Protože se teď v březnu v přírodě objevuje čím dál víc mláďat veverek, připomeňme si, jak poznáte veverče, které potřebuje pomoc. Veverčata jsou až do 8 týdnů věku zcela závislá na mateřském mléce. Ta malá, cca do 4 týdnů věku, by proto měla být v hnízdě na stromě a dole na zemi byste na ně za normálních okolností vůbec neměli narazit. Jakmile veverče leží dole v trávě nebo se plazí po zemi, je pomoc vždycky na místě.
Problém ale mohou mít i starší veverčata ve věku zhruba 6 až 8 týdnů, která už hnízdo sama dobrovolně opouštějí a opatrně prozkoumávají okolí a která mohou laikovi na první pohled připadat skoro tak velká jako dospělé veverky. I ona jsou stále ještě závislá na matce, a když o ni z nějakého důvodu přijdou, ztratí se nebo nastane jiná komplikace, také potřebují pomoc. Takové hladové veverče pak například běhá za lidmi nebo po nich přímo leze – hledá kohokoli, kdo by ho nakojil.
Kdykoli si nejste jistí, jestli veverka (nebo jakékoli jiné divoké zvíře) potřebuje pomoc, neváhejte požádat o radu a volejte nejbližší Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Zvíře nikam neodnášejte a rozhodně ničím nekrmte, vždycky se nejdřív se záchrannou stanicí domluvte na dalším postupu.
Při nálezu takovéto veverky si nejprve ověřte, jestli máte v kapse spray proti blechám. Tolik blech, co mají veverky, mají snad jedině krtci (vůbec největší blecha krtčí) a tolik jsem jich viděla jedině u našeho Kešu, když si si potykal právě s veverkou.
Z vlastní zkušenosti můžu tvrdit, že co do množství blech mohou veverkám směle konkurovat ježci, kterým se to jimi na bříšku i v bodlinách jenom hemží. 🙂
na veverku nestříkat, by ji to mohlo zabít..velice dobré zkušenosti s odchovem a vracením na lokality, mám s touto stanicí, vede ji Katka Soukupová,tu znám no,skoro 20 let..kdo nemáte její knížku Veveřácká kronika, tak si ji dopřejte, nádherně se to čte..dozvíte se o veverkách víc, než že to jsou „opičky našich lesů“.. o záchranné stanici více na síti – zadejte si veveratka Pinky a ono Vám to vyjede…
Na veverku klidně lze nastříkat, ale jen když jde o spray s mechanickým trozprašovačem. Nikolv s tím, kde je pohonnou látkou CO2, ano, ten by ji mohl ublížit a to podchlazením. Účinná látka (většinou 4% Arpalit) není nebezpečná žádným teplokrevným živočichům.
Arpalit se nesmí používat u mláďat do dvou měsíců věku. Pro ty je Stronghold, ale to je kapka za krk.
Nestříkat..prostě ne…odblešej si je v záchranný stanici něčím nechemickým!!! A tuhle blbinu s odblešením veverek už nikdy nikomu prosím neraď!!!
Tolik hlodavců, které jsme chovali v DDM jsi myslím za celý živít neviděla, notož abys je chovala. Mimochodem jsme měli i toho veverčáka a dokonce polního křečka. Vždycky jsme spoluracovali s veterinárním lékařem a nikdy problém nebyl. Tož tak.
co jsem viděla nebo neviděla a chovala a nebo tomu poskytovala azyl, to sice nedosahuje počtu zviřátek zoologické zahrady, ale něco jiného je mít nějakej přírodovědnej koutek a něco jiného mít mini zotavovnu s chudákama…
A mimochodem, já jsem nikde nepsala nastříkat veverčáka, ono stačí stříknout na svoje oblečení a blechy na člověka nejdou, spolehlivě je to odradí. A neví jak tobě, ale mně Arpalit nikdy nevadil.
nepsala? Tak si to po sobě přečti : Na veverku klidně lze nastříkat.
A stříkat na nalezence, co je dehydratovanej,nebo poraněnej a určitě vyhladovělej.. ???