Na přibližně 20ks:
0,5 litru vody,
6 lžic oleje,
sůl
0,25 litru hrubé krupice,
uzené (aspoň 20 dkg)
Vodu s olejem a se solí přivedeme k varu. Stáhneme na nejslabší plamen a vsypeme krupici – za stálého míchání. Pokračujeme v míchání, dokud se neutvoří jednolitá koule (2-3 minutky), která se nelepí k nádobí (prostě – v podstatě odpalované těsto)
Nadrobno nakrájené uzené opečeme na pánvi a vmícháme do těsta. Velkou lžící pak vykrajujeme knedlíčky, které zprudka opečeme – nejlépe na voňavém tuku po uzeném – a lehce poprášíme paprikou. Nebo uzené nemícháme do těsta, ale nasypeme nahoru na knedlíky.. Podáváme se zelím kyselým!
Celé to netrvá ani čtvrthodinu (pokud je zelí připravené předem) a je to dobrotka veliká..
Bosáky vyzkoušela. Jana Macůrková
To vypadá skvěle. Včera jsem přemýšlela, že na talíři už dlouho nebylo kysané zelí. Uzené mám taky, tak nic nebrání výrobě. Díky!
Já je fotila před opečením, druhu polovinu jsem použila jako noky do polévky.
Už je vidím opečené společně s domácím pěkně prorostlým uzeným bůčkem a slintám jak bernardým. A teď si uvědomuju, že jako zavářku je dělávám už dlooouho a do teď mě to jako jídlo nenapadlo. Inu, pořád se člověk učí. Díky, Jani – Bramboračko!
Do poblífky krupici lehce osmahnu na kousku másla, po vychladnutí přidám vejce, trochu osolím a nechám aspoň půl hodiny stát. Pak odkrajuji noky a házím rovnou do polévky. Vaří se tak 20 minut. Hodně nabydou. Jsou vynikající v zeleninové lehké polblífce a libeček je v ní nutnost.
No vidíš , a já je dělám jen z Krupičky a vajec rozkvedlanych. Už se těším , až je zkusím podle tebe , mám je moc rada a Petrtelku nebo libecek dávám nadrobno rovnou do nich . To jsou pak krasavci
Dětskou krupičku nepoužívám, já i babyguláš dělám z krupice. Noky jsou po másle voňavé.
Dík za tip, to mě nenapadlo zamíchat zelené rovnou do noků. Co nevidět vyzkouším. Ještě, že ta bramborajda je :-).
Já zase dělám u nás tzv. „zakudlanku“, což je na másle osmahnout dětskou krupičku, do smažícího rozklepnout vejce a nechat srazit za stálého míchání, pak zalít vývarem nebo jen masoxem s vodou (pokud někomu nevadí masox). Lze doplnit pro barvu nastrouhanou mrkví a celerem, nebo dle chuti jakoukoliv polévkovou zeleninou a na závěr samozřejmě petrtelku a libeček.
Až ji budeš dělat, pošli fotku a recept. Ráda uveřejním, od toho Bramborajda je.
Já takto „zakudlaně“ dělávám zeleninové polévky a hlavně kvasnicovou.
U nás se zase říká „zamudlanka“ :-).
u nás se dělá z polohrubý mouky a říká se jí chuchvalcová 😀
Z krupice jsem nikdy klouzáky nedělala, spíš bych řekla, že to jsou noky. Já osobně nemám ráda ani malé krupicové nočky v poblivce, prostě mi nechutnají. Tím ale netvrdím, že to není dobré.
U nás klouzáky ze syrových brambor, hrubé mouky, soli a někdy přidávám i vejce. Přeliju je osmaženou cibulkou na sádle, přidávám uzené a zelí. To uzené někdy pokrájím a osamžím společně s cibulkou a někdy k tomu zrovna přimíchám i povařené a zadělané zelí.
Ale děti je milovaly druhý den (pokud zbyly), tak trochu pokrájet na menší kousky, lupnout na pánev na sádlo, trochu je opéct, přidat několik vajec a usmažit společně. Dochutit solí a pepřem, petrtelka. Toho se mohly užpapat, hlavně dcérenka. ?
Moje mati mě naučila dělat tyhle dost řídké a mít připraveny plytky talíř s hrubou moukou . Vzít dost velký kus těsta , udělat v dlani NOK jako hrom , rychle ho vyvalet v té hrubé mouce na talíři a sup do vařici vody . On potom drží pohromadě …dělám takové dlouhé šišky ?
Ale tohle nejsou klouzáky, to je recept ze staročeskékuchařky a skutečně se to jmenuje Jihočeské krupicové bosáky. Chce to občas číst pořádně.
Jani , to byla odpověď Úsměvce na bramborové . Krupicove mas OK
No, to ale neznamena, ze Usmevka to nemuze znat pod jinym jmenem.
Jinak obecne plati, ze bosáky, klouzáky, drbáky, bavlněné krkonošské = chlupate. Tohle ovsem chlupace nejsou…tak proc by se jim na Vysocine nemohlo rikat jinak?
Ani strejda gůgl krupicové bosáky nezná ?
Moje babi je dělala, říkala jim „slimáci“ 🙂 🙂 🙂
Moje babi přišla z jižních Čech a říkala tomu krupicové noky. Brácha se do jižních Čech nastěhoval a říkal tomu krupicové mloky.
Tak si projdi tu kuchařku – Staročeská krajová kuchařka, kterou jem vám všem posílala v souboru kuchařek, které jsem za x let nashromáždila z toho, co mi přišlo.
A o tom to je, ne? Staročeská a krajová k tomu, může se tomu říkat všude jinak 🙂
Česká kuchyně se krajově liší, a to nejen recepty, ale i pojmenováním jídel. Množství jmen mají například škubánky – třeba na Chodsku se jim říká šterc. Jinde jsou známé jako šusterka, trpalky, popřípadě kucmoch, který však jinde zas označuje prostě hustší bramborovou kaši, brambory, upečené s česnekem a majoránkou, eventuálně pokrm z uvařených rozšťouchaných brambor, zelí a škvarků. Takže – aby se v tom čert vyznal.