2-3 vrchovaté lžíce sádla
1/4 l mléka
400 g hladké mouky
1 kostka droždí
špetka cukru do kvásku
2 žloutky, sůl
koření podle chuti
Ze surovin vypracujeme vláčné nelepivé těsto, které necháme asi ½ hodiny kynout. Během této doby jej 2x srazíme.
Těsto rozdělíme na dílky (vyjde asi 12 – 14 kousků). Každý kousek vytvarujeme na kouli, kterou na plechu ještě válečkem sploštíme na asi 2 cm výšku.
Pozor – hodně nakynou.
Potřeme vajíčkem a posypeme kořením (grilovací nebo jen celý kmín).Pečeme v předehřáté troubě asi 20 – 30 minut.
Místo chleba pekla Jana Macůrková
Vypadá to skvěle, určitě to to tak bude i chutnat. Krásně žluťoučký po domácích vajíčkách. Zkusím, musím jen dokoupit droždí.
Včera jsem pekla dvoubarevnou buchtu a tam mi snad nikdo nebude věřit, že to není potravinářská barva, tak je ta vrchní vrstva žlutá.
K čemu ty placky podáváš? Vypadají silně jedle.
Ony nejenže vypadají, ale jedlé jsou. Základní spotřeba je jenom s hrnkem studeného čerstvého mléka k večeři, ale dají se i k masu (pečenému). Jak jsem naposled pekla bůček (výpečky), tak mi zbylo maso – umlela jsem ho s cibulí a pepřem na pomazánku a zjistila, že není chleba. Tak jsem narychlo pekla tyhle placky. A přesto, že je v nich dost sádla, nejsou přemaštěné.
u nás se dělaly ke křenový omáčce, prostě se omajda jedla s vařeným vejcem – spíš jako svačinová polívka a k ní se tyhle placky přikusovaly……
Tak děvčata hurá do pečení, to je bezva recept. Moje “ tchýňka “ je pekla k polévkám , gulášové, bramborové apod. Když bylo ke stolu u oběda 10 – 12 lidí tak to byla spotřeba.
Když , náhodou , placky zbyly tak je děti dorazily ke svačině . No, už je to dávno, dneska peču , většinou , pro 2 lidičkové.