1 l mléka
1 lžíce másla
hladká mouka
sůl
podle chuti trochu cukru
2 lžíce strouhaného křenu
Mléko ohřejeme s máslem, přilijeme ještě trochu mléka s rozšlehanou hladkou moukou
a chvilku povaříme do zhoustnutí.
Přidáme křen a ještě asi 5 minut povaříme.
Dosolíme podle chuti.
Podáváme s houskovým knedlíkem a uzeným masem.
Pozn: receptů jsem měla několik, tenhle je po mé tetě a je asi nejjednodušší.
Zrovna v sobotu jsem se byla podívat u řeky,jestli už je normální stav vody.(Není.Je vysoká hladina) Vtipně jsem si sebou vzala malý rýč.Mám krásné kořeny křenu.Křenovka bude.
Hned bych si taky dala, ale u nás doma to jím jenom já. Asi někdy spáchám, až mi zůstane od předchozího dne oběd pro manžela. Tak to někdy dělám i s koprovkou. Ne že by to neměl rád, ale nějak tahle jídla špatně tráví a tak ho přece nebudu trápit. Ale vypadá to nádherně.
Křenofil jsem já! Jenže s tím na zahrádce se něco stalo. Vždycky byl takový, že pokryl nejen moje, ale i sousedovic potřeby. Včetně zabíjaček. A teď je z něj nemrcouch, kořínky jak nitky a chuť štiplavě, peprně hnusná. Budu muset zasadit nový. Váhám, jestli sazenici koupit, nebo ulovit někde venku a doufat, že nezblbne. Čímž mě napadá otázka: Máte někdo zkušenost s pěstováním wasabi? Tedy mám na mysli hmatatelný a poživatelný výsledek.
Omáčku dělávám nejen k uzenému, ale k jakémukoli masu. A základ je bešamel. U všech bílých omáček – prostě mi to chutná víc. Syrovou moukou zahušťuju omáčky barevné, kterým se dělá nejdřív základ z něčeho jiného. No, vlastně už skoro nic, protože od chvíle, co Dorostenka nemůže pšenici, zahušťování obcházím, jak se dá. A když se nedá, hustim nadvakrát, případně nějakou alternativní moukou, nebo vařeným bramborem…
Zrovna včera jsem něco hledala na internetu a zabrousila na téma jak pěstovat wasabi. Zkus si poslední 3 slova zadat do vyhledávání a možná, že tě to tam nasměruje.
Což o to, teorii zvládám, ale ještě nevím o nikom, komu se zadařilo…
Co se týká pěstování křenu – nejlepší je sehnat si někde 7 melioračních trubek, nebo lze nahradit trubkami z PVC asi o průměru 8 cm a dílce 30 cm.
Trubky zakopat na stojato, nasypat do nich kvalitní zeminu a křen nasadit nad ně. (lze do každé trubky jednu sazenici, klidně odněkud z venku nebo kus koupit a nařízkovat) Ty trubky vpodstatě donutí kořeny růst rovně a jsou i dlouhé.
Takhle se totiž pěstuje Malínský křen.
To je ale cbytre. Zrovna v Hobby s Bohdalkou, ukazoval
zahradnik, jak sazet, nebo mnozit kren, ale tuhle vychytavku
asi neznal. I kdyz, jak ho potom vyndat, i s trubkou? Asi Jo.
Jo, po asi 2 – 3 letech se vyndají trubky, vyndá se kvalitní kořeny, trubky se zakopou znovu a zbylé „ocásky“ se nasadí znova nad trubky.
Tak, tak “ malínský křen “ je pojem. V těch trubkách to pěstoval děda , bylo křenu třeba když se 2 – 3 x do roka zabíjelo prasátko .
Jééééé, tu bych si dala, stejně jako koprovku. Výborný nápad. Jen dělám trošku jinak …..?
Osmahnu cibulku na másle a udělám jíšku. Přidávám vývar a pořádně provařím, potom přidám trochu křenu, trošičku cukru, sůl a pepř a ještě chvilku provařím. Potom zalévám šlehačkou. Na závěr jí rozmickuju a popřípadě propasíruju. Úplně v závěru dochucuji, přidám citron a sypu zbylým křenem. Kdysi dávno jsem viděla, jak jí vaří Kluci v akci a moooooc chutná.
Pravda, ta se šlehnou moc dietní není …..
U téhle omáčky to je stajené jako s koprovkou nebo se svíčkovou – v podstattě 3 způsoby – z mléka, z vývaru se smetanou anebo z bešamelu, jak kdo rád a hlavně jak je zvyklý.
Jo, a taky z hovězího, vepřového, zvěřiny (ta svíčková), s vajcetem, masem (ta koprajda), s uzeným, hovězím, bez něj (ta křenovka) ….. já to píšu poráááád, každá má ten svůj oblíbený recepísek. ?
Já se taky neubránim slehacce, ale Jana tam má v mléce máslo …
Věruško, já na něm osmahnu cibulku …. máslo je tam také.
Ale to mi připomíná, že o víkendu bude, pokud nepojedu za vnoučátkem ….. vlastně bych mohla křenovku dovézt, co? ?
Já už se nemůžu dočkat neděle, tou to začne. Přijedou nemcouri a posléze manželova dcera od ctvrtku a syn z praglu se bude zúčastňovat od pátku. Bude tady blazinec a od zítřka začnu sestavovat jídelníček a moc se na to vaření těším. Jsem stejne pako jako vy všechny a vařím vařím vařím ??. Před chvíli jsem zasula do ledničky 3 sedmicky utopencu, určitě se uplatní
Jinak já taky začínám besamelem na masle, ten poradně povarim. A když dusim maso na tuku, tak v tomhle případě trosku zaklechtky ( tepla voda plus malinko mouky po vyndani měkkého masa). Ale všeobecně už dávám čím dal méně zahuštění a omáčky se podobají polívkam ?????. Kupodivu knedliky tu řídkou konzistenci taky pěkné vsaknou a je to v pohodě. Kejdy moukove už nedělám
Věruško, a copato slavíš? Že by narozky či svátek? Tož přeji vše nej a hlavně hodně zdravíčka ?????
Velikonoce !!! Bohužel se s dětmi fakt vídám většinou jen o svátcích, tak fakt budou i ty narozeniny z února, ty jsi vědma ????. A díky Bramboracce a vám všem budou fantastická jídla, těším se moc, jen ať se to všechno povede
Povede se ti to určitě, držím palce a hezky si to všecko s dětmi užij.
A potom, po „velkých nocích“ totálně zničená dej vědět, jak to dopadlo.
To já budu dělat až v květnu?
Mně přijedou příšerky také na Velikonoce, ojídelníčku jsem ještě nepřemýšlel, velký nákup až 18. dubna. Ale co mám připravené – budeme udit klobásky.
Alespoň 3 druhy, vepřové, jehněčí a pálivé.
Wow ?
Tak koukám , že “ šílenec “ na vaření nejsem sama. Je to moje psychologická léčba, když je mi “ FUJ “ , tak vařím — tedy když to stav těla dovolí.
Překonala jsem s tím nejtěžší dny života, vaření to je alchymie a zaměstná duši i tělo.
Tak Věruško, hodně ZDARU a ať se všechno povede a strávnící chválí až do NEBE.
Helenko, v tom případě vítej do klubu. Hlásím se jako další šílenec. Teď u nás jedou masa, pokud možno témř bez příloh a zeleninové saláty. Takže recepty krásně přibývají.