Bílé nebo červené zelí
bílá cibule nebo červená
kmín
jablka
sůl, cukr
Zelí bílé, opražit cibulku bílou na to zelí, kmín a 1-2 na kousky pokrájená jablka,
trochu podlít, osolit a nezahušťuji. Když je třeba dám trochu cukru.
U červeného zelí stejně, jen dávám červenou cibuli a když je třeba tak
trochu třtinového cukru, taky nezahušťuji.
Do komentářů dopsala: Jiřinka
Já to zkusím, jaké to bude, ale pokud to bude na mě moc sladké, tak to nikomu neříkej, Jani, a prsknu tam trosku octa ?
Já si to bez trochy octa ani neumím představit.A zahušťuji bramborou…
Zelí vařím skoro 3x týdně. Ke všemu.Nějak se nemůžeme dojíst.Ocet přidávám jen zlehounka.
Pokrájené zelí se solí a drceným kmínem trošku podliju vodou a podusím tak, aby nebylo ani tvrdé, ani moc měkké. Přebytečnou vodu sliju, přidám do sklovata osmaženou cibulku a lehce ocet. Kdysi jsem cibulku smažila na sádle, teď už jen na oleji, protože co zbyde ujídám studené a ztuhlé sádlo bylo rušivý element . 😎
Tady teda váhám, zda je to zelí zasyrova, či kysané. Nějak to z toho receptu nemůžu poznat.
Ale asi takto, pokud to má být jen přílohové studené zelí, tak ho pokrájené spařím a přidávám ten zbytek.
To teda také nezahušťuji a zakápnu trochou citronu, navíc tam strouhnu mrkev … nějak nám to chutí.
To dušené zelí ale bez octa nedám, i když je fakt, že tam nedávám jablko, to by ho mohlo trochu vylepšit.
A kysané zelí propláchnu a jen ohřeju, pokud je potřeba, tak mrsknu trochu cukru, páč občas bývá hodně kyselé.
Teda je fakt, ze dle popisu se nepozna, jake je to zeli. Beru to podle
fotky a to je syrove a na to jsem odpovidala
Fotografie jsou u VZK vždy pouze ilustrační, takže to může trochu mást, ale ani já netuším, jaké to bylo zelí, to může upřesnit pouze Jiřinka.
Ona nám to Jiřinka napíše ?
A tu bramboru jsem již četla, musím vyzkoušet ….. syrovou strouhanou?
Ano….
Děvčata omlouvám se, když krájím zelí syrové, tak přidám na ochucení trochu octa, jinak by to bylo bez chuti. Zkoušela jsem dát šťávu z citronu, ale ocet se mi zdá lepší. Když je zelí ze sklenice, tak ho nejprve opláchnu aby nebylo moc kyselé a tam ocet většinou nedávám – záleží na tom, jak je zelí kyselé.
Doma babička vždy zahušťovala zelí záklechtkou/voda+hl.mouka/, taky jsem to tak dlouho dělala, ale později jsem zjistila, že to jde i bez zahušťení. Taky jsem zkoušela postrouhat syrovou bramboru jako zahušťovadlo, není to špatné, ale většinou to nedělám.
A jablko dávám proto, abych zelí nemusela tolik sladit. Nezdá se to, ale jablko hodně cukr nahradí.
Já fotky neposílám, protože to neumím. Teda vyfotit ano, ale v tomto novém počítači nevím jak. Dcera když přijede, tak si nevzpomenu, ale možná u nás bude bydlet vnučka, tak mi určitě poradí. 🙂
U nás na Severní Moravě se hodně děla “bramborová jiska”. Na vyskvarene kostičky slaniny se dá je lehce mouka a někdo dokonce tuto řídkou jísku zalije vodou z povarenych brambor, ta už je slaná a s kminem, na to pozor. Jakmile se zavari, přidají se dvě větší nastrouhané brambory a důkladně povari. Některé rodiny nehlidaji a nemichaji, nechají jen bublat a na dne se tak vytvoří skraloup podobný bramboraku, o který se posléze strhne bitva, kdo si muže hrnec “vyskrabat” a sníst. Jen to nesmí být pripalene moc… Tato povarena hmota, já dbam, aby tam mouka byla opravdu symbolicky a aby tam bylo i dost sadla a té vyskvarene slaniny, se spoji s povarenym zelím. Jedno jestli hlavkovym nebo kysanym. Takto zelí vařila moje babička i maminka a já někdy taky. Jen tu řídkou jísku zalevam vodou (ne vodou slitou z varenych brambor)
Já hlávkové nezahušťuji ale kysané jo a to právě na jemno strouhanou syrovou bramborou.Musí se pořádně promíchat se zelím a provaŕit. Ja to tak rada.Mouku nerada do uelí.
Věruško, jedna moje dcera bydlí v Bruntále, musím se jí zeptat, jestli to zná. Myslím teda ten jakoby bramborák, to by se mi taky líbilo. Mám ráda škrabánky když se někdy ohřívají brambory na plotně. Máš pravdu, když jsem byla malá, tak můj děda tak ohříval brambory pořád a schválně, kvůli těm škrabánkům a ještě pro zlepšení chuti do brambor přidával rozmačkaný česnek. Jé, to byla dobrota. A nic jiného k těm bramborám nechtěl. Jen se muselo dát pozor, aby se lžící neseškrabala glazura z hrnce. Jó, dneska to mrsknem do mikrovlnky a hotovo. 🙂
Já žádné zelí nezahušťuju – babička nedělala jíšku, jen ho poprášila moukou – tak jsem přišla na to, že když takovou trošku vynechàm, vůbec nic se nestane. Sice maminka brblala, jak to vařím, tak pro klid její duše jsem řekla, že tu mouku tam dávám – a nepoznala to.