600 g hovězího masa
1 cibule
2 lžíce oleje
5 sterilovaných okurek
2 vejce natvrdo (není nutné)
1,5 lžíce hořčice
sůl
mletý černý pepř
Znojemská omáčka s kyselými okurkami a hovězím masem je nejchutnější s houskovými knedlíky. Ale je možné ji podávat třeba i s rýží. Na oleji krátce osmahneme cibulku, kterou jsme si nakrájeli nadrobno. Pak k ní přidáme hovězí maso nakrájené na kostky, osolíme, opepříme a trochu podlijeme vodou. Dusíme až je maso měkké. Potom do omáčky přidáme nakrájené okurky, nakrájená uvařená vejce a hořčici. Omáčku zamícháme a ještě chvilku povaříme.
Podle Historické kuchařky 1929 vařil Václav Macůrek
Dozdobené nakládanou kapií.
Vaclava chvalim, umi. Ale pro kristapana, CO se stalo ty rejzi?
Ta se proměnila na knedlík.
Zda se.
Nestalo se jí nic, je byla uvařená v pytlíku a potom nakrájená na tvar knedlíku. To je specialita našeho Václava.
Co používáte za rýži?
Já kupuji, co je momentáně na trhu, nijak si nevybírám.
Sypanou (na rizoto ap.) mám od Inky ve velké balení (5 kg), pytlíkovou kupuji v červené (tmavě) krabičce. Dost se snažím aby to byla dlouhozrnná.
Je to príma, když je manžel šikovný, pomůže a uvaří.
To není manžel, to je syn (40), manžel nám všchny tyhle dobroty fotí. Ale když jsem byla v nemocnici a potom doma, tak vařil taky.
No jo, spletla jsem si Václava s Vlastíkem, takže máš doma šikovný oba dva.
Tohle jídlo je u nás oblíbené. Vejce a hořčici nedávám, to jen k rozstřeleným ptáčkům, ale dávám celý pepř, nové koření, bobkový list a trochu smetany. Příloha jak píše Jana, houskový knedlík, rýže, ale mohou být i brambory.
Taky dáváme hodně koření a trochu smetany, jako přílohu rýži nebo těstoviny.
a já ještě podlejvám lákem z okurek…okurku přidávám jen před podáváním, aby se prohřála a poslední dobou jí promíchávám i do uvařené rejže…
nedávám smetanu,vejce a hořčici…na 600g masa dávám 300g cibule…kterou vysmažím do zlatova…
Zkusím s tím lákem od okurek,… akorát ho nesmím vypít :-).
zkus, dávej opatrně, bude to mít příjemně navinukou chuť po těch okurkách a ty se v tom pak nemusej provářet, aby byly na hadr….
V naší školní jídelně podávají znojemskou pokaždé s těstovinami. Pokud ji dělám doma, tak zpravidla s rýží nebo knedlíkem.