(1623) Chlebová polévka

Kořenová zelenina
starší chleba
česnek
majoránka
smetana
sůl

Nakrájím starší chleba na kostičky, raději bez kůrky, přidám dle chuti kořenovou zeleninu, též na kostky a vařím tak dlouho, až se chléb rozpadne. Ochutit dle zvyklosti – česnek, majoránka, dodat smetanu. To mám recept od maminky. Tak ji vařili za války.

Recept poslala: Babčahelča, foto ilustrační.

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 komentářů: (1623) Chlebová polévka

  1. Iva Janovská napsal:

    Vyprošťovák zamlada (bez smetany, ovšem) a i dneska dobrý pro zahřátí, na překus nebo jako prevence infekce ;-).

  2. lakysa22 napsal:

    Taky jsem ji párkrát měla, ale bez smetany – bude třeba vyzkoušet.

  3. Haderach Kwisatz napsal:

    Jako dite jsem ji uprimne nenavidela…

    • Jana Macůrková napsal:

      Já ji tedy zatím nedělala, ale co nebylo, může ještě nastat.

    • sharka.68 napsal:

      já ji milovala, vařívala ji máti, když bylo období,že se šetřila každá koruna, ale bez smetany, ta se tam taky za války nelila-nebyla… občas se do ní přililo pivo..

      jo a navedla jsi mne na recept, takové té nouzové polévky…
      to když se vařily chlupatý knedliky, tak se opatrně voda z nich slila a nechalo se to hustý, dala se vařit kůže od špeku, aby se to naředilo a pak s edo toho hodně nakrájelo zelený – pažitka, libeček, cibulová nať, petržel,celer – prostě co bylo… a zaklechtalo s evejce..no a jedlo se to s chlebem… (to je recept od babičky- když byla I.válka a byl hlad a doma hodně dětí), když se u nás vařily chlupatý, mamka ji vždycky trochu udělala.. někdy člověk žasnul,z čeho všeho se dala nasytit rodina….

      • a.rena napsal:

        A proč ne? V té vodě není nic špatného. Až budu vařit chlupaťáky, tak tu polévku udělám. Odpadlé drobky z knedlíků normálně vyjídám, páč je mi líto to jen tak vyhodit. Tak pro zajímavost zkusím.

        • blahovka.h napsal:

          Já jí dělám někdy i po vaření halušek. Kdysi jsem recept poslala Helence, asi zapadla. Dávám česnek, majoránku, drcený kmín, trochu sádla a když mám, tak osmahnutou slaninu. Může být i vejce. Není to kdovíjaký zázrak, ale zahřeje a nám chutná.

          • a.rena napsal:

            To mě taky napadlo – halušky. V každém případě zkusím. Jenže chlupaťáky byly před čtrnácti dny a halušky minulý týden. Tak musím pár dní počkat.

          • Jana Macůrková napsal:

            Já jsem minulý týden vařila rýži a z toho rýžového vývaru (vařila jsem pytlíkovou) jsem rovnou udělala rajskou s rýží.

        • sharka.68 napsal:

          já to nemyslela, že by na tom bylo něco špatného…jedla jsme ji s ní, je to dobrý…no,bylo jich 14 doma, tak maminka (moje babička), dokázala snad vařit i ze vzduchu… jen tu vodu na vaření moc neosol….

  4. Mira napsal:

    Když se k této polévce přidá osmažená cibulka, brambory, houby a nakonec osmažená vajíčka je moc dobrá. Dělávám jí jako falešné krkonošské kyselo.

  5. Imelda napsal:

    Na Babčuhelču si vzpomínám ještě z dob PŽ. Mívala vždycky dobré nápady a recepty. Škoda, že už sem nechodí. Moc ji pozdravuji.

  6. BOYE napsal:

    Jaja, chlebovku v různých verzích vařívala babička. Vzhledem k jejímu datu narození, bylo to šetření z obou světových válek… 🙂 Ale většinou mi chutnala, jen některé modely jsem vynechávala.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..