(1281) Jazyk na sucho

Uzený nebo syrový vepřový
nebo hovězí jazyk
máslo
zázvor
šunka
vejce
Do měkka uvařený jazyk se oloupá, nakrájí a vloží do trochu polévky na kastrol. Přidá se kousek másla a zázvoru a nechá se dusití. Mezitím oloupají se vařené brambory a dají se též na máslo dusití. Drobně rozsekaná šunka a 2 vejce na tvrdo vařená, též drobně rozsekaná, se k bramborům přidají a chvilku s nimi dusí. Na to se urovná jazyk do prostřed mísy a kolem udělá se věnec z těch brambor, nebo se dá jazyk na jednu polovici mísy a brambory na druhou.

Zdroj historického receptu:
Česká kuchařka 1894, autorka Marie Axamitová.

Opět jsem si dovolila recept v původním znění ponechati a již dále jej neupravovati.
Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: (1281) Jazyk na sucho

  1. IvaC napsal:

    Uzeny hovezi jazyk jsem uz sakra dlouho nevidela, tudiz ani nemela. Ale pamatuji si, ze to byla dobrota, dala bych si hned……

  2. Ivana P. napsal:

    a já v první chvíli myslela, že to jsou bramborové knedlíky. já jinak ráda i studený hovězí jazyk jen tak na studeno s chlebem

  3. Inka napsal:

    Já teda jazyky mohu nahusto a uzený hovězí i vepřový vařím v zimě dost často. Ale když vařím pejskové vepřové jazýčky, občas jí ukradnu a udělám nám zapečené. To se vezmou jazyky uvařené, podélně se naříznou, dovnitř se dá utřený česnek a celý jazyk se zabalí do anglické slaniny. Naskládají se hezky vedle sebe do pekáčku a tak na půl hodinky se zapečou. Podávám většinou s brkaší.
    Uzený jazyk hovězí mívají v tom Globusu, tam mají i uzené vepřové, ale já si to prostě objednám u řezníka

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..