800 g vepřového masa
3 lžíce oleje, 3 bílé cibule
2 velká dužnatá rajčata
3 červené papriky
8 žampionů
180 ml bílého vína
2 lžičky čubrici
1 lžička soli, 1 špetka pepře
Petrželka a rýže
Vepřové maso omyjte, osušte a nakrájejte na menší kousky (použít můžete kýtu, pečeni, ale i levnější plec). Cibuli nakrájejte na menší kostičky. Rajčata spařte, oloupejte a také nakrájejte na kostičky, šťávu zachyťte. Papriky zbavte semínek a nakrájejte na proužky.
Ve velkém těžkém hrnci rozpalte olej a maso na něm opečte dohněda. Vyjměte ho, vsypte cibuli a opékejte, až chytne barvu. Osolte, opepřete a přidejte koření. Podlijte vínem a nechte ho odpařit. Do hrnce vložte rajčata, papriky a maso i se šťávou, kterou pustilo. Podlijte malým množstvím vody, přiklopte a nechte dusit.
Žampiony očistěte a nakrájejte na plátky. Přidejte k masu a společně duste doměkka – podle druhu masa 30 až 50 minut.
Podávejte s vařenou rýží, posypané petrželkou.
Pozn: byla jsem barbar, ale použila jsem vepřová líčka, protože jsem na ně nenašla jiný vhodnější recept.
Pozn: Čubrica je podle Wikipedie bulharský název pro saturejku, nebo název kořenící směsi se saturejkou, pálivou papričkou, opraženou kukuřičnou moukou a několika dalšími druhy bylinek a koření.
Experimentovala: Jana Macůrková
Hezký recept, vyzkouším. Čubricu máme rádi, dělávám na ní kuře, respektive kuře s ní posypu a upeču. Jinak ale mám s čubricou i dost nepěknou vzpomínku, kdy jsme před 20ti lety jeli do Chorvatska. Vozili jsme všechno jídlo s sebou a tam vařili. Vezla jsem také skleničku čubrici, no a co čert nechtěl, víčko povolilo a téměř celý obsah skleničky se nám vysypal do kufru auta. To si neumíte představit ten odér, který se z kufru linul ještě asi dva roky. Ale jinak jsme na ni nezanevřeli.
To je pořád lepší než když se prodávalo pytlíkové mléko.To byl teprva smrad kdyz se v autě vylilo!
Ale recept je fajn.Zelenina a houby…mňam
A to, když se v horkém létě na návsi převrátí celá cisterna s mlékem, to je síla. Plné strouhy mléka, které po pár dnech smrděly jak syrečky hóóódně po datu spotřeby, tenkrát jsem byla ráda, že bydlíme na kraji a v létě vítr od severu nefouká.
Tak to nám se v autě podařilo rozbít flašku slivovice. Za totáče. A celníci na hranicicích s Rakouskem nevěřili, že nevezeme celou pálenici. A to už to prosím bylo po měsíci.
????
?? A foukat do balonku jste všici nemuseli?
Kupodivu tenkrát ne. Vidíš, to mě nikdy nenapadlo. Asi jsme je trošku rozhodili.
Kdysi dávno jsme měly (2 mladé paní) v kanceláři velmi neoblíbeného kolegu (byl to blb) a jednou jsme mu do batohu postavily malou nenápadnou lahvičku – kdo zná, ví jaký odér byly tzv. „Moskovskie duchi“. My jen postavily, rozlil si je tam sám.
Pořád jsem přemýšlela, co je na receptu divného a už to vím …… různé druhy písma. ?
A na receptu jako takovém nic divného není, určo někdy vyzkouším.
To se někdy povede, když kopíruji recept z nějaké kuchařky (tady to byla Dadalova kuchařka slaná). Nejlepší na tom je, že mám upravený text (velikost 14, slabě, Times Roman) ale po vložení na Bramboračku to vypadá úplně jinak a nejde to upravit.
Někdy mají text uzamčený, musela bys to přepsat, vlastně opsat, ne kopírovat.
A klídek, já jen že jsem pořád nechápala, co je tam jiného. ?
Ještě to opisovat, to tak. To bych na Bramboračce asi strávila zbytek svého mládí. Teď jsem si vymyslela projít Vrabcovu Velkou kuchařku (mám výtisk, který pamatuje, kdy Šemík byl ještě hříbě), naskenovat vybrané recepty a Vlastik mi je převede do Wordu. Kdybych to měla opisovat, tak zešedivím (jsem bílá, šedivím od 19 let, je to rodové)
V tom pripade to od Dadala zkopirovali i na PŽ – 14.8. 18 – doslova 🙂
Nikdo z nás nemá sám o sobě tolik receptů, aby plnil jakýkoliv portál o vaření delší dobu. To, že to bylo na PŽ nevím, já to našla na tom Dadalovi, ostatně jsi mi ho poradila ty.
No vzdyt 🙂
Vepřové je moc dobré masíčko, teď nám ho sice zdražili, ale to nevadí. Jinak, koření čubrica používám dost často, chutná nám a vepřová líčka to je pro mne super maso. Jde použít skoro na každou úpravu. A tady zelenina, žampiony a čubrica, jistě veliká dobrota, víno jsem nikdy nedávala. Ani si nepamatuji, že by se v naší rodině víno používalo do pokrmů. Mívali jsme velikou zahradu, spoustu rybízu, tak otec dělal víno. Asi to dobře uměl, všem chutnalo. Vždy jsme měli plný sklep, ale nic pro mne a když už si dám, tak bílé. To až tady vidím, že se víno používá při vaření. Jsem taková stará konzerva, ale ráda vyzkouším. 🙂
Já do doby než jsem začala dělat recepty pro Bramboračku, tak jsm byla konzerva také, o Vlastikovi ani nemluvím, ale opravdu to víno dávám a ono dá tomu masu trochu jinou chuť. A výbornou.
Taky občas zírám Jiřinko. Nemyslím, že by můj kuchyňský repertoár byl dříve chudý, ale od doby čtení komentářů na PŽ a posléze Bramboračky, mi přibyly různé ingredience a páchám různá vylepšení a experimenty. Naštěstí je chlap ochotný ochutnat vše, tak se divíme oba? 😎
Ten můj e ochotný taky. Asi bychom je měly seznámit, aso by si rozumněli v tom, že oba dělají pokusné králíky??