(1446) Bochánky s houbovou omáčkou

2 dcl mléka
Špetka soli
Celé kvasnice (42 g)
Trochu cukru
1 vejce
Hladká mouka, co se vleze

Vypracovat pevné těsto, nechat vykynout, rozdělit na 16 bochánků, nechat ještě chvíli kynout a poté potřít bílkem a dát péct kolem 160 stupňů

Houbová omáčka

Povařit čerstvé houby, vodu slít a houby propláchnout a ještě jednou nechat povařit. Můžeme použít i houby sušené. Nechat ve studené vodě nejlépe přes noc namočené, potom opět propláchnou a povařit.
Na másle usmažit cibulku, přidat povařené houby, podlít a nechat dusit se solí a kmínem. Komu vadí celý, drcený je ideál.

Podle potřeby při dušení přiléváme vodu nebo jakýkoliv vývar. Na dokončení přidat smetanu. Dle potřeby představy o hustotě možno smetanu rozklechtat s přiměřeným množstvím mouky. Stačí i polévková lžíce a nechat povařit. Takže všeho s mírou.

Když máme hotovo, podáváme omáčku s čerstvými bochánky.

Poslala Babča Helča jako rodinný recept babičky z Morkovic

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: (1446) Bochánky s houbovou omáčkou

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    Takze houbova omacka a misto knedliku vdolek 🙂
    Ale ano, hezky recept od starenky 🙂 (tim myslim babicku, ne svou jmenovkyni 😉 )

    • BOYE napsal:

      Jo. Jednou bylo někde od kdovíjakého chefa jídlo s pečenými knedlíky. To mě zaujalo. Trvalo půl dne, než jsem se přes reklamy, životopis kuchtíkův a jakés žvanec dostala k těm knedlíkum a následně měla pocit, že si ze mě někdo dělá srandu. Ten blb normálně upekl žemlovku a nakrájel jí jako na chlebíčky, vyskládal na talíř jako knedlíky a nakydal ono jídlo. Místo aby poctivě řekl, že k tomu přikousne housku, tak oblbuje lidstvo. Ale bochánky s houbovkou jsou poctivý od názvu po konzumaci… 🙂

  2. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Hmmmm, jeden ze „zapadlých“ receptů?
    Ale …… není tam vůbec žádný tuk (např. sádlo), jakou to má chuť? A jak se s tím těstem pracuje?
    Jde mi o to, zda by šly i ke guláši, či místo pečiva. ?

  3. BOYE napsal:

    Ne přímo tohle, ale přesně takhle levně vařívala moje babička jihočeská.
    Úsměvko, tuk sice uvnitř není a taky to zkusím nejdřív k něčemu mokrému (omajda, polífka), ale nijak bych se nestresovala. Ke gulášovi je to v poho a k čemukoli jinému to můžeš namazat. A Benjamína peče ráda placky mouka-voda a až hotové potře máslem, nebo sádlem, nebo vejpekem a jsou luxusní…

  4. jarybarka napsal:

    Hmm houbovku jsem letos neměla a dala bych si.A ty bochánky jsou parádní.

  5. kveta.batkova napsal:

    Mně přijde zbytečné houby povařit a slít, leda by někomu vadil ten šlem z hub. Jinak nevím, proč to dělat. Poučte mě.

  6. Jiřina napsal:

    Houbovou omáčku máme moc rádi vždy s knedlíkem, ale bochánky vyzkouším, moc se mi líbí. Když zbydou, dají se sníst samotné. Stejnou otázku mám taky, proč dvakrát vařit syrové houby.

  7. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Holky asi takto, netuším, proč, ale ….. také do vývaru dávám zeleninu, kterou potom nepoužiju do poblivky. Mám to tak naučené od maminky.
    A vzhledem k tomu, že houby po povaření osmažíme a potom ještě dusíme, tak to beru. Prostě tu první vodu vyleje, vyleje i tu druhou, zřejmě také naučené.

  8. kvetula.v napsal:

    Sice taky nevím, jestli tím slitím první, povařené, vody neuberu omáčce houbovou chuť, ale určitě to bude jedlé.
    Bochánky mi připomněly „Zabijačkovou buchtu “ , co jsem pekla do prejtu, když jsme zabíjeli. Ta byla jen voda, mouka a kvasnice. Ani vejce nebylo. Jednou došel chleba (auto nebylo, zapadlá vesnice, neděle…) Tak jsem jen přidala sůl a kmín, plácla to do pekáčku a bílý chléb byl na stole ? Inu naše babičky byly spořivé …
    Takže když bude docházet chleba a mně se nebude chtít do obchodu, upeču pár bochánků 😎

    • Jana Macůrková napsal:

      Tuhle buchtu pekla moje babička taky a dávala ji do žemlových jelit.

      • Jiřina napsal:

        Teď jsi mi Janičko připomněla “ žemlová jelita“. Kdysi dávno zamlada jsme se stěhovali do Chodova u Karlových Varů – neměli jsme kde bydlet a tam dávali zaměstnání a zrovna k tomu byt. Já, mladá holka, jsem jednou chtěla koupit k obědu jelita a jitrnice. Šok pro mne byl, když se mě prodavačka zeptala jestli chci jelita žemlová, nebo kroupová. Tady na Moravě, snad nikdo neznal jelita žemlová, ani jsem o tom neslyšela. Tak jsem řekla, že chci od každého jedno. To jsem se poprvé setkala s žemlovýma jelitama. Stejně tak, když jsem řekla, že chci srstky, odpověď zněla nemáme! Já na to, vždyť je tam vidím a prodavačka pravila, ale to je angrešt. Krásná vzpomínka, díky za ni. 🙂

        • kolma60pusi napsal:

          Jak tak člověk někdy poslouchá jen mimochodem, zarazilo mě nedlouho po přestěhování do Čech, když kolegyně prohlásila, že bude péct buchtu do prasete. Nechtíc v kanclu vypadat jako pitomec, zeptala jsem se až doma, proč peče buchtu PRO prase. Po huronském smíchu se mi dostalo vysvětlení ohledně žemlových jelit.

          • sharka.68 napsal:

            jo , kde jsou žemlová jelítka?? Asi už jen v knížkách..všude jen kroupová…..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..