listy z vinné révy (větší)
mleté maso
1 vejce
nové koření, tymián, cibule
1 lžíce sojové omáčky
2 dcl červeného vína
2 lžíce brusinkového kompotu
1 lžíce hladké mouky, máslo
olej, sůl
Mleté maso smícháme se solí a vejcem.
Listy z vinné révy opatrně spaříme, aby byly poddajnější, na ně dáme masovou směs, párátkem spojíme tak, aby maso nevypadávalo.
Cibulku nakrájenou nadrobno zpěníme na másle nebo na oleji, přidáme drcené nové koření a špetku tymiánu, srovnáme na ni netopýry, přidáme lžíci sojové omáčky, podlijeme vínem a trochou vody a dusíme asi 30 minut. Nakonec přidáme lžíci brusinkového kompotu a zahustíme světlou máslovou jíškou. Podáváme s chlebem.
Recept poslala: Petra PNIZ – já jsem vyzkoušela a je to výborné.
Hmmm, vypadá to zajímavě. Akorát netuším, kde budu v Praze žebrat o vinné listy – možná na vinicích v Troji, netuším. Jinak mi to hodně připomíná „dolmades“ vinné plněné listy z Řecka, Turecka…… jsou ovšem předem naložené v kyselém nálevu a na toto jídlo se používá v místní kuchyni úplně jiné koření a tudíž i celé jídlo chutná trochu jinak. Brusinky opravdu asi v těchto zemích neznají, takže je to takový český experiment, ale proč ne?
Kolik těch listů chceš? Já mám na zahradě vinici (celé 3 hlavy, ale tak obrostlé, že tohle můžu vařit pro regiment vojáků). Pokud bys měla cestu někam k Sázavě, Ratajím, nebo Uhlířským Janovicím, stačí napsat, nebo zavolat.
Už jsme spolu o tom písaly na mailu – já zase mám tašku tvrdého kvalitního pečiva….. jak mi to vyjde, dojedu. Ty listy se dají naskládat do lahve, naložit a zasterilizovat. Vydrží v lahvích se širokým vrškem, takže se dobře vyjmou a pak je lze používat na tato jídla. Miluju je. Např. na Krétě jsem si je užívala, i v Turecku a zvláštní bylo, že jsem nenašla stejnou chuť. Vždy jinak dochucené a jinak pálivé, aromatické – to je mi na tom vaření příjemné. Nikdy to není stejné!
Já už jsem psala u některých receptů, že mám pocit, že ty krajové jsou v každé vesnici jiné a pokaždé ten recept je jediný správný. A když si vzpomenu na některé neomylné z Proženy, tak se mi při té jejich neomylnosti otevírá kudla v kapse. Jinak klidně přijeď, z Prahy je to sem celkem kousek a vybereš si na zahradě, co se ti bude hodit.
Hihi, neříkej dvakrát! Vyplením Ti zahradu jako Husiti Břevnovský klášter.
Cukety, okurky, papriky, česnek, melouny (obří- asi 5 cm průměr), brambory, tráva, tráva, tráva, kopřivy, co dál?
Tak to je bomba, jak jsem stará, ještě jsem neslyšela, že jde maso zabalit do vinných listů, do kapusty, do zelí to ano, ale toto ještě ne. Ale proč ne, jakpak to asi chutná? Vinné listy sice nemám, ale tady není problém je sehnat. Zkusím, nejprve na pár listech. A že jdou vinné listy sterilovat ve sklenicích, taky nevím. U nás doma se nic takového nevařilo, tak děkuji za recept. Fakt se člověk pořád učí a nezáleží na věku. Děvčátka, ještě že tady jste, na PŽ se nic takového nevyskytuje, prohlížím si je téměř denně a co se týká komentářů, nebudu raději hodnotit. Jani, dala bych smajlíka, ale vytisknou se mi tam jen dvojtečky,pomlčky, závorky a smajlík nikde, nevadí, takže díky za recept.
To neřeš, já jsem jen čekala, kdo mi bude spílat za ten název, ale když se na ten obrázet podíváš, oni to skutečně takoví netopejři jsou. A já si dala ještě hodně záležet na tom naaranžování. A mám ještě připravený jeden super název, zkusím vyrobit dneska u grilování.
A jaký má pěkný jazýček a roztažený křidýlka na tom talířku, netopýrek jako lusk
Jiřino, smajlíci tě trápit nemusí. Když jej tvoříš, musí být mezi slovem a smajlíkem mezera. Pak opravdu stačí dvojtečka, pomlčka závorka… Odpinkneš a v textu už je smajlík opravdický. Když mezeru neuděláš, zůstane dvojtečka a spol.
s mezerou 🙂
bez mezery:-)