Kořenová zelenina
starší chleba
česnek
majoránka
smetana
sůl
Nakrájím starší chleba na kostičky, raději bez kůrky, přidám dle chuti kořenovou zeleninu, též na kostky a vařím tak dlouho, až se chléb rozpadne. Ochutit dle zvyklosti – česnek, majoránka, dodat smetanu. To mám recept od maminky. Tak ji vařili za války.
Recept poslala: Babčahelča, foto ilustrační.
Vyprošťovák zamlada (bez smetany, ovšem) a i dneska dobrý pro zahřátí, na překus nebo jako prevence infekce ;-).
Taky jsem ji párkrát měla, ale bez smetany – bude třeba vyzkoušet.
Jako dite jsem ji uprimne nenavidela…
Já ji tedy zatím nedělala, ale co nebylo, může ještě nastat.
já ji milovala, vařívala ji máti, když bylo období,že se šetřila každá koruna, ale bez smetany, ta se tam taky za války nelila-nebyla… občas se do ní přililo pivo..
jo a navedla jsi mne na recept, takové té nouzové polévky…
to když se vařily chlupatý knedliky, tak se opatrně voda z nich slila a nechalo se to hustý, dala se vařit kůže od špeku, aby se to naředilo a pak s edo toho hodně nakrájelo zelený – pažitka, libeček, cibulová nať, petržel,celer – prostě co bylo… a zaklechtalo s evejce..no a jedlo se to s chlebem… (to je recept od babičky- když byla I.válka a byl hlad a doma hodně dětí), když se u nás vařily chlupatý, mamka ji vždycky trochu udělala.. někdy člověk žasnul,z čeho všeho se dala nasytit rodina….
A proč ne? V té vodě není nic špatného. Až budu vařit chlupaťáky, tak tu polévku udělám. Odpadlé drobky z knedlíků normálně vyjídám, páč je mi líto to jen tak vyhodit. Tak pro zajímavost zkusím.
Já jí dělám někdy i po vaření halušek. Kdysi jsem recept poslala Helence, asi zapadla. Dávám česnek, majoránku, drcený kmín, trochu sádla a když mám, tak osmahnutou slaninu. Může být i vejce. Není to kdovíjaký zázrak, ale zahřeje a nám chutná.
To mě taky napadlo – halušky. V každém případě zkusím. Jenže chlupaťáky byly před čtrnácti dny a halušky minulý týden. Tak musím pár dní počkat.
Já jsem minulý týden vařila rýži a z toho rýžového vývaru (vařila jsem pytlíkovou) jsem rovnou udělala rajskou s rýží.
já to nemyslela, že by na tom bylo něco špatného…jedla jsme ji s ní, je to dobrý…no,bylo jich 14 doma, tak maminka (moje babička), dokázala snad vařit i ze vzduchu… jen tu vodu na vaření moc neosol….
Vím, že nemyslela, byl to jen řečnický obrat. Fakt se mi líbí.
Mně krásně bliklo – jak solila ten vzduch?
Jano, to prostě vdechneš špetku soli 😀
Když se k této polévce přidá osmažená cibulka, brambory, houby a nakonec osmažená vajíčka je moc dobrá. Dělávám jí jako falešné krkonošské kyselo.
Miro, tvoje verze trosku pro zlucnikare?. Ale co té nezabije, to té posílí
To, co jsem napsala vypadá opravdu hrozně, ale kyselo se opravdu nakonec zahustí míchanými vejci a cibulka se do základu používá běžně.
Pravda , ale já jsem to nemyslela Špatne . Naopak . Myslím , ze zdejší prispevatelky vaří poctive a nejsou žádné Lesany
Věro, vůbec jsem to nebrala jako špatné, naopak, díky tobě jsem si uvědomila jak hloupě jsem to popsala, nedivím se tvé reakci 🙂
no,jak kde, někdo dává smažená-míchaná vejce, někdo do kysela zaklechtá nebo do něj zavaří „ztracená vejce“….
Vyfoť, pošli!!!
Na Babčuhelču si vzpomínám ještě z dob PŽ. Mívala vždycky dobré nápady a recepty. Škoda, že už sem nechodí. Moc ji pozdravuji.
Jaja, chlebovku v různých verzích vařívala babička. Vzhledem k jejímu datu narození, bylo to šetření z obou světových válek… 🙂 Ale většinou mi chutnala, jen některé modely jsem vynechávala.
U nás se chlebová nedělala u nás se dělala zapraženà s kmínem a na sádle opraženým chlebem.Někdy tam babička rozklepla vajíčko měli jsme ji všichni rádi
U nás, resp. u tchýně jsem se naučíla dělat zapraženou s houbami. nebo zapraženku s nudlemi.
Jj, kmínka je taky moc dobrá, dělávám.