2 – 3 větší lilky
mleté maso – směs
cibule
lžíce oleje
koření podle chuti
brambory
Lilky nakrájíme na plátky cca 1 cm silné.
Cibuli nakrájíme na jemno, a zpěníme ji na oleji. Přidáme maso s kořením a asi 20 minut dusíme, až maso ztratí „syrovou“ barvu a je zpola obdělané.
Pekáč vymažeme olejem, naklademe první vrstvu lilků, na ně navrstvíme maso a ještě jednou lilky.
Navrch dáme kousky syrových brambor, osolíme a pečeme asi 3/4 hodiny.
Pozn: další varianta je lilky rozkrojit napůl, vydlabat část vnitřku a nahradil masovou směsí. Zasypat bramborami a péct.
Připravila Jana Macůrková
Lilky vypotit ne?
Ne, je to alespoň šťavnatější. Lilky pustí šťávu, k tomu šťáva z masa a vše se vsákne do brambor. Je to výborné, pokud jsou brambory tzv. moučné.
Ahaaaa…
Tak kdyby byly brambory dole, tak určitě. Jinak dobrý nápad, šlo by to i s cuketou
U cukety doporučuji dát kousek uzeného masa a trochu podlít vývarem z něho.
Potit či nepotit?
Velmi diskutovaným tématem, které se k lilku váže, je jeho vypocení před zpracováním. Vypocení? Možná jste se teď zarazili, protože je lilek vaší běžnou součástí, ale žádné pocení neprovádíte. Někteří jsou pocení lilku velkým zastáncem a jinak si jeho přípravu neumí představit, velká část o této praktice ani neví. A pak jsou tady tací, kteří se tomu nějakou dobu věnovali a nakonec od toho upustili. Zkrátka ani v tomto neexistuje jedna stanovená pravda, jak postupovat. A o co že vlastně jde?
Pocení lilku je technika předcházející zhořknutí chuti a ztvrdnutí lilku, které by mohlo následovat po tepelné úpravě. Jedná se o rychlou a nenáročnou akci, která vás před samotným vařením příliš nezdrží. Stačí lilek omýt, nakrájet na kolečka či plátky (o doporučované šířce cca 1 cm) a tyto kousky z obou stran osolit. Poté nechat odležet (zhruba 20 min), dokud se lilek neorosí – na povrchu se objeví kapky tekutiny. Poté stačí lilek umýt vodou nebo setřít ubrouskem, aby se vypocená tekutina odstranila a dále pokračovat v přípravě svého jídla.
Nikdy jsem nenechávala lilek potit a nikdy mi nezhořkl. Ani jsem o mořní´ém zhořknutí neslyšela. Jen jsem četla, že, pokud se nechá vypotit, má trochu jinou strukturu, víc připomínajícící maso.
patrně se to stalo jiným…