(202) Hokaidó polévka

1 -2 dýně (červené Hokaidó)
lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
majoránka,
česnek,
pepř
sůl.

Dýně oloupeme (mladou loupat nemusíme, slupka se úplně rozvaří), zbavíme jader a nakrájíme na kousky. Vaříme tak dlouho, až je měkká a dá se rozmixovat. Pokud máme, lze do polévky přidat kousek slaninky nebo kousek uzeného masa. Přecedíme tolik vývaru, aby byla přiměřeně hustá, krémová, přidáme majoránku, česnek, pepř a sůl.
Z hladké muky y másla připravíme světlou jíšku, kterou polévku zahustíme.
Podáváme s krutony nebo na kostičky opečenou houskou.
Můžeme vylepšit smetanou. Tato polévka je velice sytá a chuťově je hodně podobná polévce hráškové.

Pozn: protože té rozmixované hmoty bývá docela hodně, lze ji zasterilovat asi 15 minut na zimu.

Autorka receptu: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: (202) Hokaidó polévka

  1. Devětapadesátka napsal:

    Dýňovou polévku nezahušťuji, protože když se rozmickuje, je dost hustá sama o sobě. Kořením jen trochou strouhaného zázvoru a libečkem. No jasně, solí taky?. A do talíře kopeček zakysanky.

  2. Katyp50 napsal:

    Dýňovou polévku neeeeeeee. Nemám dýni ráda, nechutná mi, nic mi to neříká. Jedla jsem jí jednou jako kompot, ani to mě neoslovilo. Dýni tak max. vydlabat a dát do ní svíčku.

  3. jarybarka napsal:

    Já z tykvovitých akorát melouna (čím víc tím líp )a pak cuketu-na mnoho způsobů. Ta bude dnes smažená neb jsem právě spálila hovězí maso na úhel! Chtěla jsem uvařit křenovou omáčku s hovězím a zatím mám v bytě smrad na padnutí a zuřím. Na sebe. Jak jinak. Do Pihele tmavýho! Říkám si, je chladnější počasí dá se sníst i něco s pořádnou omáčkou a knedlíkem. Když jsou vedra na omáčky není chuť. To jsem zvědavá jak dlouho budu větrat ten pušinec. Fuj.?

    • Katyp50 napsal:

      Jak se Ti to proboha povedlo?????
      Jinak křenovou omáčku miluju, já jsem omáčkový tvor, takže jakoukoliv….. A křenová je vynikající k uzenému hovězímu jazyku.
      S tím spáleným masem jsi mi připomněla jak jednou nás kolega pozval na večeři. Prý bude uzené žebro, zelíčko, bramborový knedlíček….. hmmm. Přišli jsme, v bytě smrad, kolega otevřel s kýblem, hadry a saponáty, čistil celý byt. Jak vařil ta žebra, tak usnul, voda se vyvařila, na dně kastrolu zbyly ohořelé škvarky a všude na všem byl povlak tuku. Pak musel vymalovat, očistit všechen nábytek a co bylo volně postavené – týden práce!

  4. BOYE napsal:

    Je mi jedno, jak se tykev jmenuje, mám je ráda všechny a nevybavuje se mi úprava, kterou bych zavrhla. A polífky mi obzvláště vyhovují. Stejně jako Devětapadesátka je nezahušťuju a koření dávám podle nálady. Někdy to chutná jako česká, jindy jako indická. No, jednou chutnala jako „zkvašenej lenochod“ – tak pravil synek – a ta zas chutnala slepicím. Nejni každej den posvícení.
    Hokaidó někdy používám na zahuštění „svíčkové“ a hrozně mi chutná pečená s kuřetem: Kusy velké asi jako půl buřtu ke konci pečení vložím ke kuřeti do výpeku. Za tepla i za studena je to vynikající. Občas to dám i k jinému masu, ale s kurem je to fakt nej.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..