak vidno, už tomu tak není.

Viděli jste vy něco zvláštního, po čem jste museli pátrat?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: KVÁKÁRNA XLI.

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    Já jsem si kdysi musela vyhledat housenky předivky brslenové – dokážou keře a stromy doslova obalit hustými „pavučinami“ a to je teda něco pro arachnofobika. Schválně si to vygooglete. A prozradím vám – nešla jsem cestičkou mezi zapavučinovanými keři, i když jsem věděla, že housenky. Bylo to jak z hororu.

  2. Francizska napsal:

    Taky jsem se s tím setkala. Taky nedala.

  3. bozena.fialova napsal:

    Před několika lety byla napadena celá alej kolem silnice ze Sadová ku Hradci Králové zřejmě předivkou zhoubnou. Jen holé větve obalené souvislými závoji. Blíž k těm stromům by mě nikdo nedostal ani za zlaté prase. Brrrr!
    Těch šneků mám na zahradě snad stovky v nejrůznějších velikostech a barevném provedení. Jsou hezcí, ale je to pakáž nenažraná. Na kosatcích, liliích a zvoncích „vyfrézují“ stonky po celé délce, že něco nemá ani sílu vykvést, floxy mi ožrali tak, že se
    stvoly lámaly. Bez lítosti je likviduji, ale stejně jako s plzáky je to boj s devítihlavou saní.

  4. Devetapadesatka napsal:

    Tady v okolí se asi před třemi lety objevily prapodivne “pytle” na stromech. Cestou do práce mi to nedalo, zastavila jsem a šla se podívat, co to je. No fuuuuj!
    Bourovec březový. Pytle plné housenek, které během tydne sežraly všechno listí a zůstaly holé stromy ověšené obrovskými kokony. Bylo to jak v hororu.

  5. kvetula.v napsal:

    Viděla jsem ty závoje kolem silnice u Hradce, i ty ohromný pytle na břízách – v jiné době na stejné trase. V obou případech jsem byla moc ráda, že sedím v autě hezky zavřená a ulevilo se mi, když jsem z oblasti vyjela. Ten pocit, že to vítr ze stromu strhne a na moje krásné malé autíčko odhodí…. brrrrr…
    Předloni mne ale úplně odrovnal zavíječ zimostrázový. Když jsem před stěhováním do bytovky vyklízela pidizahrádku s krásným, ještě malým buxusem, přesadila jsem ho do zahrady ke kamarádovi. Udělal mu tam hezké zákoutí, keř se krásně rozrostl… Pak „přijeď se podívat“ – keř skoro oholený, pavučinama omotaný…. děsběs…. Dostal šanci a kupodivu znovu obrostl.
    Ty šnečky tady nevídám, ale nahoře na severu byli hodně a v létě velmi často „přilepení“ na keříčkách rybízu.

  6. lakysa22 napsal:

    Jen to čtu a málem jsem se osypala…😱

  7. sharka.68 napsal:

    Ti snecci jsou nadherni..jak koralky…

  8. jarybarka napsal:

    Taky už jsem ty obalené stromy akřovi viděla.Kolem řeky .Je to už dávno.
    Co mě ale docela rozhodilo byla „Bochnatka americká na Orlické přehradě. Ty obrovské koule slizu! Nikdy jsem to neviděla.
    Nakonec jsem kousíček odloupla a vzala domů pod lupu.Byla to malá zelená rostlinka – řasa chráněná nějakým gelem a pospjovaná do velikých koulí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..